Leif Lindberg placerar ut de sista blomurnorna med hjälp av den lilla hjullastaren Ville. Foto: Jennie Larsson
Årets sommarblommor flyttar ut i staden
På den stekheta parkeringen vid Ica Supermarket i Lindesberg, planterade man idag onsdag, de sista sommarurnorna för säsongen.
– Den största utmaningen nu är att se till så att blommorna får tillräckligt mycket vatten. Folk brukar titta frågande på oss när det regnar och vi ändå står och vattnar, men det behövs, berättar parkarbetare Elisabeth Falk och skrattar.
Arbetet med årets blomplantering började egentligen redan på hösten under fjolåret, förklarar parkarbetare Elisabeth Falk som själv tagit fram utformningen av årets sommarplantering.
– Planeringen är ett jättestort jobb, det är som att lägga ihop ett pussel. Man vill ju att det ska blomma fint och jämt och så vill man få en fallande höjd på blommorna. Det vi har valt i år är bland annat Stjärnöga, Lejongap, Femtunga, Cosmos, Blomstertobak, Lysmachia och Verbena, berättar Elisabeth.
Varje vecka går det åt massiva mängder vatten, omkring 6 000 liter för att släcka sommarblommornas törst.
– Den största utmaningen nu är att se till så att blommorna får tillräckligt mycket vatten för att deras rötter ska leta sig ner och funktionen av tanken i botten ska komma igång. Folk brukar titta frågande på oss när det regnar och vi ändå står och vattnar, men det behövs, berättar Elisabeth och skrattar.
– Troligtvis kommer vi behöva i nu i helgen som kommer också med tanke på värmen, tillägger Elisabeth.
– En annan utmaning med planteringarna är också att folk har en tendens att rycka upp plantor, det händer ganska ofta vilket är trist, berättar parkarbetare Albin Myrén som uppmanar folk att hålla fingrarna i styr.
Mitt i det stekheta planteringsarbetet. Foto: Jennie Larsson
Totalt är det runt 80 blomurnor och blomlådor som sätts ut under veckan – och ännu är arbetet inte helt klart.
– Detta är de sista blomurnorna som vi sätter ut, men under nästa vecka kommer vi sätta ut blomlådorna vid broarna och det som vi kallar ”Strutarna”, vilket är blomspaljéerna på Kristinavägen, förklarar Elisabeth.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Bröderna Svante och Sixten provade fiskelyckan. Foto: Camilla Lagerman
Kommunens initiativ tillsammans med Lindessjöns FVO, där man erbjuder gratis fiske som sommarlovsaktivitet har visat sig vara en succé. Sedan premiären i torsdags har lovlediga ungdomar samlats vid Dalkarshyttan i hopp om att fånga några ädla fiskar. Just denna tisdag var dock inte firrarna på hugget.
– Jag tror det är för varmt idag, men de tycker bara det är roligt att få fiska, säger Viveca som tagit med sig sina systersöner på fisketur.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavägen i centrala Lindesberg.
– Bara för att man inte bor jättecentralt ska man inte berövas möjligheten till smidig hjälp. Hela landsbygden måste kunna leva i Sverige, det kan inte bara vara de tre storstäderna där allt ska fungera effektivt och smidigt, säger butikschef Markus Vikander.
Ingela Björkman, HR-chef på Sparbanken Bergslagen och Jonathan Rudman från StartCentrum tillsammans med årets Drömjobbare. Dlin Hasso saknades dessvärre vid fototillfället. Foto: Privat
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Den nu 49-årige mannen dömdes år 2000 för att ha mördat en filipstadsbo och sedan dumpat kroppen i Silvergruvan i Hällefors kommun. Efter 20 år släpptes han på fri fot, men dömdes under måndagen till 16 års fängelse för försök till mord, grovt hot mot tjänsteman, grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor samt försök till allmänfarlig ödeläggelse. De två sista begicks i Gusselby, våren 2023.
Barn- och utbildningsnämnden i Lindesbergs kommun avser att stänga Vedevågs skola helt. Det meddelade nämndens ordförande, Lillemor Bodman (M) på en pressträff under måndagseftermiddagen. Nu ska ärendet via kommunstyrelsen vidare till kommunfullmäktige som sedan ska fatta beslut i frågan.
– Det är så klart inte roligt, men det är nödvändigt. vi måste göra det här av många olika skäl, så det är nödvändigt, säger Bodman.
Dramatisk biljakt fick sitt slut i Vedevåg
Under natten till måndag blev polisen i region Bergslagen kontaktade av polisen i region Mitt. Anledning var en pågående biljakt på E18 som ...
Bildspecial: Studentkortegen 2025
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen med festligt utsmyckade lastbilar som dunkade ut musik ur gigantiska högtalare, medan...