Vid årsskiftet 2006/2007 köptes ATS Kraftservice AB upp av PEAB Sverige (Lambertsson). 2010 klev VD Bengt-Arne Ingelström in då företaget ville ha en nystart, och sedan dess har siffrorna pekat rakt uppåt. Och framtiden ser ljus ut, och man planerar att växa, men med lönsamhet, poängterar Bengt-Arne Ingelström.
ATS Kraftservice AB är ett dotterbolag till Lambertsson, som köptes upp vid årsskiftet 2006/2007. Dessförinnan ägdes företaget av Arne Öhman, Stig Eriksson och Tommy Myrholm, som startade verksamheten 1993.
– Stig är fortfarande anställd och jobbar nu i Sundsvall. Och jag och Arne träffas så fort jag är häruppe och berättar för honom vad som händer, säger VD Bengt-Arne Ingelström.
2010 klev sedan Bengt-Arne Ingelström då in som VD, då företaget suktade efter en nystart.
– 2010 hade vi en omsättning på tre miljoner och 34 anställda. Idag har vi 83 anställda och omsätter 200 miljoner, berättar Bengt-Arne.
ATS är ett entreprenadföretag inom energibranschen som erbjuder ny- och ombyggnad samt underhåll av distributionsnät samt stam- och regionnät från 0,4-400 kV, berättar Ingelström.
– Vi tar även hand om projektering, planerar, bereder och bygger. Så man kan säga att det är från ax till limpa.
I framtiden vill man växa, men det ska inte göras hur som hest.
– Alla tycker att tillväxt är bra, men jag säger alltid att det måste ske med lönsamhet. Just nu har vi tecknat avtal med EON som sträcker sig fyra år fram från och med nästa år. Så våra anställda vet att så länge de sköter sig har de jobb i minst fyra år framöver, och det är få förtunnat att ha det så. Det är en trygghet och en bas att stå på, säger Bengt-Arne.
Även om Lindesberg inte är så stort så har man valt att ha kvar verksamheten här där allt startades.
– Det är till exempel här som vi gör all projektdokumentation, ett litet nav där hela projektadministrationen sitter. Nästa steg kommer vara att förstärka projektdokumenteringen och det kommer då att göras i Lindesberg eftersom vi redan sitter här, konstaterar Ingelström.
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.