Vid årsskiftet 2006/2007 köptes ATS Kraftservice AB upp av PEAB Sverige (Lambertsson). 2010 klev VD Bengt-Arne Ingelström in då företaget ville ha en nystart, och sedan dess har siffrorna pekat rakt uppåt. Och framtiden ser ljus ut, och man planerar att växa, men med lönsamhet, poängterar Bengt-Arne Ingelström.
ATS Kraftservice AB är ett dotterbolag till Lambertsson, som köptes upp vid årsskiftet 2006/2007. Dessförinnan ägdes företaget av Arne Öhman, Stig Eriksson och Tommy Myrholm, som startade verksamheten 1993.
– Stig är fortfarande anställd och jobbar nu i Sundsvall. Och jag och Arne träffas så fort jag är häruppe och berättar för honom vad som händer, säger VD Bengt-Arne Ingelström.
2010 klev sedan Bengt-Arne Ingelström då in som VD, då företaget suktade efter en nystart.
– 2010 hade vi en omsättning på tre miljoner och 34 anställda. Idag har vi 83 anställda och omsätter 200 miljoner, berättar Bengt-Arne.
ATS är ett entreprenadföretag inom energibranschen som erbjuder ny- och ombyggnad samt underhåll av distributionsnät samt stam- och regionnät från 0,4-400 kV, berättar Ingelström.
– Vi tar även hand om projektering, planerar, bereder och bygger. Så man kan säga att det är från ax till limpa.
I framtiden vill man växa, men det ska inte göras hur som hest.
– Alla tycker att tillväxt är bra, men jag säger alltid att det måste ske med lönsamhet. Just nu har vi tecknat avtal med EON som sträcker sig fyra år fram från och med nästa år. Så våra anställda vet att så länge de sköter sig har de jobb i minst fyra år framöver, och det är få förtunnat att ha det så. Det är en trygghet och en bas att stå på, säger Bengt-Arne.
Även om Lindesberg inte är så stort så har man valt att ha kvar verksamheten här där allt startades.
– Det är till exempel här som vi gör all projektdokumentation, ett litet nav där hela projektadministrationen sitter. Nästa steg kommer vara att förstärka projektdokumenteringen och det kommer då att göras i Lindesberg eftersom vi redan sitter här, konstaterar Ingelström.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.