Vid årsskiftet 2006/2007 köptes ATS Kraftservice AB upp av PEAB Sverige (Lambertsson). 2010 klev VD Bengt-Arne Ingelström in då företaget ville ha en nystart, och sedan dess har siffrorna pekat rakt uppåt. Och framtiden ser ljus ut, och man planerar att växa, men med lönsamhet, poängterar Bengt-Arne Ingelström.
ATS Kraftservice AB är ett dotterbolag till Lambertsson, som köptes upp vid årsskiftet 2006/2007. Dessförinnan ägdes företaget av Arne Öhman, Stig Eriksson och Tommy Myrholm, som startade verksamheten 1993.
– Stig är fortfarande anställd och jobbar nu i Sundsvall. Och jag och Arne träffas så fort jag är häruppe och berättar för honom vad som händer, säger VD Bengt-Arne Ingelström.
2010 klev sedan Bengt-Arne Ingelström då in som VD, då företaget suktade efter en nystart.
– 2010 hade vi en omsättning på tre miljoner och 34 anställda. Idag har vi 83 anställda och omsätter 200 miljoner, berättar Bengt-Arne.
ATS är ett entreprenadföretag inom energibranschen som erbjuder ny- och ombyggnad samt underhåll av distributionsnät samt stam- och regionnät från 0,4-400 kV, berättar Ingelström.
– Vi tar även hand om projektering, planerar, bereder och bygger. Så man kan säga att det är från ax till limpa.
I framtiden vill man växa, men det ska inte göras hur som hest.
– Alla tycker att tillväxt är bra, men jag säger alltid att det måste ske med lönsamhet. Just nu har vi tecknat avtal med EON som sträcker sig fyra år fram från och med nästa år. Så våra anställda vet att så länge de sköter sig har de jobb i minst fyra år framöver, och det är få förtunnat att ha det så. Det är en trygghet och en bas att stå på, säger Bengt-Arne.
Även om Lindesberg inte är så stort så har man valt att ha kvar verksamheten här där allt startades.
– Det är till exempel här som vi gör all projektdokumentation, ett litet nav där hela projektadministrationen sitter. Nästa steg kommer vara att förstärka projektdokumenteringen och det kommer då att göras i Lindesberg eftersom vi redan sitter här, konstaterar Ingelström.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.