Vid årsskiftet 2006/2007 köptes ATS Kraftservice AB upp av PEAB Sverige (Lambertsson). 2010 klev VD Bengt-Arne Ingelström in då företaget ville ha en nystart, och sedan dess har siffrorna pekat rakt uppåt. Och framtiden ser ljus ut, och man planerar att växa, men med lönsamhet, poängterar Bengt-Arne Ingelström.
ATS Kraftservice AB är ett dotterbolag till Lambertsson, som köptes upp vid årsskiftet 2006/2007. Dessförinnan ägdes företaget av Arne Öhman, Stig Eriksson och Tommy Myrholm, som startade verksamheten 1993.
– Stig är fortfarande anställd och jobbar nu i Sundsvall. Och jag och Arne träffas så fort jag är häruppe och berättar för honom vad som händer, säger VD Bengt-Arne Ingelström.
2010 klev sedan Bengt-Arne Ingelström då in som VD, då företaget suktade efter en nystart.
– 2010 hade vi en omsättning på tre miljoner och 34 anställda. Idag har vi 83 anställda och omsätter 200 miljoner, berättar Bengt-Arne.
ATS är ett entreprenadföretag inom energibranschen som erbjuder ny- och ombyggnad samt underhåll av distributionsnät samt stam- och regionnät från 0,4-400 kV, berättar Ingelström.
– Vi tar även hand om projektering, planerar, bereder och bygger. Så man kan säga att det är från ax till limpa.
I framtiden vill man växa, men det ska inte göras hur som hest.
– Alla tycker att tillväxt är bra, men jag säger alltid att det måste ske med lönsamhet. Just nu har vi tecknat avtal med EON som sträcker sig fyra år fram från och med nästa år. Så våra anställda vet att så länge de sköter sig har de jobb i minst fyra år framöver, och det är få förtunnat att ha det så. Det är en trygghet och en bas att stå på, säger Bengt-Arne.
Även om Lindesberg inte är så stort så har man valt att ha kvar verksamheten här där allt startades.
– Det är till exempel här som vi gör all projektdokumentation, ett litet nav där hela projektadministrationen sitter. Nästa steg kommer vara att förstärka projektdokumenteringen och det kommer då att göras i Lindesberg eftersom vi redan sitter här, konstaterar Ingelström.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.