Pressbild. Foto: Region Örebro län

Även Region Örebro län har alternativa fakta

INSÄNDARE/DEBATT: Den 22 november beskrev Lars Ströman i Nerikes Allehandas ledare begreppet ”alternativa fakta”. Med president Donald Trumps agerande gavs exempel på hur man med dessa kan undergräva demokratiska institutioner. Men man behöver inte fara så långt för att finna bruket av alternativa fakta. Dessa finns också inom sjukvårdsförvaltningen i Region Örebro län.

I sin iver att hålla regionens kostnader nere framkom tanken på att stänga delar av dess verksamhet och då i första hand, utan närmare förklaring, i Lindesberg. Man lät göra en utredning som visade att endast 26 akuta operationer gjordes under ett år på lasarettet mellan 21.00 och 07.00. Alla förfasade sig över detta slöseri med regimens medel och den 25 september år 2019 beslöt Hälso- och sjukvårdsnämnden att reducera antalet arbetstimmar under kvällar, nätter och helger. Det var underförstått att primärjouren i kirurgi/ortopedi skulle dras in och operationsavdelningen stängas under den aktuella tiden.

Men man berättade inte att beslutet, om det, enligt svenskt språkbruk, till punkt och pricka genomfördes, medförde att endast 70 timmar per vecka återstod för primärjouren i kirurgi/ortopedi vid akutmottagningen i Lindesberg. Man talade inte om att det mellan 21.00 och 07.00, enligt utredningen, kom 1175 andra patienter till dessa specialister för omhändertagande. Landstingsledningen klargjorde inte hur dessa ska tas om hand. Först in på 2020 började verkligheten om dessa besökssiffror tränga fram till de politiska kamraterna i norr. Påståendet att det endast rörde sig om 26 omhändertagna personer visade sig vara ett alternativt faktum.

Den svenska Myndigheten för vård- och omsorgsanalys består av medlemmar som utses av regeringen. År 2018 publicerade de en rapport där de kartlagt akutsjukvårdens organisation och arbetsfördelning. De fann ingen färdig definition av begreppet akutsjukhus. De beslöt att använda begreppet för sjukhus som har en akutmottagning med kirurgi och medicin och eventuellt andra specialiteter. Så är det endast dagtid i Lindesberg. Det hindrar inte regionledningen att använda ett alternativt faktum och i annonser berätta att Akutmottagningen i Lindesberg är öppen dygnet runt.

Den 28 september i år verkställdes neddragningen i Lindesberg. Akutmottagningen i Örebro hade redan tidigare varit hårt belastad. Två veckor senare var väntetiderna på kirurgsidan vid USO:s akutmottagning uppe i 10 timmar. Utanför mottagningens ingång var det en kö på 30 meter. Den första december erfor vi att Vårdförbundet och fackförbundet Kommunal anmält USÖ till Arbetsmiljöverket. Arbetsbelastningen vid dess akutmottagning är för stor. Erfarna kolleger har valt att säga upp sig. Varken arbetsgivaren eller media har nämnt möjligheten av att, som avlastning, återgå till den tidigare ordningen på akuten i Lindesberg.

Nästa år firas 100-årsminnet av demokratins seger i Sverige. Region Örebro län deltar i de manifestationer som ska göras. Man säger sig vilja ta tillfället att stärka förtroendet och tilliten till demokratiska institutioner och arenor i Örebro län. Då bör regionens ledning lyssna på allmänheten, företagarna, partikamraterna och övriga partier även i Bergslagen och visa dem förtroende och respekt.

Sedan Lasarettet invigdes i Lindesberg 1961 har de skett en fantastisk utveckling av sjukvårdens möjligheter. Region Örebro län med sina tre sjukhus har följt med i utvecklingen. Samtidigt har den stigande medellivslängden ökat behovet av vård. Det kostar. Att försämra vårdtillgången i Bergslagen är en nödlösning. Vi behöver politiker som vågar höja skatten.

Jag menar att Hälso- och sjukvårdsnämnden snarast ska återställa lasarettets status som akutsjukhus.

Ingemar Engstrand
Pensionär i Lindesberg

Publicerad 9 december 2020 klockan 08:21

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen

Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.

2 april 2026 klockan 12:13 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg

Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.

2 april 2026 klockan 10:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för ...

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg

Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i ...

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”

Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.

30 mars 2026 klockan 11:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.

29 mars 2026 klockan 22:14 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större ...
28 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Smash Into Pieces
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför ...
28 mars 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här överlämnar eleverna sin tavla till idolerna
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är ...
27 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Ida Lindkvist

Fler elever behöver klara matematiken i skolan

INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.

27 mars 2026 klockan 10:35 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

På höger och vänster sida om vägen ner till småbåtshamnen i Frövi planeras det för flerfamiljshus. Foto: Jennie EInarsson

Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet

Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.

26 mars 2026 klockan 12:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det ...

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. ...

Nytt hot upptäcktes på Lindbackaskolan – ingen anmälan gjordes

I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på ...

Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande, Thomas Klockars, ordförande i kommunstyrelsen. Foto: Jennie Einarsson

Föreningar kan inte ta över Sandströms – kommunen utreder tre alternativ

Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.

25 mars 2026 klockan 11:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

34,5 miljoner i plusresultat för kommunen: ”Jag känner mig optimistisk”

För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i...

Vårstädningen drar igång i Lindesberg

Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. ...

Kraftig höjning av VA-taxorna är att vänta de kommande åren

Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren

I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk...

FotoFredag: Våren fortsätter att leverera

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.

Valborgsmässoaftonen i Lindesberg 2025. Arkivfoto: Freja Einarsson

Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir

Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.

20 mars 2026 klockan 10:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Navet samlar byn – men hotas av stigande kostnader
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ...
19 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindlöven är klara för semifinal!
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram ...
18 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här lyfts tornspiran på plats igen
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det ...
17 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-16

2026-03-16

2026-03-13

2026-03-13

2026-03-12

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-10

2026-03-09

2026-03-09

2026-03-09

2026-03-08

2026-04-02 17:06