Christer Kallin, Anders Widegren, Irja Gustavsson (S), Jonas Kleber (C), Fibergruppens Daniel Ajax, Veronica Bäckström och Jennie Lindholm. Foto: Ida Lindkvist

Avtal tecknas för fiber till fler i kommunen

Kommunens styrande politiker har nu fattat beslut om ett avtal gällande utökad fiberutbyggnad. Med det hoppas man vara igång redan innan sommaren. Målsättningen är att nå totalt 90% och kommer att kosta varje hushåll drygt 20.000 kronor.
– Det känns väldigt bra. Det här blir bra för våra medborgare, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson (S).

Idag kunde kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson (S) ge det glädjande beskedet att man precis beslutat att skriva på ett avtal för fortsatt fiberutbyggnad.

– Det känns väldigt bra. Det här blir bra för våra medborgare. Vi får väldigt många samtal om det här, människor som berättar hur de drabbas och nu har vi något att presentera, något att erbjuda, säger Irja.

– Det här är ett sätt att komma närmare 100%. Vi har en bra bit kvar, men det är en bra början, summerade Jonas Kleber (C).

Klicka på bilden för större format.
Karta som visar de prioriterade områdena. Klicka på bilden för större format. Bild: Lindesbergs kommun

Det kommer att vara Fibergruppen som står för uppbyggandet av nätet. Fibergruppen sköter det hela från projektering, till den sista delen som innebär slutbesiktning. När Fibergruppen utfört sitt uppdrag går det över till Skanova, som är väl medvetna om att det här nätet ska komma att byggas.
– Jag och Christer (Kallin) har kämpat hårt för att nå ut. Vi har diskuterat med Fibergruppen som varit villiga att ge och ta, vi har hållit på och diskuterat sedan i höstas, berättar kommunens IT-chef Anders Widegren.

På 100 hushåll krävs det att 80% ska vilja ha fiber, medan det övergripande målet är att nå 90% boende. 21.900 kronor kommer beloppet per hushåll att bli, ett fast pris för alla som innebär att det blir samma summa att betala för landsbygden som tätorten. Boende ska ha möjlighet till 1000 Mbit. För Lindesbergs kommun kommer det att kosta max fyra miljoner kronor. Det bidragsstöd som Örebro län går in med ligger på 50 procent av summan, resten finansieras av de blivande abonnenterna. Företagare är en del av prioriteringen, meddelar Christer Kallin, samordnare vid Näringsliv och utveckling.
– De är viktiga för oss, så det är viktigt att vi inte bromsar upp dem, menar Irja.

Den här nya modellen innebär att föreningar inte kommer behöva skriva avtal, men man önskar representanter i de olika områdena.
– Det är smidigt att ha någon att ha kontakt med innan och under tiden, då blir informationsspridningen lättare och alla får samma information, säger Jennie Lindholm, Fibergruppen.

Så fort avtalet är påskrivet vill man sätta fart.
– Före sommaren ska det kunna vara igång, konstaterar Fibergruppens Daniel Ajax.

– Politiskt sett så vill vi kunna komma igång så fort som möjligt, inflikar Irja.

Man beräknar att det kommer att ta ungefär tre år att nå upp till målsättningen.

Stora fibermöten är planerade runtom på orterna, bland annat i Fellingsbro och Fanthyttan. Har man frågor eller är intresserad av det här fibernätet är man välkommen att kontakta Lindesbergs kommun, där Christer Kallin sitter redo att besvara funderingar kring området.

Publicerad 27 april 2016 klockan 15:46

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Lindesbergs kommun

Kommunens almanacka läggs ned – informationen finns kvar digitalt

Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.

18 november 2025 klockan 14:13 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Brotorpsskolan. Foto: Camilla Lagerman

Nytt inrymningslarm på skola – orsaken okänd: ”Falsklarm”

Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.

18 november 2025 klockan 13:05 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, d...

Vedevågaren Markus just nu stekhet i musikalvärlden

Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs ...

Till den förra säsongen var Boden ett slutspelsmotstånd. Till lördagen var de ett seriemotstånd där Lindlöven vann med 3-2. Värre blev det på söndagen mot powerplaystarka Piteå. Arkivfoto: Hasse Persson

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.

17 november 2025 klockan 10:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Riksspelman Anna Johansson tilldelas årets kulturpris till minne av Gudrun Persson. Foto: Manskören Harmoni

Lindes första riksspelman fick kulturpriset ”Gudruns minne”

Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.

15 november 2025 klockan 11:42 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Flera fordon fick skador när parkerad bil började brinna
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två ...
15 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina fö...
14 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Med sorg i hjärtat
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men f...
14 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Matilda Persson från Nya Snickerifabriken och Elin Olofsson från Gåvoboden är redo att samla in julklappar till utsatta barnfamiljer. Foto: Gåvoboden

De samlar in julklappar till barnen: “Vi vill göra julen lite lättare för barnfamiljer”

Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i Lindesbergs kommun. På Nya Snickerifabriken står nu den stora julklappssäcken redo att ta emot gåvor från allmänheten. Initiativtagaren Elin Olofsson hoppas åter på ett varmt gensvar från alla som vill bidra till att göra julen lite ljusare för de barn som behöver det mest.
– Jag hoppas att vi ska kunna hjälpa till att minska den stress som många känner inför julen. Det är en sådan hets kring att ha det nyaste och senaste, och många har kanske inte den möjligheten, säger Elin Olofsson från Gåvoboden.

14 november 2025 klockan 15:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Kommundirektör Henrik Arenvang och Anders Svensson från Rotary. Foto: Camilla Lagerman

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas

Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.

14 november 2025 klockan 12:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. ...

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning

För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. ...

Språkcaféet på Hillstreet – där vänskap och språk växer fram

Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bä...

Vedevågs skola. Foto: Fredrik Norman

Nytt beslut ska fattas gällande Vedevågsskolans framtid

På måndag nästa vecka ska Barn- och utbildningsnämnden fatta nytt beslut gällande Vedevågskolans framtid. Förslaget som ligger till beslut är att lägga ned skolan helt från och med hösten 2026.
– Eftersom vi har tagit beslutet en gång, så tror jag inte att det blir någon skillnad, men jag kan ju inte säga det med säkerhet så klart, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).

12 november 2025 klockan 14:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Polisens trygghetsmätning 2025 – så svarade invånarna

Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde ...

Från skönhetssalong till blomsterstudio – Lindas nystart efter pandemin

Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda...

Noraborna röstade NEJ till vindkraft i Älgfallet

Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan ...

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul

Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun ...

Hästsadlar för närmare en miljon kronor stals vid inbrott

Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en st...

Lindesberg rasar i årets småföretagarindex

Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små ...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Ska barn behöva riskera livet på väg till skolan?

INSÄNDARE/DEBATT: Hållplatsen Snickartorp i Vedevåg har en busskur i riktning mot Lindesberg, men inte åt andra hållet. I riktningen mot Frövi står det bara en skylt vid sidan av vägen. Detta kan ses som rimligt om man utgår från att all trafik i Vedevåg går mot Lindesberg då Regionen brukar prioritera busskurer för hållplatser där många väntar på morgonen samtidigt som avhoppstationer endast behöver en skylt.

10 november 2025 klockan 08:44 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Inbrott i butik i natt – flertalet hästsadlar tillgripna
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig...
9 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Svar till Daniel Badman – samt alla berörda Lindebor
SLUTREPLIK: Daniel Badman - du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.
8 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Därför är vindkraften viktig – också för Nora
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både...
8 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-06

2025-11-06

2025-11-05

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-03

2025-11-03

2025-11-18 14:43