Idag är det varmt. Det är riktigt, riktigt varmt. Badplatserna i Lindesberg blev de självklara utflyktsmålen för såväl gammal som ung när hettan slog till idag. Men hur är vattnet då? Ja, nog gav det svalka minsann. Undertecknad var dock ensam badkruka på plats, men någon måste ju arbeta också…
Badplatsen vid Bottenån är troligtvis det mest populära badet just nu. Här finns badplatser på båda sidor av ån och dessutom har man möjlighet att svinga sig ut i plurret från en lian på ena sidan. Mitt i den tryckande hettan stod ett helt gäng ungdomar och köade för att ta sig en tur med lianen ut i den svalkande ån. Några actionfyllda ögonblick finns att se längre ner i vårt bildspel.
Det gamla hederliga badet vid Pälsärmen blev också hyfsat välbesökt idag. Här hade bland annat semesterledige Mauritz Forslund stannat till en stund för att svalka sig.
-Jag hade ju riktigt tur med vädret i alla fall, konstaterar han och berättar att han nyligen tagit ett par veckors ledighet från arbetet på Frövifors.
Bara ett kortare stenkast söderut finns ännu en oas för svalka och bad. Det normalt mycket populära ”Lingon & Mjölk” hade dock bara en handfull gäster just när vi hälsade på där. Även vid Loppholmarna var det väldigt lugnt. Endast två personer hade vågat sig ut i vattnet och på stranden satt omkring 5-6 personer och tittade på. Inge vidare till badplats trots det centrala läget.
Bättre var det då norrut i vattendragen. Som vi berättade inledningsvis var Bottenån mycket välbesökt, och även Norsviken, några stenkast längre bort, hade ett 30-tal badgäster mitt på dagen.
Bildspel:
Intåget i vårmånaden mars bjöd passande nog på varma temperaturer och en försmak på vad som komma skall. För alla som fann glädje i detta blev dock lyckan kort. Nu flaggar SMHI för att vintern kommer tillbaka och det med besked också.
Under den här veckan genomför polisen en nationell satsning på trafiken. Fokus ligger bland annat på hastigheter och nykterhet ute på vägarna.
– Påpekas bör dock att vi egentligen tittar bredare än så, eftersom det finns andra brott som uppdagas i samband med att trafikanter kontrolleras, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Efter en ren utklassning mot Grums med 7-0 på hemmaisen, fortsätter Lindlöven sina målrika matcher. Med tre nya poäng till tabellen så placerar man sig ruggigt nära tabellettan, samtidigt som man har eliminerat alla risker med en placering för återkval.
Det kommunala fastighetsbolaget FALAB, Fastigheter i Linde AB, har i veckan överenskommit med privatägda Lindesbergs Fastigheter AB om försäljning av Kristinaskolan och fastigheten Kvarngatan 9 i samma område. I ett pressmeddelande uppges att ägarskiftet dock kommer att ske först när skolverksamheten flyttar ut. Ägarskiftet kan därför ske tidigast hösten 2021.
– Vi är väldigt glada över det engagemang som finns hos de privata fastighetsägarna att vara med och utveckla Lindesberg, säger Roger Sixtensson, VD på FALAB.
Lindesbergs Handelsträdgård har öppnat för säsongen, och planerna är många inför den kommande våren och sommaren. Bland annat ska flera nya växthus uppföras, och ett helt nytt café ska ta form, något som enligt Elvis Karaosmanovic kommer att bli något extra.
– Om det blir som jag har tänkt mig kommer det bli något helt unikt, säger han med ett brett leende.
Hans Sigge, VD på Baettr AB i Guldsmedshyttan, har tilldelats årets hedersutmärkelse av Lindesbergs kommun för sina insatser och utveckling av kommunen. Detta uppger Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande på torsdagen. I klippet ovan kan du se när Sigge fick ett överraskande besök på sitt arbete av kommunstyrelsens ordförande, Bengt Storbacka.
Den pågående pandemin och vaccinationen mot covid-19 har blivit ett nytt sätt för bedragare att försöka lura människor på deras besparingar. Därför varnar nu polisen för vaccinationsbedrägerier och uppmanar allmänheten att vara vaksam och att informera anhöriga om vad man ska tänka på.
Det blev en stor förlust, när LIF Lindesberg gästade tabellfyran Amo under söndagen. De tekniska felen avlöste varandra, medan Amos målvakt såg till att LIF inte fick någon utbetalning, när avsluten väl kom. När slutsignalen väl närmade sig, hade LIF minskat poänggapet från ett tolvmålsunderläge till en tiomålsförlust.