Häromdagen fick inte barnen på förskolan Stöttestenen, Stadsskogen, gå ut och leka utan hölls inne större delen av dagen. Anledningen var att man inte kunde garantera barnens säkerhet eftersom förskolan var underbemannad. Endast 2 pedagoger på 16 barn var verkligheten som nu får skarp kritik från föräldrarna.-Jag förstod att något var väldigt fel när min son inte ville gå till dagis en morgon. Han var jätteledsen, berättar en förälder för LindeNytt.
Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Arnold Bengtsson, är medveten om att tidigare neddragningar i kombination med fler dagisbarn, har fått allvarliga konsekvenser inom barnomsorgen. Det exempel LindeNytt informerats om via föräldrar är dock inget som kommit till hans kännedom förrän nu, men han har dessvärre ett annat liknande ärende på sitt bord.
-Det gäller Skogsdungen i Frövi. Där har vi fått höra att situationen inte är särskilt bra och vi kommer åka ner dit på måndag i nästa vecka för att prata med personalen och sätta oss in bättre, berättar Bengtsson.
Situationen är alarmerande när barnen själva mår dåligt av att gå till dagis. Arnold menar att det här måste tas på mycket stort allvar.
-Vi måste titta på det här med personaltätheten. Det är tydligt att det behövs fler heltidsanställda inom detta område, kommenterar han.
Arnold Bengtsson påpekar att det egna partiet, Socialdemokraterna, tydliggör att mer pengar måste in i verksamheten till nästa år. Därav deras förslag på en skattehöjning, som publicerades på LindeNytt för knappt en vecka sedan.
-Vi har lyft fram förslaget, sedan får vi se om det går att genomföra. Det kommer naturligtvis inte utan kritik, men vi måste förstärka ekonomin på andra sätt än via neddragningar, säger han.
Kritiker hävdar bestämt att skattehöjningar aldrig ger långsiktiga lösningar på ett specifikt område, utan tenderar att falla ut i andra verksamheter följande år.
-Det är sant att det ofta riskerar att ge kortsiktiga lösningar.
Kan ni öronmärka pengarna, inte bara för 2013 utan även kommande budgetår?
-Jag hoppas det, vi får titta på det, säger Arnold Bengtsson.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.