Häromdagen fick inte barnen på förskolan Stöttestenen, Stadsskogen, gå ut och leka utan hölls inne större delen av dagen. Anledningen var att man inte kunde garantera barnens säkerhet eftersom förskolan var underbemannad. Endast 2 pedagoger på 16 barn var verkligheten som nu får skarp kritik från föräldrarna.-Jag förstod att något var väldigt fel när min son inte ville gå till dagis en morgon. Han var jätteledsen, berättar en förälder för LindeNytt.
Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Arnold Bengtsson, är medveten om att tidigare neddragningar i kombination med fler dagisbarn, har fått allvarliga konsekvenser inom barnomsorgen. Det exempel LindeNytt informerats om via föräldrar är dock inget som kommit till hans kännedom förrän nu, men han har dessvärre ett annat liknande ärende på sitt bord.
-Det gäller Skogsdungen i Frövi. Där har vi fått höra att situationen inte är särskilt bra och vi kommer åka ner dit på måndag i nästa vecka för att prata med personalen och sätta oss in bättre, berättar Bengtsson.
Situationen är alarmerande när barnen själva mår dåligt av att gå till dagis. Arnold menar att det här måste tas på mycket stort allvar.
-Vi måste titta på det här med personaltätheten. Det är tydligt att det behövs fler heltidsanställda inom detta område, kommenterar han.
Arnold Bengtsson påpekar att det egna partiet, Socialdemokraterna, tydliggör att mer pengar måste in i verksamheten till nästa år. Därav deras förslag på en skattehöjning, som publicerades på LindeNytt för knappt en vecka sedan.
-Vi har lyft fram förslaget, sedan får vi se om det går att genomföra. Det kommer naturligtvis inte utan kritik, men vi måste förstärka ekonomin på andra sätt än via neddragningar, säger han.
Kritiker hävdar bestämt att skattehöjningar aldrig ger långsiktiga lösningar på ett specifikt område, utan tenderar att falla ut i andra verksamheter följande år.
-Det är sant att det ofta riskerar att ge kortsiktiga lösningar.
Kan ni öronmärka pengarna, inte bara för 2013 utan även kommande budgetår?
-Jag hoppas det, vi får titta på det, säger Arnold Bengtsson.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.