I och med att barn och ungdomar berörs av politikernas beslut i mångt och mycket, och att Barnkonventionen från och med år 2017 står som svensk lag, vill man nu ”vässa barnens perspektiv genom att kommunens beslutsunderlag i nämnder och styrelser kommer att behöva ta hänsyn till Barnkonventionen”, skriver Bengt Storbacka (S) i ett pressmeddelande.
– Det är barnen som hjälper oss att planera för en bättre framtid, säger Storbacka (S).
Det tas många beslut i kommunens nämnder och styrelser. Vid beredningen av frågor vägs olika aspekter in så beslutsfattare ska ha ett så bra underlag som möjligt. Det är viktigt att besluten blir hållbara. Inte minst viktigt är de långsiktiga konsekvenserna för våra barn och unga som växer upp i kommunen och som en dag växer upp i kommunen och som en dag tar över och utvecklar vårt samhälle, skriver Bengt Storbacka (S), ordförande vid Lindesbergs socialdemokratiska arbetarkommun och kommunfullmäktige, i ett pressmeddelande idag.
Storbacka fortsätter meddelandet med att berätta att socialdemokraterna nu vill vässa barnens perspektiv genom att kommunens beslutsunderlag ska ta hänsyn till Barnkonventionen.
– Genom att beslutsunderlagen tar hänsyn till konsekvenser ur barnens perspektiv kommer vi en liten bit på vägen, förklarar Storbacka (S).
År 2017 har det fastslagits att Barnkonventionen kommer att implementeras som svensk lag. I och med det vill man att Lindesbergs kommunfullmäktige ska få bättre inblick i Barnkonventionen, detta genom en genomgång när de träffas den 16 februari.
– Ledamöterna kommer att få en genomgång av vad Barnkonventionen handlar om att vi nu vill se till att det perspektivet finns med i kommunens beslutsunderlag, förklarar Storbacka (S).
I pressmeddelandet kan man läsa vidare att Barnkonventionen handlar om FN:s konvention om barns rättigheter, som grundar sig på FN:s deklaration om mänskliga rättigheter. De underlag som tas fram inför olika beslut kommer att prövas utifrån om de har särskilda konsekvenser för barn och unga.
– Vi är vana vid att titta på ekonomiska konsekvenser och ta hänsyn till ekonomi, om besluten vi fattar är rättvisa och om de följer övergripande mål; men nu ska vi tydligt ta till oss barnens konsekvenser, säger Bengt.
Oavsett om man beslutar angående vägar, skolor eller kulturfrågor så berörs barn och ungdomar mer eller mindre, vilket gör det här införandet så viktigt. Genom barnperspektiv i beslutsunderlagen som en särskilt aspekt tar vi Socialdemokrater ett ytterligare steg för att värna om barnen och därmed framtiden, kan man läsa vidare i pressmeddelandet.
– Det är barnen som hjälper oss att planera för en bättre framtid, därför är det här extra viktigt. Barnen hjälper oss att förstå vad vi ska ta för beslut, det är så vi bygger ett hållbart samhälle. Vi ska vara ett framtidsparti och därför driver vi det här, det är en hjärtefråga för oss!, avslutar Storbacka (S).
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.