I och med att barn och ungdomar berörs av politikernas beslut i mångt och mycket, och att Barnkonventionen från och med år 2017 står som svensk lag, vill man nu ”vässa barnens perspektiv genom att kommunens beslutsunderlag i nämnder och styrelser kommer att behöva ta hänsyn till Barnkonventionen”, skriver Bengt Storbacka (S) i ett pressmeddelande.
– Det är barnen som hjälper oss att planera för en bättre framtid, säger Storbacka (S).
Det tas många beslut i kommunens nämnder och styrelser. Vid beredningen av frågor vägs olika aspekter in så beslutsfattare ska ha ett så bra underlag som möjligt. Det är viktigt att besluten blir hållbara. Inte minst viktigt är de långsiktiga konsekvenserna för våra barn och unga som växer upp i kommunen och som en dag växer upp i kommunen och som en dag tar över och utvecklar vårt samhälle, skriver Bengt Storbacka (S), ordförande vid Lindesbergs socialdemokratiska arbetarkommun och kommunfullmäktige, i ett pressmeddelande idag.
Storbacka fortsätter meddelandet med att berätta att socialdemokraterna nu vill vässa barnens perspektiv genom att kommunens beslutsunderlag ska ta hänsyn till Barnkonventionen.
– Genom att beslutsunderlagen tar hänsyn till konsekvenser ur barnens perspektiv kommer vi en liten bit på vägen, förklarar Storbacka (S).
År 2017 har det fastslagits att Barnkonventionen kommer att implementeras som svensk lag. I och med det vill man att Lindesbergs kommunfullmäktige ska få bättre inblick i Barnkonventionen, detta genom en genomgång när de träffas den 16 februari.
– Ledamöterna kommer att få en genomgång av vad Barnkonventionen handlar om att vi nu vill se till att det perspektivet finns med i kommunens beslutsunderlag, förklarar Storbacka (S).
I pressmeddelandet kan man läsa vidare att Barnkonventionen handlar om FN:s konvention om barns rättigheter, som grundar sig på FN:s deklaration om mänskliga rättigheter. De underlag som tas fram inför olika beslut kommer att prövas utifrån om de har särskilda konsekvenser för barn och unga.
– Vi är vana vid att titta på ekonomiska konsekvenser och ta hänsyn till ekonomi, om besluten vi fattar är rättvisa och om de följer övergripande mål; men nu ska vi tydligt ta till oss barnens konsekvenser, säger Bengt.
Oavsett om man beslutar angående vägar, skolor eller kulturfrågor så berörs barn och ungdomar mer eller mindre, vilket gör det här införandet så viktigt. Genom barnperspektiv i beslutsunderlagen som en särskilt aspekt tar vi Socialdemokrater ett ytterligare steg för att värna om barnen och därmed framtiden, kan man läsa vidare i pressmeddelandet.
– Det är barnen som hjälper oss att planera för en bättre framtid, därför är det här extra viktigt. Barnen hjälper oss att förstå vad vi ska ta för beslut, det är så vi bygger ett hållbart samhälle. Vi ska vara ett framtidsparti och därför driver vi det här, det är en hjärtefråga för oss!, avslutar Storbacka (S).
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.