På 90-talet toppade gruppen Basic Element listorna i Sverige gång på gång. Nu försöker frontfiguren och låtskrivaren i bandet, Peter Thelenius, göra detsamma i Lindesberg – inom klubbsvängarna. Efter många månader i förhandlingar är det nu äntligen dags, berättar Peter som redan gjort sig omtyckt genom satsningen i andra städer runt om i landet – bland annat i Nora. På lördag är det premiär för Club Fantasy på Lindesbergs Stadshotell.
Tillsammans med Peter startades Club Fantasy av Jonas Wesslander och Sebastian Krupmann. Konceptet är mycket enkelt, menar Peter.
-Man har ju rest runt en del i landet och varit på i stort sett alla klubbar. Så man har sett det mesta och vet därför vad som saknas på många ställen. Man kan väl säga att vi tagit åt oss av erfarenheterna och startat en klubb som har det som många andra saknar, förklarar han.
På en bra klubb ska det bland annat finnas bra band, en bra Dj, kändisar och värdar/värdinnor som gör väsen av sig, tillägger han.
-På premiären kommer jag spela själv med Basic Element. Sedan har vi en kanon-Dj som verkligen får kontakt med folket. Det är viktigt! Några kända ansikten brukar vi alltid ha med, och i Lindesberg kommer Mathilda från Popstars finnas bland oss. Sedan har vi två tjejer som är kvällens värdinnor. De kommer nog göra sitt ”värsta” på ett bra sätt, säger Peter skrattande.
Satsningen och succén i Nora är anledning till att man nu vill prova i Lindesberg. Kommer det fungera lika bra här är planerna att fortsätta med Club Fantasy i stan.
-Det handlar inte om att fylla huset vid premiären. Vi hoppas visserligen att många kommer, men det viktigaste är att vi ser det möjligt att köra vidare. Alltså att responsen är bra, att folk har kul och vill ha mer, säger Sebastian Krupmann.
Mer info finns på Club Fantasys hemsida>>
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran