I kväll fredag gästas Prästryggens camping i Frövi av The Chuck Hall Band. Ett band från Arizona, USA, som spelar tung blues. Bandet har blivit utsett till Arizonas bästa bluesband i flera år av tidningsläsarna i Arizona. Men nu är de här i Sverige, det är Frövis egen bluesförening Flashboda Blues som anordnar en bluesfest för intresserade. Kostnaden är 120:- i entré och klockan 18.00 slås portarna upp och öl- & matserveringen öppnas, sedan kl. 19.30 börjar musiken med The Blue Pearls från Örebro, sen kommer Chuck och hans killar att träda upp på scenen runt 22.10. Ordförande i Flashboda Blues heter Matz-Eric Nilsson och han kommenterar till LindeNytt i telefon att det har varit full fart hela dagen. – Klockan sju i morse ringde första personen som var nyfiken och ville få mer information och sammanlagt har det ringt ungefär 40 personer bara idag och frågat om festen. Jag har även hört att det ska komma ett inspelningsteam från Örebro som ska spela in Chuck Halls konsert till Sveriges Radio. Gillar du blues så bör du definitivt infinna dig på Prästryggens camping i kväll.
Flashboda Blues hemsida
The Chuck Hall Bands officiella hemsida
Chuck Halls svenska hemsida
The Blue Pearls hemsida
Det blev en stor förlust, när LIF Lindesberg gästade tabellfyran Amo under söndagen. De tekniska felen avlöste varandra, medan Amos målvakt såg till att LIF inte fick någon utbetalning, när avsluten väl kom. När slutsignalen väl närmade sig, hade LIF minskat poänggapet från ett tolvmålsunderläge till en tiomålsförlust.
Det blev en förlust i grundseriens sista match, inför SM-slutspelet. Stora upphämtningar genom matchens gång, där 20-11 blev 24-23, följde Lindelaget genom matchen. Något som gav positiva besked från Linde Volley, som nu kommer att ladda upp, inför ett spel i åttondelsfinalen.
Nu är det snart dags för ungdomarna i Lindesbergs kommun att söka ferieplats för sommaren, och i år kan unga få pröva på att driva eget företag som feriejobb.
– Kanske har någon ungdom en idé som den vill pröva eller ett intresse av att få lära sig mer om hur det är att driva eget företag? säger Zila Conejeros, enhetschef på arbetsmarknadsenheten, Tillväxtförvaltningen, i ett pressmeddelande.
Säsongens sista möte mot Malung spelades under onsdagskvällen, i Lindehov. Båda lagen bjöd på ett svajigt spel, där Lindlöven bjöd in bortalaget trots tre fina mål i den andra perioden. Matchen fick i slutändan avgöras i straffläggning, där tabelljumbon spelade in 1-2.
För det 34:e året i ordningen välkomnade bröderna Nelzén sina kunder till bokrean, som faktiskt blir den sista i brödernas regi. Med på plats fanns även de nya ägarna Christina Orrbo och Ann Björklund, som nu passar på att suga åt sig så mycket kunskap de kan innan det är dags att stå på egna ben.
– Vi övningskör för fullt, skrattar Ann bakom kassan.
Från och med den 1 mars kommer biblioteken i Lindesbergs kommun att minska sina öppettider. Bakgrunden till åtgärden är minskade resurser till biblioteken som därför behövt minska personal. Detta meddelade Kulturenheten i ett pressmeddelande under måndagen.
Centerpartiet i Lindesbergs starke man, Jonas Kleber, lämnar nu över klubban efter tio år som ordförande.
På måndag startar årets sportlov för kommunens barn och ungdomar, och precis som så mycket annat i pandemitider blir även lovprogrammet ett annorlunda sådant.
”Att vara ute är bra men barnen vill kanske göra lite annat än att bara åka skidor. Eftersom vi inte får ha live-arrangemang blir vi digitala under lovet”, meddelar kultursekreterare Sara Sporre i ett pressmeddelande.