Bilar och gemenskap när SHRA fixar Drifting

Denna lördag är det bokstavligen full sladd på rakan vid industriområdet. SHRA har anordnat en Driftingdag för de som vill prova på och sätta bilen i spinn runt en konbana. 

Doften av bränt gummi och avgaser slår emot när man närmar sig banan, en himmelsk doft för motorsportentusiasterna. Röken ligger tjock över rakan där en 940 med precision och välövad snits tar sig igenom banan men skrikande däck. För att undvika att sätta sig själv och bilen i en betongvägg eller få fullständigt släpp vilket resulterar i att bilen tar sig en okontrollerad svängom, så handlar det om marginella precisioner. Tommy Carlsson, SHRA:s styrelse, är självklart på plats, styr upp och hjälper till lite här och var.
– Idag får man prova på Drifting. Det är den mest växande bilsporten i Sverige. 

För den som aldrig hört talas om Drifting, och än mindre provat på själv, berättar Tommy: 
– Det handlar om att länka sladd på en bana, att sladda lagligt. Det är en bedömningssport, det brukar vara tre domare som står och bedömer. Det gäller att sammanlänka sladd hela vägen, men desto mer rök och jubel är bra, det spelar in. Det är egentligen lite för litet här, men vi gör det bästa av det. 

Drifting handlar alltså om att föraren kontrollerar sladdarna på sin bil i sidled. Farten är förstås viktig, men det går inte på tid, och så ska det dessutom se snyggt ut. Men som de allra flesta sporter finns det också risker, vilket är en av de främsta anledningarna till att man måste lösa licens. 
– Idag kan man lösa en endagslicens på plats, annars är det en SBF-licens som gäller. Vi har haft kurs här på SHRA för att få möjlighet att lösa en sådan. Det är en personförsäkring på banan. 

Det är för stunden inte fler än fyra bilar på plats, men anmälan var begränsad till tjugo stycken. Dock är den övriga uppslutningen, publik och människor som är där för att hjälpa till, desto högre. Största delen består av killar, men inom Drifting verkar det ske en positiv utveckling för tjejer. 
– Det är faktiskt en hel del tjejer, det är fler och fler som kliver in och de är duktiga. Efter ett par gånger är de lika haja som oss stridspittar, säger Tommy och skrattar. 

Att ha en bil som lämpar sig för Drifting är till fördel och gummit på däcken är ganska så snart ett minne blott. 
– Bilen ska vara bakhjulsdriven, det går även med fyrhjulsdrift men då krävs det mycket modifikation. Det går åt en hel del däck, men vi är rätt miljövänliga ändå. Vi tar ”Svenssons” däck och sliter ut det sista av de gamla däcken. Men kliver man in i serie och tävlar måste man ha en däcksponsor. 

Att vad som helst kan hända får flera erfara ute på banan. Tobias Andersson från Järnboås som är här idag med sin Volvo 940 säger: 
– Det är andra gången som jag är här, men nu har jag fått växellådsras, jag har bara två växlar… 

Daniel Thor har nyss gjort sin andra entré på banan, han har en, för det otränade och okunniga ögat, en uppseendeväckande, gul Ford av äldre modell. 
– Det är en Ford 32 Tudor Replika, det är första gången som jag är här och driftar. Annars kör jag bara rakt fram, dragracing, så jag tänkte att jag skulle prova bygga om och svänga lite också. Min ideologi är både dragracing, bana och Drifting. Det har gått rätt bra, det är kul att få köra mer än åtta sekunder och inte bara rakt fram.

Driftingen på SHRA försöker också uppnå något viktigt och bra; de vill engagera ungdomar på plats, där det faktiskt är okej att drifta och sladda, istället för att bruka, exempelvis, stans parkeringar. 
– Vi på SHRA vill motverka det och få bort ungdomarna från gatan. Vi har samarbetat med polisen och vi vill få med folket från stan hit istället, vi jobbar för det. Och då är det ju perfekt en sådan här dag!, avslutar Tommy.
Publicerad 4 oktober 2014 klockan 13:23

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Verner, Konrad, Jamie och Walter tillsammans med Smash Into Pieces. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Här överlämnar eleverna sin tavla till idolerna

På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.

27 mars 2026 klockan 19:04 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Arkivfoto: Ida Lindkvist

Fler elever behöver klara matematiken i skolan

INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.

27 mars 2026 klockan 10:35 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet

Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det ...

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det ...

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. ...

Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Nytt hot upptäcktes på Lindbackaskolan – ingen anmälan gjordes

I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.

25 mars 2026 klockan 12:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande, Thomas Klockars, ordförande i kommunstyrelsen. Foto: Jennie Einarsson

Föreningar kan inte ta över Sandströms – kommunen utreder tre alternativ

Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.

25 mars 2026 klockan 11:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

34,5 miljoner i plusresultat för kommunen: ”Jag känner mig optimistisk”
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den ...
24 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Vårstädningen drar igång i Lindesberg
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större ...
24 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Kraftig höjning av VA-taxorna är att vänta de kommande åren
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora ...
23 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Jon Henrik Fjällgren intog scenen i Lindeskolans aula. Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren

I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.

23 mars 2026 klockan 11:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Andreas Palm tillsammans med sina föräldrar Gösta och Lisbet Palm. Foto: Privat

Efter föräldrarnas plötsliga död – Andreas ger konsert till förmån för Cancerfonden

Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.

20 mars 2026 klockan 11:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: Våren fortsätter att leverera

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.

Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir

Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett...

Navet samlar byn – men hotas av stigande kostnader

Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det ...

Lindlöven är klara för semifinal efter 3-1 i matcher i kvartsfinalen mot Forshaga. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.

18 mars 2026 klockan 21:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här lyfts tornspiran på plats igen

På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas ...

Artikel innehåller bildspel Fullsatt när Funkisveckan invigdes i Lindesberg

Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen ...

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”

Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, ...

FotoFredag: Span på vårfåglar

Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades f...

Nu avgörs framtiden för klassiska föreningslokalerna

Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En ...

Efter 148 gjorda mål och 85 hämtade poäng till tabellen i grundserien så skippas poäng och målskillnad inför fredagens slutspelskamp. Bäst av fem match gäller när Forshaga gästar Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.

11 mars 2026 klockan 20:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Trafikolycka vid södra infarten till Lindesberg
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsv...
11 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det ...
11 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kraftsamling för Frövis framtid – nu startar projektet ”Vi är Frövi”
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och ...
11 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-10

2026-03-09

2026-03-09

2026-03-09

2026-03-08

2026-03-07

2026-03-07

2026-03-06

2026-03-05

2026-03-04

2026-03-04

2026-03-03

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-28 06:07