Bilar och gemenskap när SHRA fixar Drifting

Denna lördag är det bokstavligen full sladd på rakan vid industriområdet. SHRA har anordnat en Driftingdag för de som vill prova på och sätta bilen i spinn runt en konbana. 

Doften av bränt gummi och avgaser slår emot när man närmar sig banan, en himmelsk doft för motorsportentusiasterna. Röken ligger tjock över rakan där en 940 med precision och välövad snits tar sig igenom banan men skrikande däck. För att undvika att sätta sig själv och bilen i en betongvägg eller få fullständigt släpp vilket resulterar i att bilen tar sig en okontrollerad svängom, så handlar det om marginella precisioner. Tommy Carlsson, SHRA:s styrelse, är självklart på plats, styr upp och hjälper till lite här och var.
– Idag får man prova på Drifting. Det är den mest växande bilsporten i Sverige. 

För den som aldrig hört talas om Drifting, och än mindre provat på själv, berättar Tommy: 
– Det handlar om att länka sladd på en bana, att sladda lagligt. Det är en bedömningssport, det brukar vara tre domare som står och bedömer. Det gäller att sammanlänka sladd hela vägen, men desto mer rök och jubel är bra, det spelar in. Det är egentligen lite för litet här, men vi gör det bästa av det. 

Drifting handlar alltså om att föraren kontrollerar sladdarna på sin bil i sidled. Farten är förstås viktig, men det går inte på tid, och så ska det dessutom se snyggt ut. Men som de allra flesta sporter finns det också risker, vilket är en av de främsta anledningarna till att man måste lösa licens. 
– Idag kan man lösa en endagslicens på plats, annars är det en SBF-licens som gäller. Vi har haft kurs här på SHRA för att få möjlighet att lösa en sådan. Det är en personförsäkring på banan. 

Det är för stunden inte fler än fyra bilar på plats, men anmälan var begränsad till tjugo stycken. Dock är den övriga uppslutningen, publik och människor som är där för att hjälpa till, desto högre. Största delen består av killar, men inom Drifting verkar det ske en positiv utveckling för tjejer. 
– Det är faktiskt en hel del tjejer, det är fler och fler som kliver in och de är duktiga. Efter ett par gånger är de lika haja som oss stridspittar, säger Tommy och skrattar. 

Att ha en bil som lämpar sig för Drifting är till fördel och gummit på däcken är ganska så snart ett minne blott. 
– Bilen ska vara bakhjulsdriven, det går även med fyrhjulsdrift men då krävs det mycket modifikation. Det går åt en hel del däck, men vi är rätt miljövänliga ändå. Vi tar ”Svenssons” däck och sliter ut det sista av de gamla däcken. Men kliver man in i serie och tävlar måste man ha en däcksponsor. 

Att vad som helst kan hända får flera erfara ute på banan. Tobias Andersson från Järnboås som är här idag med sin Volvo 940 säger: 
– Det är andra gången som jag är här, men nu har jag fått växellådsras, jag har bara två växlar… 

Daniel Thor har nyss gjort sin andra entré på banan, han har en, för det otränade och okunniga ögat, en uppseendeväckande, gul Ford av äldre modell. 
– Det är en Ford 32 Tudor Replika, det är första gången som jag är här och driftar. Annars kör jag bara rakt fram, dragracing, så jag tänkte att jag skulle prova bygga om och svänga lite också. Min ideologi är både dragracing, bana och Drifting. Det har gått rätt bra, det är kul att få köra mer än åtta sekunder och inte bara rakt fram.

Driftingen på SHRA försöker också uppnå något viktigt och bra; de vill engagera ungdomar på plats, där det faktiskt är okej att drifta och sladda, istället för att bruka, exempelvis, stans parkeringar. 
– Vi på SHRA vill motverka det och få bort ungdomarna från gatan. Vi har samarbetat med polisen och vi vill få med folket från stan hit istället, vi jobbar för det. Och då är det ju perfekt en sådan här dag!, avslutar Tommy.
Publicerad 4 oktober 2014 klockan 13:23

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Arkivfoto: Fredrik Norman

Vad är ett handslag värt?

INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.

13 augusti 2026 klockan 10:39 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons


För Annie Harjamäki är kombinationen av kreativitet och mötet med kunden som hon uppskattar allra mest med frisöryrket. Foto: Jennie Einarsson

Annie förverkligade drömmen och startade eget

Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.

12 augusti 2026 klockan 15:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga

REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet...

Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det

Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn ...

Härligt Klotenäventyr för barn med diabetes: ”Väldigt roligt”

För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott frå...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Ett starkare Lindesbergs lasarett kräver mod att prioritera rätt

INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.

10 augusti 2026 klockan 13:41 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Elin Axelsson. Foto: Socialdemokraterna i Lindesberg

Pride behövs – också i Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.

10 augusti 2026 klockan 11:25 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Braksuccé för Truckmeet: ”Väldigt roligt”
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången ...
8 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg ...
7 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Sol, jaktlycka och omfamnande natur
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag ...
7 augusti 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Drömmen om att bli astronaut har tagit honom till rymdgymnasiet. Foto: Camilla Lagerman

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna

Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.

6 augusti 2026 klockan 15:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vision 2040 illustrerat på kommunens hemsida. Foto: Lindesbergs kommun

Ett år med Vision 2040 – och jag känner att Lindesberg rör på sig

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.

6 augusti 2026 klockan 11:04 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Barnen fick ett sommarlov med guldkant – tack vare generös donation

Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina ...

Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten

Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera ...

Nadim Ghazale föreläser på Lindesbergs bibliotek

Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den ...

Foto: Fredrik Norman

Centrumrestaurang i konkurs

Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran

3 augusti 2026 klockan 11:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Säsongens provfiske genomfört – så gick det

Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjö...

FotoFredag: Fullmåne och kärlek

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga ...

Efter upprepade förelägganden – kvinna får djurförbud

En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Lä...

Artikel innehåller bildspel Eftermiddagskaffe i trädgården gör comeback

Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé p...

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax ...

Artikel innehåller bildspel Rejält sting i festivalen trots vädergudarnas svek

Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergå...

Foto: Privat

Harry överlevde dubbla strokes – nu väntar drömresan till USA: ”Bra saker händer inte oss”

När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.

24 juli 2026 klockan 11:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Skogens guld och fågelspan
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill ...
24 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens...
24 juli 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av ...
23 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-23

2026-07-23

2026-07-22

2026-07-22

2026-07-21

2026-07-20

2026-07-20

2026-07-17

2026-07-17

2026-07-16

2026-07-14

2026-07-13

2026-07-11

2026-07-10

2026-08-13 10:55