FOTO: Bodö HK

Binai i stor intervju – berättar om både skadetiden och framtiden

En axelskada satte stopp för hela den förra säsongen och vägen tillbaka har varit jobbig. Nu har Binai Aziz åkt på en ny smäll, men efter jul ska LIF-sonen vara tillbaka och gå för guld med sitt Bodö. LindeNytt har fått en lång intervju med 31-åringen som inte stänger dörren för en återkomst till hemstaden.

I början av augusti var Bodö HK på besök i Lindesberg för både träningsläger och matchspel. Det var andra året i rad som det norska topplaget gästade Bergslagen, platsen där truppens frontfigur Binai Aziz vuxit upp. Själv fanns dock inte niometersspelaren med när Bodö ställdes mot LIF i en träningsmatch som slutade med brandgul seger, 29-28.

Anledningen var Binais axel, en skada som han började att känna av för två år sedan. Förra hösten blev situationen till sist ohållbar och 31-åringen valde att genomgå en operation. Till den här säsongen har han kämpat sig tillbaka och med sitt Bodö har Binai lyft efter en tung säsongsstart.

– Nu har vi ett gäng raka vinster, och det är inte mot blåbärslag heller. Det är bra motståndare och där har vi visat att vi har en bredd och att att vi jobbar kontinuerligt, berättar han i en intervju med LindeNytt.

Bodö är fortfarande relativt färska i Grundigligaen, Norges främsta inom handboll. Trots det har laget från den norra kuststaden lyckats etablera sig i toppskiktet och säsongen 2014-15 nådde Bodö både cup- och slutspelsfinal. Fjolåret blev tyngre med tidigt uttåg i slutspelet och även den här hösten inleddes i en dyster stil. Därefter har dock Bodö växlat upp rejält, något laget visat med sju segrar på de nio senaste matcherna.

– Vi hade en mellansäsong ifjol, så alla är lite mer defensiva i sin målsättning. Och med all rätt, för man ska inte få hybris. Men när vi presterar på en jämn nivå vet vi att vi är ett av de bästa lagen i ligan, förklarar Binai och tillägger.

– Jag menar att vi har chans på ett slutspelsguld och i alla fall andraplatsen här i ligan.

Led av skadan: ”Det förstör din livskvalitet utanför jobbet också”

För Lindesbergssonens egen del har det dessvärre inte blivit något spel de senaste veckorna. En ny skadekänning har hållit Binai på läktaren, en plats som han blivit alltför van vid att följa matcherna ifrån. Förra säsongen blev det bara ett enda framträdande för mittnian, som tvingades att följa resten från sidan.

Det var den 18:e november 2015 som Binai opererade sin axel, något som innebar ett tidigt slut på en redan söndertrasad säsong. Att vara borta från handbollen var givetvis en tråkig sak. Men för den då 30-årige Binai var det samtidigt viktigt att få ordning på kroppen och bli av med smärtan.

– Alla som har haft långtidsskador, oavsett om det är sportrelaterat eller i det vanliga arbetslivet, vet hur jobbigt det är. Det förstör din livskvalitet utanför jobbet också. Det var där jag hade det värst, för min axel funkade inte. Jag kunde inte lyfta tunga saker och fick ont när jag sov på ena sidan, berättar han.

Vägen tillbaka till handbollsplanen har varit både lång och jobbig. Med en stor självdisciplin har Binai sett till att fullfölja sin rehabilitering. Dessutom har han haft god uppbackning från klubben, som lät honom resa iväg en längre tid för att hitta lugn och ro.

– Jag reste till Asien en månad och tränade helt själv. Det var jag, mina skolböcker och viktskivorna. Det fanns inga störningsmomet och jag tror att den där resan bidrog väldigt mycket till att kunde komma tillbaka.

Binai berättar att han kunnat behålla muskulaturen i axeln väldigt bra. Det har hjälpt honom mycket i comebacken, som med undantag av den senaste skadesmällen varit lyckad. Även mittnian själv upplever att han hittat rätt sedan han kom tillbaka.

– Jag är 31 sen i oktober, då vet jag också att jag inte kan förvänta mig magiska resultat. Jag måste jobba över säsongen och visst började det lite knackigt. Men jag har kommit igång mer och mer, hittat tillbaka till rollen som spelfördelare och gör så att lagkamraterna kan bidra med det som de är bäst på.

Vill ta en master i finans: ”Tycker det är väldigt kul att studera”

Vid sidan av sin handbollskarriär är Binai även mitt uppe i sina studier. Målet är att ta en master inom finans och slå sig in på bankspåret. Ribban ligger med andra ord högt även i det vardagliga arbetslivet, inte bara från niometerspositionen.

– Jag tycker att det är väldigt kul att studera och jag har hittat ett bra flyt. Jag får bra betyg och det går oftast hand i hand med att man har roligt. Det ska jag fortsätta med, för jag vill inte gå in halvhjärtat i något. Vare sig om det är inom handbollen eller i privatlivet, betonar Binai.

När det kommer till just handbollen går han för tillfället alltså skadad. Klubben uppger att Binai ska vara tillbaka efter juluppehållet, men sett till det senaste ett och ett halvt året har det inte ens blivit tio tävlingsmatcher för lagets tänkta stjärna. Kontraktet med Bodö HK löper ut efter säsongen och vad som sker därefter är oklart.

Tidigare har Binai pekat på spel i centraleuropa som en dröm, men han utesluter inte en fortsättning i Norge. Till våren avslutar han sin kandidatutbildning och målet är sedan att ta en master. Med Örebro Universitet i bilden finns det därför anledning att överväga spel i hemstaden med LIF Lindesberg, en tanke som huvudpersonen inte alls avfärdar.

– Allt är öppet, jag vill inte stänga några dörrar. Lindesberg är ändå min hemstad och jag har många kontakter där fortfarande. Jag kommer alltid hem till julen och firar med nära och kära, så självklart har Lindesberg en fin plats i mitt hjärta, erkänner Binai som inte vill planera för långt fram.

– Med handbollsbiten vet jag inte. Jag har ändå inte varit tillbaka från skadan jättelänge, kommer det en ny smäll nästa vecka är det slut på det roliga. Jag vill inte ha för lång framförhållning utan nu vill jag bara köra på. Jag mår bra både på och utanför handbollsbanan, sen får vi ta det som det kommer till våren.

Publicerad 23 december 2016 klockan 19:30


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.

24 november 2025 klockan 21:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Trots att speltempot inte var det högsta för säsongen så var Lindlöven alldeles för bra mot det gästande Wings HC Arlanda. Sebastian Falk låste matchen med 4-0 efter en kort duell om pucken bakom Wings-målvakten. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.

23 november 2025 klockan 20:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat...

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster...

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en ...

Tidigare i oktober gästades Lindehov av Kiruna och Kalix. Till helgen är det en ny grupp från Norrland som möter Lindlöven i Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.

14 november 2025 klockan 10:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

11 740 kronor samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden Mellansverige i år. Foto: Camilla Lagerman

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.

7 november 2025 klockan 12:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

EM-guld till Ingrid Nilsson
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon å...
3 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i ...
3 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av sä...
2 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven har stått starka mot flera av den norra seriens lag. På söndag är det dags för ny match i Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.

31 oktober 2025 klockan 19:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven avgjorde veckans möte mot Vallentuna redan i den andra perioden. 6-0 blev slutsiffrorna efter ett hårt tryck mot bortalagets mål. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.

30 oktober 2025 klockan 23:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning

Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas ...

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-å...

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher

Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den ...

Lindlöven fick fira in fyra mål under lördagens match mot Kiruna. Imorgon gästas Lindehov av Kalix där Lindlöven hoppas på att vara fortsatt obesegrade när helgens matcher är förbi. Foto: Timmy Lundegård

Första helgmatchen slutar med solklar seger

Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.

11 oktober 2025 klockan 20:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”

Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lö...

bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär

Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens f...

Benjamins minne spelas för fjärde året

På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen ...

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC

Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man...

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng

Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan ...

Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur

Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför ...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Linde Judo Open lockade hundratals tävlande: ”Fantastiskt roligt”

Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.

30 september 2025 klockan 14:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, ...
16 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjä...
12 september 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM
Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsm...
5 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-08-26

2025-08-22

2025-07-29

2025-07-12

2025-07-09

2025-07-07

2025-07-02

2025-06-27

2025-05-20

2025-05-19

2025-05-19

2025-05-13

2025-05-12

2025-05-07

2025-11-27 02:24