Biografen i Lindesberg hade som mål att nå 12 000 besökare under filmåret 2017. Nu har man sammanställt siffrorna.
Man nådde inte riktigt ända fram, men kom så snubblande nära att man ändå kan blicka tillbaka på 2017 som ett bra år för verksamheten sett till antalet besökare, som stannade strax över 11 900.
– Vi har ändå haft ett bra år och julhelgen blev en bra biohelg som vanligt, så vi är nöjda med resultatet – även om man naturligtvis alltid vill få bättre siffror, ler Björn Persson, biografföreståndare i Lindesberg.
Som alltid är det starka filmtitlar som avgör bokslutet. I Lindesberg har man fortfarande filmer som ”En man som heter Ove” och ”Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann” som riktmärken för publiksuccéer.
– Någon ”Ove” fick vi aldrig under 2017, konstaterar Björn Persson.
Den film som man eventuellt hade kunnat förvänta sig ge både Ove och Hundraåringen en match, kom aldrig i närheten av samma siffror. Filmen Solsidan.
– Den fick bra med publik, det fick den. Men den kom inte i närheten av samma publiksiffror som vi hade när En man som heter Ove visades, säger Persson.
Just nu är det filmen Ted – För kärlekens skull, som bion i Lindesberg hoppas skall ge en bra start på året. Filmen hade premiär i onsdags, men Ted visade sig inte vara en Ove. Inte ännu i alla fall.
– Nej, jag tror visserligen att filmen kommer att gå ganska bra, men inte alls som Ove eller Hundraåringen, som verkligen är filmer som sticker ut, säger Björn Persson.
Fotnot: En man som heter Ove sågs av 2900 biobesökare i Lindesberg.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.