I början av januari påbörjade Bergslagens Kommunalteknik, BKT, röjning av sly och träd som skymde sikten vid Lindesjöns norra sida. Strosande på grönområdet vid Lindeskolan skulle kunna se vattenspegeln klart och tydligt, löd BKTs motto. Nu har man gått lös även på den södra sidan – i samma stil – enligt samma motto.
Stadsträdgårdsmästare, Arne Tschentscher, meddelar idag att BKT har lyckats lyfta fram sjön riktigt ordentligt så att den syns bra för såväl bilister som fotgängare och cyklister på väg in till staden söderifrån. Jämfört med hur utsikten var tidigare så är skillnaden markant, visar BKT med bilder tagna före och efter.
Södra infarten är en pärla värd att ta vara på. Att det är först nu som man gör slag i saken hänger ihop med att marken tidigare var privatägd. Sedan kommunen förvärvade fastigheten Sörlunda för ett par år sedan, så fick man plötsligt lite mer svängrum för gallring och röjning.
BKT är nöjda med resultatet av arbetet, men poängterar att man vill avvakta fram till våren innan man eventuellt fortsätter.
-Det återstår lite justeringar, men vi avvakta tills löven har kommit för att se vad som måste göras, säger Arne Tschentscher som nu hoppas att BKT får fortsatt förtroende och uppdraget att bevara den vackra vyn in mot Lindesberg så att det inte växer igen på nytt om ett par år.
När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, påbörjades en helt ny resa för dess gamla lokaler. Efter otaliga timmars hårt slit får Hagaberg snart sin första egna restaurang, när Uffes pizzeria öppnar på torsdag.
– Jag har ju hållit på med det här sedan jag var 16 år gammal, det är det här jag brinner för, berättar Uffe Kocamaz.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett fjärde år. Datumet är satt till lördagen den 16 augusti, då Martin Almgren återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare bestämt i Lindesberg. Sju nationer, med totalt 42 tävlande, gör upp om medaljerna i Lindesberg Arena under lördagen.
– Det är mycket jobb, men det ska bli skitkul att göra det här, säger Johan Orrbo från Frövi judo.
I helgen 12-13 juli vankas ett ypperligt tillfälle att fynda det lilla extra och leta efter gömda skatter när Bergslagens Loppishelg går av stapeln för sjunde året i rad. Runt 200 loppisar deltar i årets upplaga som sträcker sig från Monicas loppis i Älvhöjden i norr till Uggelkilens loppis, Fellingsbro, i söder.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.