Livsmedelsverkets larm att giftiga kemikalier, från brandskumsläckare, har hittats i dricksvattnet i en rad kommuner i landet, har vållat oro även i Lindesberg. På Bergslagens Kommunalteknik kan man dock lugna invånarna.- För det första tar vi vatten från en grundvattentäkt och för det andra ligger täkten långt ifrån närmaste brandövningsplats, förklarar VA-chef Gunnar Berglund.
Risken att giftiga kemikalier, så kallade perfluorerade alkylsyror, från skumsläckare skulle ha hamnat i Lindesbergs kommunala dricksvatten, är lika med noll, enligt Bergslagens Kommunaltekniks bedömning. Men det innebär inte att man blundar för de problem som uppdagats i en rad kommuner de senaste dagarna.
– Vi analyserar vattnet flera gånger årligen och så fort det kommer nya rön är det naturligtvis något vi följer upp, säger Gunnar Berglund, VA-chef på BKT.
I det aktuella fallet, som Livsmedelsverket larmat om, har man dragit slutsatsen att kemikalierna som hittats i vattnet kommer från brandskumsläckare och har använts på brandövningsplatser som ligger i anslutning till ett vattendrag.
– Men i Lindesberg finns det ingen sådan risk. För det första tar vi vatten från en grundvattentäkt och för det andra ligger täkten långt ifrån närmaste brandövningsplats, säger Berglund.
Istället är det andra ”hot” som BKT under åren har hållit koll efter. Med anledning av vattentäktens geografiska läge, både ovan och under jord, har man sökt efter olika grundämnen samt bekämpningsmedel.
– Det handlar om t ex uran och radon. Sedan finns det ju jordbruk i vattenskyddsområdet, så det finns restriktioner för hur jordbruk får bedrivas där och vi har kontrollerat att det inte förekommer otillåtna bekämpningsmedel som kan utgöra risker, berättar Gunnar Berglund.
Så på en tiogradig skala är vårt dricksvatten en klockren elva?
– (Skratt) Ja, jag kan väl säga så här, att utifrån det regelverk vi har att följa, är vattnet en tia kvalitetsmässigt. Sedan kan det ju variera i smak beroende på hur man bor och hur stor omsättningen är just där. Men det är något helt annat det, poängterar Berglund.
Fotnot: Grundvattentäkten finns i Ryaområdet. Brandövningsplatsen ligger i Hidingen.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.