Lillemor Bodman (M). Arkivfoto: Camilla Lagerman

Bodman bemöter kritiken från fullmäktige: ”Även jag har rätt till en semester”

Under måndagens budgetsammanträde i Kommunfullmäktige riktades hård kritik mot att ordföranden i Barn- och utbildningsnämnden, Lillemor Bodman (M), inte närvarade på grund av semester. LindeNytt kontaktade Bodman, för att ge henne möjligheten att bemöta kritiken.
– Det är naturligtvis dumt att jag inte var där, men samtidigt kände jag att jag redan hade haft debatten med Kristine, jag hade träffat Susanne, och både Tomas och Fredrik var förberedda, säger hon.

När den förra centerpolitikern Susanne Karlsson intog talarstolen under allmänhetens frågestund på måndagens kommunfullmäktige sparade hon inte på krutet i sin kritik mot Bodman.

– Jag har tre frågor som jag ville att ordförande i Barn- och utbildningsnämnden skulle svarat på, men hon valde att åka på semester istället för att vara här under budgetdebatten med besparingar om 10 miljoner, skäms!

Lillemor Bodman själv blev mycket förvånad när hon fick läsa vad Karlsson sagt om hennes frånfälle, speciellt då hon träffat henne kort innan avresan.

Susanne Karlsson var mycket kritisk till Lillemor Bodmans frånvaro. Foto: Camilla Lagerman

-Den här semestern var bokad i december, och då var det inte ens klart vilken uppgift jag skulle ha och vad jag skulle göra. Jag hade förberett under en längre tid med människor runt omkring mig, bland annat pratade jag med Fredrik Rosenbecker (SD) som ville att jag skulle skriva ett tal som han kunde hålla, så då gjorde jag det. Jag stämde även träff med Susanne Karlsson på Lindeskolan förra veckan, eftersom hon är ombud för Sveriges lärare. Jag hade då sökt henne en längre tid utan resultat. Vi diskuterade lite och hade ett öppet samtal som jag tyckte var ganska bra, där vi pratade om det här med att fylla upp lokalerna bland annat. Sedan kom det här som en kalldusch, det kändes som att det var lite politik i det hela, jag blev lite besviken, säger Lillemor.

Kristine Andersson (S). Foto: Rolf Karlsson, Bildmakarna

Att även den förre ordföranden i Barn- och utbildningsnämnden, Kristine Andersson (S) var kritisk till Bodmans semesterresa kom däremot inte som någon större överraskning, då Lillemor själv hävdar att det är en del i det politiska spelet.

– Kristine och jag hade en debatt under förra kommunfullmäktige, då jag svarade på hennes interpellation som hon haft länge. Jag tyckte den debatten var nyanserad och bra, och vi kom ju egentligen fram till allihopa att det är en viktig fråga som vi måste se över, vilket vi gör nu med den här utredningen – och det vet Kristine. Men det är ju också ett politiskt spel, säger Lillemor och avslutar:

– Jag sade till Tomas (Klockars, reds anm.) att jag kan ju inte ställa in min semester på två veckor för tre timmars debatt, utan då får ni höra av er om det är något som ni absolut inte kan svara på. Jag jobbar hårt och målinriktat för att skapa en bättre och tryggare förskola, grundskola och gymnasium och anser att även jag har rätt till en semester.

Publicerad 21 juni 2023 klockan 14:51

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

På Ålandsfärjan M/S Aurora korsas en brokig skara människor. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Nu sjösätter kulturskolans elever dramat på M/S Aurora

För åttonde gången sätter Kulturskolan Garnalia i Lindesberg upp sin årligen återkommande musikal. Repetitionerna drog igång redan under oktober i fjol och nu i måndags gick startskottet för intensivveckan där grupperna dans, musik, sång och teater ska sys ihop i ett lapptäcke där alla delar kommer att bidra till årets storslagna musikal – Linje Längtan på M/S Aurora.
– Jag ser verkligen fram emot att stå på scenen, jag älskar det här, säger Iris Netzel Bjunge som spelar mekanikern Agneta.

7 februari 2025 klockan 10:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Foto: Camilla Lagerman

Dagen efter dådet i Örebro – här erbjuds stöd i kommunen

Det är dagen efter den fruktansvärda skolskjutningen i Örebro, som tog minst 11 människors liv. I Lindesbergs kommun vajar den svenska flaggan på halv stång utanför kommunhuset, samt vid kommunens samtliga skolor, för att visa sitt deltagande. Under onsdagen arbetas det på flera håll i kommunen för att öka tryggheten, men också för erbjuda en plats att kunna tända ljus och prata om det inträffade.

5 februari 2025 klockan 15:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Församlingshemmet håller öppet efter dådet i Örebro

Med anledning av de fruktansvärda händelserna på Campus Risbergska i Örebro igår, tisdag, meddelar ...

Så arbetar kommunens skolor efter dådet i Örebro

Efter tisdagens skjutning vid Campus Risbergska i Örebro, där ett tiotal personer omkom, beslutade Barn- ...

Lindesbergs lasarett i stabsläge efter skolskjutning i Örebro

Strax efter lunchtid på tisdagen larmades polis till Campus Risbergska skolan i Örebro med ...

Willhelm Sundman (L), Oppositionsråd, Region Örebro län. Foto: privat

Nu står Storå på tur

INSÄNDARE/DEBATT: Den 3 februari 2025 markerar en betydelsefull dag för invånarna i Frövi och Fellingsbro. Det är dagen då Freya vårdcentral öppnade i privat regi under ledning av distriktsläkaren Mia Konradsson och hennes team.

3 februari 2025 klockan 14:05 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Ingrid Nilsson knep dubbla guld även detta år. Foto: Magnus Nilsson

Medaljregn över Frövi judo under helgens Svenska mästerskap

7 guld, 8 silver och 6 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 63 medverkande föreningar.

3 februari 2025 klockan 10:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Polisen tog körkortet efter vansinnesfärd i centrum
En man i 25-årsåldern blev under natten till söndag stoppad av en polispatrull sedan han framfört en personbil i mycket hög hastighet på 30-väg...
2 februari 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

bildspel Här klipps band(ag)en för nystarten av Freya vårdcentral
På fredagen ringlade en lång kö längs Järnvägsgatan i Frövi – det var dags för den efterlängtade invigningen av Freya vårdcentral. Nu i ...
31 januari 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: Orion och Jupiter
Under det nya årets första dagar följde jag utvecklingen kring årets första meteorsvärm - Kvadrantiderna - som passerade Sverige och hade sin "...
31 januari 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

LIBO växer i Frövi – köpte 49 lägenheter

Det kommunägda fastighetsbolaget Lindesbergsbostäder AB, LIBO, växer i Frövi. Nyligen blev det klart att man nu övertar flera fastigheter från företaget Backbro AB. Det rör sig om totalt 49 lägenheter. Tillträde är från 1 februari 2025.

31 januari 2025 klockan 11:04 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Pressbild: Linde energi

Varnar för höga flöden

Linde energi uppmanar nu allmänheten till att vara extra försiktig om man vistas nära vattendrag – eller har egendom i anslutning till dessa.
– Det är mycket vatten med hög fart som är i rörelse, berättar Linus Söderman, chef Elproduktion på Linde energi, i ett pressmeddelande.

31 januari 2025 klockan 09:34 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Nya avtryck i årets kulturfest – Vinterspår

Den 1-2 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår...

Odramatiskt när Guldsmedshytte SK plockar ner tabelljumbon

Det var inte någon större dramatik när Guldsmedshytte SK jagade tre nya tabellpoäng mot Kungsör ...

Lastbilar krockade – förare smet

Två lastbilar kolliderade på riksväg 50 i höjd med Fanthyttan sent på måndagseftermiddagen. Nu misstänks den ena f...

Här på Parkvägen i Lindesberg har en ny återvinningsstation öppnat. Foto: Jennie Einarsson

Ny återvinningsstation öppnad på Kyrkberget: ”Väldigt lyckat”

Nu har boende på den östra sidan av järnvägen i Lindesberg fått lättare att ta sig till en återvinningsstation. En ny station har nämligen placerats på Parkvägen, i anslutning till tennishallen, och redo står att ta emot hushållens förpackningsmaterial.
– Vi tror att det kommer upplevas positivt och vill gärna belysa det för våra medborgare, säger Michael Lindström, Avfallsstrateg på Samhällsbyggnadsförvaltningen.

27 januari 2025 klockan 11:19 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Kravet: ”Styrelsen för Falab/Libo ska entledigas”

När kommunstyrelsen sammanträder denna vecka kommer Kristdemokraterna, Landsbygdspartiet ...

Varningen: ”Ymnigt snöfall”

SMHI har utfärdat en gul varning för snöfall. Enligt prognosen kan det lokalt ge upp emot 15 centimeter på kort tid...

Två blir tre: Därför får du ytterligare ett sopkärl i år

Inom kort kommer den gröna och bruna avfallstunnan att få sällskap av en grå. Denna innebär ...

FotoFredag: Kungariket

Förra helgen var jag på besök i kungariket.

Del av Strandpromenaden stängs på grund av risk för ras

En sträcka på 50 meter av Strandpromenaden kommer under nästa vecka att stängas av för fotgä...

bildspel Daniels gym blåste nytt liv i övergiven biograf

Det har nu gått tolv år sedan gymmet i Frövi öppnade dörrarna för första gången. Vad som började med ...

Genrebild. Foto: Lina Hagström/LindeNytt

Lastbil i diket på R50

UPPDATERAD. Vid lunchtid på torsdagen larmades räddningstjänst och ambulans ut till en singelolycka strax utanför Lindesberg. En lastbil hade av ännu oklar anledning kört av vägen.

23 januari 2025 klockan 12:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Verdis ”Aida” visas i Linde
Tveksam om opera är något för dig? Ta då chansen och lyssna och se på en av de mest hörvärda styckena - Aida - som nu visas på bio i ...
23 januari 2025 av Hans Andersson
Visa hela artikeln

Lindebion ökade när Sverige backade: ”Trogen publik”
Efter att bioåret 2024 summerats står det klart att Lindesbergs Bio går mot strömmen och gör ett riktigt bra resultat, detta enligt färsk ...
22 januari 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

SMHI gulflaggar för besvärligt trafikväder
Torsdagsdygnet ser ut att bli en riktigt besvärlig dag ute i trafiken. SMHI har målat upp en prognos som kan ge över 20 millimeter nederbörd - ...
22 januari 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-01-21

2025-01-21

2025-01-20

2025-01-20

2025-01-19

2025-01-17

2025-01-17

2025-01-16

2025-01-16

2025-01-15

2025-01-15

2025-01-15

2025-01-14

2025-01-14

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-02-07 11:58