Årets bokrea har dragit igång i en rasande fart, vilket förstås också inkluderar Akademibokhandeln i Lindesberg. Tidigt på morgonen smögs portarna upp och de allra morgonpiggaste fyndletarna passade på att leta efter tilltalande titlar, för att sedan ta för sig vid det uppdukade frukostbordet.- Vi har alltid gjort så här i Lindesberg, det är tradition, säger butikens delägare Olle Nelzén.
Inne på Lindesbergs Akademibokhandeln står frukostbordet uppdukat till kunderna; nybakta frallor från Frosths Konditori, frukt och kaffe. Ett välkommet inslag hos bokfyndarna som kommer upp från trappan med varsin tung och full påse, en påse som skvallrar om att det är bokrea och att det i påsen ryms ett antal olika fynd. Då passar det utmärkt med en styrkande kopp hett kaffe och en ostsmörgås.
– Vi öppnar tidigt på morgonen, vi har alltid gjort så i Lindesberg, det är tradition. Det är många som kommer direkt på morgonen, säger butiksägare Olle Nelzén.
Det var år 1987, med andra ord hela tjugoåtta år sedan, som Olle och hans bror Per tog bokhandeln i besittning och öppnade upp här i stan. Sedan dess har man kört på det här konceptet, tidiga morgnar med frukost och bokrea som går hand i hand med varandra.
– Bokrean har funnits i många år, det är egentligen förlagen som rear ut. Men vi blandar upp lite mer, till exempel tog vi hem en hel pall med barnböcker för vi tyckte att det fanns för lite. Jag tycker att vi håller väldigt jämn nivå, det är den största dagen på året som vi har. Det är en väldigt viktig aktivitet, berättar Olle.
En trappa ner är det många som trängs bland hyllor och böcker, man strosar omkring och letar i godan ro. Det är något rofyllt med att känna och klämma på böckerna, ögna igenom baksidan och låta sig tilltalas av framsidans illustration. Det finns många olika genrers och modeller, alltifrån inbundet till pocket, ljudböcker och receptbok på sushi där man dessutom får med både ätpinnar, en bambumatta och två skålar till sås. Deckare, historieböcker och tårdrypande romaner blandas upp med självbiografier och faktalitteratur. Det finns också ett gäng familjespel, pärmar och anteckningsblock. Ja, här finns något för alla att köpa med sig hem.

Fullt upp i kassan, ingen rast och ingen ro på bokhandelns största dag.
Margareta Westgren är egentligen bara ute på en promenad, men kunde inte låta bli att stanna till för att ta sig ett titt på rean, och visst har hon redan hunnit hitta några intressanta böcker som lockade lite extra.
– Först har jag den här av Johan Theorin, en kille som gått på Lindeskolan och bor i Nora. Sedan tror jag att jag ska ha den här också; ”Sophies historia”. Och så ”Britt-Marie var här”, den har jag hört ska vara väldigt rolig. Annars går jag trevar lite, jag ska ha barnböcker också, säger Margareta som brukar besöka den årliga bokrean, men en del har förändrats:
– Jag köpte mer böcker förr, nu blir det att man lånar en del istället. Jag kan ju inte köpa hur många bokhyllor som helst, säger Margareta och skrattar.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.