I Finnåker, en bra bit ut på landet, var det pyntat för julmarknad i kursgården. Men under eftermiddagen avslöjades det också att en ny bok om samhället framställts och några enstaka exemplar fanns till försäljning, och för den som inte hann få ett exemplar går den i tryck kommande vecka.
Ute i Finnåker arrangerade idag kursgården, med Ellinore Lundin Johansson och Håkan Johansson som en högra hand, julmarknad för andra gången. Trots att marknaden inte har så många år på nacken, är det många som passar på att komma förbi och se över
vad som finns.
– Det är blandat hantverk, både mat och annan sorts slöjd, det finns så att man har lite att välja på. Vi hoppas kunna utöka, men det är väldigt uppskattat och de små marknaderna är de mest attraktiva. Det blir något av en samlingspunkt. Själv syr jag lite, jag hade klädaffär i Lindesberg förut, men nu är jag och min man pensionärer sedan fyra år tillbaka. På julmarknader kan man ofta hitta presenter, hantverk som man inte kan köpa i vanliga butiker. Och så får man ju komma ut och träffa folk, säger Ellinore som själv bland annat säljer hemsydda caper.

För den som är förtjust i hemgjord kalvdans, som också går under namnet kalvost, finns det att köpa hos Caroline. Hon har även karameller, jordgubbssylt och bondkakor på lagret.
– Vi är ju bondkärringar så då tänkte vi att bondkakor passar ju perfekt, berättar hon och skrattar och fortsätter:
– Under förmiddagen var det ett riktigt stim, karamellerna gick åt som bara den. Det är mycket bekanta, det blir lite av en hemvändardag. Eftersom det är andra året som vi har det här nu så börjar vi veta lite mer hur det är och fungerar.

Hobbybagaren, Kerstin Bergdahl, tycker att det är otroligt roligt att baka. En av hennes absoluta specialiteter är det mjuka, fluffiga surdegsbrödet. Kerstin tillverkar både ljust och mörkt surdegsbröd och hon vill gärna framhäva att det fina mjölet hon använder, kommer från Ramsberg där hon också bor.
– En surdeg kan man ha hela livet, det finns till och med surdegshotell i Stockholm. Man måste pyssla med dem, men det är bara att sätta en ny om den skulle råka dö. Surdegen har funnits sedan urminnes tider då det inte fanns någon jäst, berättar Kerstin.

Kursgårdens föreståndare, Hans Degréus, kommer in i lokalen och ber om tystnad och uppmärksamhet. Med sig har han en bok, ”Bruket – en berättelse om Finnåker”, som han vill presentera. Den är skriven av Pernilla Hjelt och Thomas Söderström och berättar om Finnåkers historia. Den är precis klar och ett fåtal exemplar presenteras idag på julmarknaden, resterande upplagor går i tryck kommande vecka. Så när Hans talat klart blir det först till kvarn och man kan då även passa på att få den signerad på plats av författarna.
– Det har varit fantastiskt spännande att göra den här boken, och att man som liten gått och sett alla ruiner och nu se och förstå allt det här, säger Pernilla.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.