I Finnåker, en bra bit ut på landet, var det pyntat för julmarknad i kursgården. Men under eftermiddagen avslöjades det också att en ny bok om samhället framställts och några enstaka exemplar fanns till försäljning, och för den som inte hann få ett exemplar går den i tryck kommande vecka.
Ute i Finnåker arrangerade idag kursgården, med Ellinore Lundin Johansson och Håkan Johansson som en högra hand, julmarknad för andra gången. Trots att marknaden inte har så många år på nacken, är det många som passar på att komma förbi och se över
vad som finns.
– Det är blandat hantverk, både mat och annan sorts slöjd, det finns så att man har lite att välja på. Vi hoppas kunna utöka, men det är väldigt uppskattat och de små marknaderna är de mest attraktiva. Det blir något av en samlingspunkt. Själv syr jag lite, jag hade klädaffär i Lindesberg förut, men nu är jag och min man pensionärer sedan fyra år tillbaka. På julmarknader kan man ofta hitta presenter, hantverk som man inte kan köpa i vanliga butiker. Och så får man ju komma ut och träffa folk, säger Ellinore som själv bland annat säljer hemsydda caper.

För den som är förtjust i hemgjord kalvdans, som också går under namnet kalvost, finns det att köpa hos Caroline. Hon har även karameller, jordgubbssylt och bondkakor på lagret.
– Vi är ju bondkärringar så då tänkte vi att bondkakor passar ju perfekt, berättar hon och skrattar och fortsätter:
– Under förmiddagen var det ett riktigt stim, karamellerna gick åt som bara den. Det är mycket bekanta, det blir lite av en hemvändardag. Eftersom det är andra året som vi har det här nu så börjar vi veta lite mer hur det är och fungerar.

Hobbybagaren, Kerstin Bergdahl, tycker att det är otroligt roligt att baka. En av hennes absoluta specialiteter är det mjuka, fluffiga surdegsbrödet. Kerstin tillverkar både ljust och mörkt surdegsbröd och hon vill gärna framhäva att det fina mjölet hon använder, kommer från Ramsberg där hon också bor.
– En surdeg kan man ha hela livet, det finns till och med surdegshotell i Stockholm. Man måste pyssla med dem, men det är bara att sätta en ny om den skulle råka dö. Surdegen har funnits sedan urminnes tider då det inte fanns någon jäst, berättar Kerstin.

Kursgårdens föreståndare, Hans Degréus, kommer in i lokalen och ber om tystnad och uppmärksamhet. Med sig har han en bok, ”Bruket – en berättelse om Finnåker”, som han vill presentera. Den är skriven av Pernilla Hjelt och Thomas Söderström och berättar om Finnåkers historia. Den är precis klar och ett fåtal exemplar presenteras idag på julmarknaden, resterande upplagor går i tryck kommande vecka. Så när Hans talat klart blir det först till kvarn och man kan då även passa på att få den signerad på plats av författarna.
– Det har varit fantastiskt spännande att göra den här boken, och att man som liten gått och sett alla ruiner och nu se och förstå allt det här, säger Pernilla.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.