I Finnåker, en bra bit ut på landet, var det pyntat för julmarknad i kursgården. Men under eftermiddagen avslöjades det också att en ny bok om samhället framställts och några enstaka exemplar fanns till försäljning, och för den som inte hann få ett exemplar går den i tryck kommande vecka.
Ute i Finnåker arrangerade idag kursgården, med Ellinore Lundin Johansson och Håkan Johansson som en högra hand, julmarknad för andra gången. Trots att marknaden inte har så många år på nacken, är det många som passar på att komma förbi och se över
vad som finns.
– Det är blandat hantverk, både mat och annan sorts slöjd, det finns så att man har lite att välja på. Vi hoppas kunna utöka, men det är väldigt uppskattat och de små marknaderna är de mest attraktiva. Det blir något av en samlingspunkt. Själv syr jag lite, jag hade klädaffär i Lindesberg förut, men nu är jag och min man pensionärer sedan fyra år tillbaka. På julmarknader kan man ofta hitta presenter, hantverk som man inte kan köpa i vanliga butiker. Och så får man ju komma ut och träffa folk, säger Ellinore som själv bland annat säljer hemsydda caper.

För den som är förtjust i hemgjord kalvdans, som också går under namnet kalvost, finns det att köpa hos Caroline. Hon har även karameller, jordgubbssylt och bondkakor på lagret.
– Vi är ju bondkärringar så då tänkte vi att bondkakor passar ju perfekt, berättar hon och skrattar och fortsätter:
– Under förmiddagen var det ett riktigt stim, karamellerna gick åt som bara den. Det är mycket bekanta, det blir lite av en hemvändardag. Eftersom det är andra året som vi har det här nu så börjar vi veta lite mer hur det är och fungerar.

Hobbybagaren, Kerstin Bergdahl, tycker att det är otroligt roligt att baka. En av hennes absoluta specialiteter är det mjuka, fluffiga surdegsbrödet. Kerstin tillverkar både ljust och mörkt surdegsbröd och hon vill gärna framhäva att det fina mjölet hon använder, kommer från Ramsberg där hon också bor.
– En surdeg kan man ha hela livet, det finns till och med surdegshotell i Stockholm. Man måste pyssla med dem, men det är bara att sätta en ny om den skulle råka dö. Surdegen har funnits sedan urminnes tider då det inte fanns någon jäst, berättar Kerstin.

Kursgårdens föreståndare, Hans Degréus, kommer in i lokalen och ber om tystnad och uppmärksamhet. Med sig har han en bok, ”Bruket – en berättelse om Finnåker”, som han vill presentera. Den är skriven av Pernilla Hjelt och Thomas Söderström och berättar om Finnåkers historia. Den är precis klar och ett fåtal exemplar presenteras idag på julmarknaden, resterande upplagor går i tryck kommande vecka. Så när Hans talat klart blir det först till kvarn och man kan då även passa på att få den signerad på plats av författarna.
– Det har varit fantastiskt spännande att göra den här boken, och att man som liten gått och sett alla ruiner och nu se och förstå allt det här, säger Pernilla.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.