Det är omkring 20 år sedan Grönbo IF senast hade ett damlag, men nu sker förändringar. Grönbo IF har nämligen idag årets första damlagsträning och uppslutningen var långt över förväntan. – Det är riktigt bra, jag är förvånad själv att det är så många, det är jättebra uppslutning, säger tränare Jörgen Malmkvist.
Flicklaget i Grönbo IF, som funnits i 10 år, lades ner i brist på spelare, likaså för Frövi IK:s damlag när truppens antal inte räckte till. Damfotbollslagens utbud i den norra länsdelen är ytterst begränsad. Överhuvudtaget är verksamheten i Grönbo inte särskilt stor, trots sin stora, fina idrottsplats i Björkängen, man har hittills, fram tills idag, endast haft ett herrlag. Och det är något som man nu vill förändra genom att starta ett nytt och fräscht damlag.
– Fler och fler klubbar lägger ner, men vi vill bibehålla det som går att bibehålla. Idén kommer från Grönbo IF. Vi har suttit ner med SISU och diskuterat vad man skulle kunna göra. Och så visste vi att Jörgen inte hade något uppdrag just nu och att han verkligen brinner för fotbollen, så vi tog kontakt med honom. Man ska värna om flickfotbollen och det är viktigt för en förening att hålla igång och inte ha en idrottsplats som bara står, säger Tina Sandell som är en av de tre i tränarstaben.

Jörgen instruerar. Foto: Ida Lindkvist
Tränarstaben består av Tina Sandell och Bosse Häger, båda två från Grönbo IF och därtill styrelsemedlemmar. Jörgen Malmkvist har tidigare tränat Frövi IK:s damlag och tackade ja till Grönbos erbjudande. Och nu inväntar man spelsugna tjejer och klockan börjar närma sig 16-slaget, vilket innebär att det är dags att knyta på sig fotbollsskorna.
– Det är spännande att se om det kommer några tjejer, säger Tina lite nervöst.
Men det visar sig att eventuell oro är obefogad. Nästan 20 tjejer dyker upp i konstgräshallen och vill vara med och spela; vissa har inte spelat på många år, andra kommer direkt från Frövi IK, några har Grönbo IF som moderklubb.
– Vi ska inte köra så seriöst i början och vi kommer inte vara med i någon serie i år. När vi så småningom utvecklas blir det träningsmatcher och delta i någon cup, säger Tina och Jörgen tillägger:
– Vi vill få ihop en bra trupp och så sätter vi målsättning efter det. Det tar en lång stund att lära känna varandra och man måste veta varandras löpvägar. Det är riktigt bra, jag är förvånad själv att det är så många, det är jättebra uppslutning. Och det är sju, åtta stycken som jobbar som är borta den här gången.

Damernas första träning. Foto: Ida Lindkvist
Även Tina är positivt överraskad:
– Jag är helt chockad! Jag hade hoppats på åtta stycken, 10 hade varit bra, säger hon och skrattar.
Jenny Sandin och Emelie Jonsson har spelat fotboll sedan barnsben och de började sin karriär i just Grönbo IF. Senast kommer tjejerna från Frövi IK och de ser fram emot den här starten.
– Det är jättekul, kommenterar Emelie och Jenny fortsätter:
– Det är kul om det blir seriöst, jag har tänkt testa och se om det är något.

Jenny är igång och tränar, tillbaka i moderklubben. Foto: Ida Lindkvist
Upplägget kommer att anpassas efter tjejernas önskemål och villkor.
– Vi har funderat vad det är som gör att tjejer slutar med fotbollen. Om det är krav att man ska träna tre gånger i veckan och spela match varje helg, och sedan jobb eller skola, då får man inte ihop det. Så vi ska satsa på att bygga upp något under det här året och anpassa oss utifrån tjejerna, avslutar Tina.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.