Halv nio på fredagsförmiddagen sätter sig kommunstyrelsen i ett extra sammanträde. Med bara fyra punkter på dagordningen blir det här ärendet säkerligen det hetaste som tar den mesta tiden. Det är i så fall inte första gången när det gäller kommunala skogar. LindeNytt följer mötet på plats.
Vad det handlar om är att sälja 1000 hektar skog på den privata marknaden. Det är produktiv skog som väntas ge avkastning. Här finns också naturskyddsområden. Av de 1700 hektar som FALAB har idag behåller bolaget en del som man behöver för sin kärnverksamhet och kommunen köper en del. Redan har man påbörjat en flytt av 250 hektar mark som kommunen kan behöva för sin verksamhet.
– Jag tycker inte att kommuninvånarnas skog ska säljas! Kapital ska förvaltas, så att det kan komma alla tillgodo i framtiden. Mark är värdefullt både ekonomiskt och som rekreation. Dessutom tycker jag att man har för bråttom ! Ett odemokratiskt sätt! säger Agneta Nilsdotter, MP, i en kommentar. Partiet säger att informationen varit dålig och dess KS-ledamot kommer säkerligen att ventilera sitt motstånd till de här planerna.
Skogsförsäljningar kan balansera de nedskrivningskrav som företaget får för flera nyinvesteringar som är på gång. Och det är bråttom för att man ska slippa skatta så mycket som det kan bli fråga om, när eller om skattereglerna ändras. Det framhåller FALABs VD Roger Sixtensson i det beslutsunderlag som kommunstyrelsen har framför sig idag:
”För att skattemässigt göra bästa affären bör skogen flyttas till ett antal bolag för att sedan säljas av, bolag för bolag, över en längre tid. Skogsbolag säljs samma år som ny fastighet färdigställs för att få balans i ekonomin. Denna möjlighet att sälja dotterbolag utan beskattning finns enligt dagens regelverk men kan komma att ändras, varför en prioritering av bildandet av dessa bolag är av största vikt.”
FALAB vill ha ett snabbt beslut av Kommunfullmäktige i höst och alla turer i affären ska klaras av på mellan tre och fem år, menar Roger Sixtensson och skriver i beslutsunderlaget:
”Åren från 2016 och framåt säljs erforderliga bolag, år för år, för att optimera värdet av försäljningsvinsten kontra nedskrivningsbehovet för större investeringar.”
En skogsförsäljning är inte bara klirr i kassan för FALAB utan man slipper också det läckage som administrationen av skogen kostar företaget. Det har knaprat på de 500 000 kr som bolaget tjänat på skogen varje år och kommer att kosta än mer framöver om tjänster behöver köpas in menar FALAB. En nackdel med att sälja skogen är att man blir av med intäkter som idag används för att underhålla t ex elljusspår.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.