Frövi Judos supertalang, Anna Bernholm, kämpade sig till ett brons vid lördagens Grand Slam-tävling i Tashkent, Uzbekistan. Detta är hennes första pallplacering i år, såväl som den första i OS-kvalet.
Anna Bernholm är tillbaka på judomattan med besked efter hennes tuffa tid med en envis korsbandsskada. Under lördagens Grand Slam-tävling i Tashkent, Uzbekistan, knep 31-åringen ett brons efter hon besegrat tyskan Scoccimarro.
Tävlingsdagen började starkt för Bernholm, som efter två raka segrar mot Narmukhamedova från Kirgizistan och tyskan Butkereit, var klar för kvartsfinal. Där ställdes hon mot Matniyazova från värdnationen Uzbekistan, som Anna besegrade och avancerade till semifinal.
I semifinalen blev dock motståndet allt för tufft, där hon fick möta den regerande världsmästarinnan Matic från Kroatien. Anna lyckades dock ladda om efter förlusten, och knep sedan ett brons, hennes första pallplacering för året.
De tre unga män i 20-årsåldern från Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, omhäktades under onsdagen i förra veckan. Samtliga är fortsatt misstänkta på sannolika skäl, vilket är den högre misstankegraden. Dock har åklagaren begärt att ingen av de tre längre ska vara häktade för brottet utnyttjande av barn genom köp av sexuell handling.
Med flinka fingrar och hög precision tog Voldemars Lasmanis hem guldet i Ungdoms-SM i CAD-konstruktion. Hans konstruktion av en fällstege med arbetsplattform imponerade stort på juryn och säkrade honom inte bara förstaplatsen, utan även en plats i Yrkes-SM 2026.
– Det är bara så jäkligt kul att ha vunnit detta, säger Voldemars till LindeNytt.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt högt och de flesta svarade också rätt på tävlingsfrågan.
INSÄNDARE/DEBATT: Att den kvarvarande minoriteten i Lindesbergs kommun redan från början kändes skakig i sitt styre har vi redan sagt. Det tog inte mer än knappt ett och ett halvt år innan Lpo lämnade samarbetet och sedan även Liberalerna några månader senare. Är Sverigedemokraterna näst på tur att lämna?
Med påsken runt hörnet väntar en mängd roliga aktiviteter för hela familjen. Här finns möjlighet att prova på allt från att göra eget papper av äggkartonger till att utmana vänner och släkt i ett fartfyllt rutschbanerace.
LindeNytt har sammanställt de aktiviteter som hittills kommit till vår kännedom.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa en blandning bilder som jag fotograferat under den gångna veckan. Det börjar röra på sig ute i naturen. Fåglar har börjat bygga bon och skyddar sina revir. Däggdjuren har börjat visa sig ute på öppna marker för att äta upp sig efter vintern. Det är en väldigt fin tid ute i naturen nu. Högtid för mig som naturfotograf.
INSÄNDARE/DEBATT: På BUN:s senaste möte var det åter dags att diskutera Vedevågsskolans framtid. På sittande möte så fick vi ledamöter återigen information som inte var med i underlagen. Istället för att fatta beslut i frågan om att flytta 4–5:an samt gå ur Bergknallen så kom det ett ändringsyrkande från Moderaterna, på sittande möte, om att starta en utredning gällande en total nedläggning.