Sebastian Fagerhill har gått från att vara junior till senior. Det är något som lockar ut 20-åringen på resor, med fystester i Stockholm och träningsläger i Tjeckien. Däremellan har judobjässen dessutom hunnit med att plocka med sig en bronsmedalj hem från Zürich.
Sebastian Fagerhill har precis tränat klart för dagen när han ringer upp undertecknad. Just nu befinner han sig på ett träningsläger i Tjeckien, något som kräver både tid och kraft.
– Jag har inte varit hemma sen i onsdags. På söndag åker jag hem igen, så det blir många dagar borta, berättar Sebastian.
Innan han hoppade på flyget till Tjeckien har judo-talangen hunnit med flera stopp längs vägen. Onsdagen och torsdagen spenderade han i Stockholm, där han genomgick tester vid landslagsbasen. Därefter flög han vidare ner till Zürich för helgens Europa Cup-tävling.
Turneringen pågår över hela året och atleterna försöker att samla poäng vid varje tävlingstillfälle. Ju bättre placering man tar ju fler poäng får man. Poängen gör att man kan klättra på rankingen och därmed kvala in till allt större tävlingar.
Därför var helgens tävling av stor vikt, i synnerhet då Sebastian precis gjort entré på seniornivå. Efter tre matcher och två vinster stod han slutligen med en bronspeng. I semifinalen hade gulddrömmen tagit slut mot en holländare, innan Sebastian i bronsmatchen ställdes mot en britt.
– Jag gick mest efter att greppa. Efter halva matchen kastade jag och fick den lägsta poängen och när det var en och en halv minut kvar så diskades han. Då var segern säkrad.
”Det är jobbiga dagar här”
Bronspengen är varmt välkommen hos 20-åringen, som ser tillbaka på helgen i Zürich med stolthet.
– I och med att det bara var min andra stora seniortävling så är jag riktigt nöjd. Det är ett tecken på att träningen fungerar, att allt börjar klaffa och ligga på rätt plats. Så det känns riktigt bra så klart, säger Sebastian.
Hans färska byte från att tävla i junior till senior har inneburit en stor omställning. Men träningen är inget som han valt att ändra för mycket på.
– Jag har inte lagt om träningen direkt. Det är mer att jag har tyngre vikter, en hårdare träning helt enkelt. Men det är samma typ av träning som tidigare.
Efter tävlingen i Zürich styrde Sebastian vidare mot Tjeckien och ett längre träningsläger. Dagarna är långa och lämnar inte tid till något mer än att träna, äta och sova.
– Jo, det är jobbiga dagar här. Jag är ju dessutom liten om man jämför med de andra som är med. Så jag får rätt mycket stryk, men det är bara att ta det haha!, skrattar Sebastian som kan se fram emot vila hemma i Lindesberg.
– När jag kommer hem så blir det rätt lugnt i drygt en månad. Så då ska jag vila och återuppliva mig haha. Men jag kommer förmodligen att träna i Arenan varje dag, det brukar bli så.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.