Sebastian Fagerhill har gått från att vara junior till senior. Det är något som lockar ut 20-åringen på resor, med fystester i Stockholm och träningsläger i Tjeckien. Däremellan har judobjässen dessutom hunnit med att plocka med sig en bronsmedalj hem från Zürich.
Sebastian Fagerhill har precis tränat klart för dagen när han ringer upp undertecknad. Just nu befinner han sig på ett träningsläger i Tjeckien, något som kräver både tid och kraft.
– Jag har inte varit hemma sen i onsdags. På söndag åker jag hem igen, så det blir många dagar borta, berättar Sebastian.
Innan han hoppade på flyget till Tjeckien har judo-talangen hunnit med flera stopp längs vägen. Onsdagen och torsdagen spenderade han i Stockholm, där han genomgick tester vid landslagsbasen. Därefter flög han vidare ner till Zürich för helgens Europa Cup-tävling.
Turneringen pågår över hela året och atleterna försöker att samla poäng vid varje tävlingstillfälle. Ju bättre placering man tar ju fler poäng får man. Poängen gör att man kan klättra på rankingen och därmed kvala in till allt större tävlingar.
Därför var helgens tävling av stor vikt, i synnerhet då Sebastian precis gjort entré på seniornivå. Efter tre matcher och två vinster stod han slutligen med en bronspeng. I semifinalen hade gulddrömmen tagit slut mot en holländare, innan Sebastian i bronsmatchen ställdes mot en britt.
– Jag gick mest efter att greppa. Efter halva matchen kastade jag och fick den lägsta poängen och när det var en och en halv minut kvar så diskades han. Då var segern säkrad.
”Det är jobbiga dagar här”
Bronspengen är varmt välkommen hos 20-åringen, som ser tillbaka på helgen i Zürich med stolthet.
– I och med att det bara var min andra stora seniortävling så är jag riktigt nöjd. Det är ett tecken på att träningen fungerar, att allt börjar klaffa och ligga på rätt plats. Så det känns riktigt bra så klart, säger Sebastian.
Hans färska byte från att tävla i junior till senior har inneburit en stor omställning. Men träningen är inget som han valt att ändra för mycket på.
– Jag har inte lagt om träningen direkt. Det är mer att jag har tyngre vikter, en hårdare träning helt enkelt. Men det är samma typ av träning som tidigare.
Efter tävlingen i Zürich styrde Sebastian vidare mot Tjeckien och ett längre träningsläger. Dagarna är långa och lämnar inte tid till något mer än att träna, äta och sova.
– Jo, det är jobbiga dagar här. Jag är ju dessutom liten om man jämför med de andra som är med. Så jag får rätt mycket stryk, men det är bara att ta det haha!, skrattar Sebastian som kan se fram emot vila hemma i Lindesberg.
– När jag kommer hem så blir det rätt lugnt i drygt en månad. Så då ska jag vila och återuppliva mig haha. Men jag kommer förmodligen att träna i Arenan varje dag, det brukar bli så.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.