Sebastian Fagerhill har gått från att vara junior till senior. Det är något som lockar ut 20-åringen på resor, med fystester i Stockholm och träningsläger i Tjeckien. Däremellan har judobjässen dessutom hunnit med att plocka med sig en bronsmedalj hem från Zürich.
Sebastian Fagerhill har precis tränat klart för dagen när han ringer upp undertecknad. Just nu befinner han sig på ett träningsläger i Tjeckien, något som kräver både tid och kraft.
– Jag har inte varit hemma sen i onsdags. På söndag åker jag hem igen, så det blir många dagar borta, berättar Sebastian.
Innan han hoppade på flyget till Tjeckien har judo-talangen hunnit med flera stopp längs vägen. Onsdagen och torsdagen spenderade han i Stockholm, där han genomgick tester vid landslagsbasen. Därefter flög han vidare ner till Zürich för helgens Europa Cup-tävling.
Turneringen pågår över hela året och atleterna försöker att samla poäng vid varje tävlingstillfälle. Ju bättre placering man tar ju fler poäng får man. Poängen gör att man kan klättra på rankingen och därmed kvala in till allt större tävlingar.
Därför var helgens tävling av stor vikt, i synnerhet då Sebastian precis gjort entré på seniornivå. Efter tre matcher och två vinster stod han slutligen med en bronspeng. I semifinalen hade gulddrömmen tagit slut mot en holländare, innan Sebastian i bronsmatchen ställdes mot en britt.
– Jag gick mest efter att greppa. Efter halva matchen kastade jag och fick den lägsta poängen och när det var en och en halv minut kvar så diskades han. Då var segern säkrad.
”Det är jobbiga dagar här”
Bronspengen är varmt välkommen hos 20-åringen, som ser tillbaka på helgen i Zürich med stolthet.
– I och med att det bara var min andra stora seniortävling så är jag riktigt nöjd. Det är ett tecken på att träningen fungerar, att allt börjar klaffa och ligga på rätt plats. Så det känns riktigt bra så klart, säger Sebastian.
Hans färska byte från att tävla i junior till senior har inneburit en stor omställning. Men träningen är inget som han valt att ändra för mycket på.
– Jag har inte lagt om träningen direkt. Det är mer att jag har tyngre vikter, en hårdare träning helt enkelt. Men det är samma typ av träning som tidigare.
Efter tävlingen i Zürich styrde Sebastian vidare mot Tjeckien och ett längre träningsläger. Dagarna är långa och lämnar inte tid till något mer än att träna, äta och sova.
– Jo, det är jobbiga dagar här. Jag är ju dessutom liten om man jämför med de andra som är med. Så jag får rätt mycket stryk, men det är bara att ta det haha!, skrattar Sebastian som kan se fram emot vila hemma i Lindesberg.
– När jag kommer hem så blir det rätt lugnt i drygt en månad. Så då ska jag vila och återuppliva mig haha. Men jag kommer förmodligen att träna i Arenan varje dag, det brukar bli så.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.