Lennart Andersson, chef för polisens utredningsenhet vid närpolisområde Norr.

Brottsanmälningar minskar kraftigt i Lindesberg

Anmälningar av brott sjunker kraftigt i Lindesbergs kommun. Därmed följer kommunen trenden för hela riket, enligt statistik från Brottsförebyggande rådet. Mest sjunker anmälningar av våldsbrott där anmälningarna i Lindesbergs kommun har halverats sedan 2010, enligt polisens egna siffror. 2010 anmäldes 505 våldsbrott i Lindesberg och i år ligger den siffran på 265. En av orsakerna till den kraftiga minskningen är ett helt nytt sätt att arbeta med spaning och brottsförebyggande verksamhet hos polisen.- Vi har infört nya metoder som givit mycket bra resultat, säger Lennart Andersson, chef för polisens utredningsenhet vid närpolisområde Norr. Balansen har halverats på ett par år och vi klarar upp fler brott.

Utsattheten för brott och anmälningarna har minskat de senaste åren enligt en undersökning av BRÅ. De vanligaste brottstyperna är hot och trakasserier, som drabbat ungefär 4 procent av befolkningen. Statistik från Brottsförebyggande rådet säger också att polisanmälningarna sjunker. Minst vanligt är utsatthet för våldsbrott, det vill säga sexualbrott, allvarlig misshandel och personrån, där ungefär 1 procent uppger att de blivit utsatta.  I Lindesbergs kommun verkar också denna typ av brottslighet ha sjunkit rejält de senaste åren, trots de senaste händelserna med knivskärningar i Frövi och Stråssa.
– Lindesberg är en trygg kommun, menar Lennart Andersson. Vi ser, sedan några år tillbaka att alkoholrelaterad misshandel på stan, våld i nära relationer och knivbråk sjunker ordentligt. Givetvis har vi från polisens sida svårare att komma åt misshandel som sker i hemmen, men jag vågar påstå att Lindeborna kan känna sig säkra utomhus dag som natt. 
Nya metoder
Polisen i Lindesberg arbetar sedan flera år tillbaka med helt nya metoder för att komma åt brottslingar och förhindra nya brott. Den uniformerade polisen i yttre tjänst har en nyckelposition i detta arbete genom att vara utredarnas förlängda arm. 
– Idag jobbar vi som ett lag på hela stationen där alla hjälps åt, säger Lennart Andersson. Och det är tack vare den yttre personalens nya arbetssätt som vi klarar av att sätta fast fler kriminella och förhindrar att nya brott begås.
Lennart Andersson vill inte avslöja hur polisen arbetar konkret. Men ett lyckat exempel på det nya arbetssättet var när man klarade upp den stora vågen med villainbrott runt Lindesberg hösten 2011. En grupp om tre män hade under ett par månader lyckats göra runt 25-30 inbrott och stulit mängder varor,  bland annat smycken. Numera är det ovanligare med inbrott i Lindesberg än vad det är i en del andra kommuner i Örebro län.
– Att arbeta förebyggande handlar också om att verka avskräckande, förklarar Lennart Andersson. Idag vet potentiella inbrottstjuvar att det är lätt att åka fast i Lindesberg. Då avstår de oftast.
Fortfarande förekommer dock både koppar och dieselstölder i kommunen vilket är en utmaning för utredarna. Det är svårt att utreda med få spår och inga vittnen. Trots detta har polisen i år klarat upp en stor kopparstöld i norra kommundelen.

Balansen sjunker
Att anmälningarna sjunker och att polisen blivit effektivare att klara upp brott i Lindesberg har också lett till att den så kallade balansen, antalet pågående ärenden, sjunkit dramatiskt. Just nu utreder polisen runt 200 brottsärenden och för tre år sedan var det dubbelt så många. I Örebro läns polisdistrikt ligger det för tillfället ca 4000 ärenden i balansen.
Trots att uppklarningsprocenten ligger högt, 30%, jämfört med andra polisområden är Lennart Andersson inte belåten med siffran.
– Man blir aldrig nöjd, även om resultaten nu ser bra ut. Polisen är som en akutmottagning där de allvarligaste fallen alltid måste gå före lättare åkommor. Det betyder att människor som blivit utsatta för exempelvis en cykelstöld eller ett bilinbrott får vänta längre på att få sitt ärende utrett. Vi strävar förstås att nå så långt fram det går.
Publicerad 18 november 2013 klockan 10:00

Monika Aune , 0727-43 17 08

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Räddningstjänsten släcker garagebrand i Gusselhyttan. Foto: Camilla Lagerman

Kraftig garagebrand utanför Lindesberg

UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.

29 maj 2026 klockan 11:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Man vårdas för svåra skador efter olycka i natt

En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.

29 maj 2026 klockan 08:55 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 ...

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026

Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Samuel Stenhem, VD Tormek och Hugo Öhman, digital specialist på Tormek presenterar årets sommarutställning. Foto: Jennie Einarsson

Tormeks sommarutställning tillbaka – lyfter både konstnärer och verktyg

För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.

27 maj 2026 klockan 16:19 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nu är förskolan Paletten officiellt invigd. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Fest i regnbågens alla färger när Paletten invigdes

På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.

27 maj 2026 klockan 11:56 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för ...
26 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solstol, grillplats och gemenskap under jubileet vid Lindessjön
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya ...
26 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick ...
25 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Merja Lundström, Linda Gerstel, Anna Törnkvist och Pernilla Westberg klippte bandet på invigningen. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”

Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.

25 maj 2026 klockan 13:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.

22 maj 2026 klockan 13:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka ...

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har...

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.

21 maj 2026 klockan 11:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!

INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare...

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC

REPLIK: Willhelm Sundman, (L), <a href="https://lindenytt.com/nyheter/lat-dem-inte-lura-dig-igen/" target="...

Sista sommaren med S:t Mary

Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista ...

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. ...

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”

Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira ...

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet

FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ...

Stefan och Maria Larsson, Rose-marie, Fredrik Hedin och Bodil Evertsson från Titt-In. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

14 maj 2026 klockan 15:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar...
14 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till ö...
13 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...
13 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-13

2026-05-13

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-10

2026-05-09

2026-05-08

2026-05-08

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-30 00:31