Lennart Andersson, chef för polisens utredningsenhet vid närpolisområde Norr.

Brottsanmälningar minskar kraftigt i Lindesberg

Anmälningar av brott sjunker kraftigt i Lindesbergs kommun. Därmed följer kommunen trenden för hela riket, enligt statistik från Brottsförebyggande rådet. Mest sjunker anmälningar av våldsbrott där anmälningarna i Lindesbergs kommun har halverats sedan 2010, enligt polisens egna siffror. 2010 anmäldes 505 våldsbrott i Lindesberg och i år ligger den siffran på 265. En av orsakerna till den kraftiga minskningen är ett helt nytt sätt att arbeta med spaning och brottsförebyggande verksamhet hos polisen.- Vi har infört nya metoder som givit mycket bra resultat, säger Lennart Andersson, chef för polisens utredningsenhet vid närpolisområde Norr. Balansen har halverats på ett par år och vi klarar upp fler brott.

Utsattheten för brott och anmälningarna har minskat de senaste åren enligt en undersökning av BRÅ. De vanligaste brottstyperna är hot och trakasserier, som drabbat ungefär 4 procent av befolkningen. Statistik från Brottsförebyggande rådet säger också att polisanmälningarna sjunker. Minst vanligt är utsatthet för våldsbrott, det vill säga sexualbrott, allvarlig misshandel och personrån, där ungefär 1 procent uppger att de blivit utsatta.  I Lindesbergs kommun verkar också denna typ av brottslighet ha sjunkit rejält de senaste åren, trots de senaste händelserna med knivskärningar i Frövi och Stråssa.
– Lindesberg är en trygg kommun, menar Lennart Andersson. Vi ser, sedan några år tillbaka att alkoholrelaterad misshandel på stan, våld i nära relationer och knivbråk sjunker ordentligt. Givetvis har vi från polisens sida svårare att komma åt misshandel som sker i hemmen, men jag vågar påstå att Lindeborna kan känna sig säkra utomhus dag som natt. 
Nya metoder
Polisen i Lindesberg arbetar sedan flera år tillbaka med helt nya metoder för att komma åt brottslingar och förhindra nya brott. Den uniformerade polisen i yttre tjänst har en nyckelposition i detta arbete genom att vara utredarnas förlängda arm. 
– Idag jobbar vi som ett lag på hela stationen där alla hjälps åt, säger Lennart Andersson. Och det är tack vare den yttre personalens nya arbetssätt som vi klarar av att sätta fast fler kriminella och förhindrar att nya brott begås.
Lennart Andersson vill inte avslöja hur polisen arbetar konkret. Men ett lyckat exempel på det nya arbetssättet var när man klarade upp den stora vågen med villainbrott runt Lindesberg hösten 2011. En grupp om tre män hade under ett par månader lyckats göra runt 25-30 inbrott och stulit mängder varor,  bland annat smycken. Numera är det ovanligare med inbrott i Lindesberg än vad det är i en del andra kommuner i Örebro län.
– Att arbeta förebyggande handlar också om att verka avskräckande, förklarar Lennart Andersson. Idag vet potentiella inbrottstjuvar att det är lätt att åka fast i Lindesberg. Då avstår de oftast.
Fortfarande förekommer dock både koppar och dieselstölder i kommunen vilket är en utmaning för utredarna. Det är svårt att utreda med få spår och inga vittnen. Trots detta har polisen i år klarat upp en stor kopparstöld i norra kommundelen.

Balansen sjunker
Att anmälningarna sjunker och att polisen blivit effektivare att klara upp brott i Lindesberg har också lett till att den så kallade balansen, antalet pågående ärenden, sjunkit dramatiskt. Just nu utreder polisen runt 200 brottsärenden och för tre år sedan var det dubbelt så många. I Örebro läns polisdistrikt ligger det för tillfället ca 4000 ärenden i balansen.
Trots att uppklarningsprocenten ligger högt, 30%, jämfört med andra polisområden är Lennart Andersson inte belåten med siffran.
– Man blir aldrig nöjd, även om resultaten nu ser bra ut. Polisen är som en akutmottagning där de allvarligaste fallen alltid måste gå före lättare åkommor. Det betyder att människor som blivit utsatta för exempelvis en cykelstöld eller ett bilinbrott får vänta längre på att få sitt ärende utrett. Vi strävar förstås att nå så långt fram det går.
Publicerad 18 november 2013 klockan 10:00

Monika Aune , 0727-43 17 08

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Camilla Lagerman

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen

Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.

2 september 2026 klockan 14:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Årets vinnare av Lindehjärtat och Ja-priset: Lindemaskiner och Solhems handelsträdgård. Foto: Lindesbergs kommun

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.

1 september 2026 klockan 15:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten

Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en ...

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin

INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked...

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans

UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av ...

Foto: Camilla Lagerman

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet

Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.

31 augusti 2026 klockan 15:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Konstnären och illustratören Ida Rosén Branzell från Fellingsbro besöker kommunens förskolor. Bild: Privat

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär

I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.

31 augusti 2026 klockan 13:52 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag ...
31 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade ...
29 augusti 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten ...
28 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: När sommaren möter hösten

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.

28 augusti 2026 klockan 14:55 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Från och med tisdag 1 september kommer kommunen göra en rensning i cykelställ. Foto: Lindesbergs kommun

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg

Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.

28 augusti 2026 klockan 08:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs ...

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen

På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjä...

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid ...

Fritidsbyn i Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet

REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.

26 augusti 2026 klockan 12:18 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas

Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att ...

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny

Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas ...

Trafikolycka i Hällabacken

Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt ...

Artikel innehåller bildspel Het debatt om vårdens bevarande: ”Inget sparförslag”

Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då ...

Lindesbergs lasarett. Foto: Camilla Lagerman

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson

DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.

22 augusti 2026 klockan 18:21 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt ...
21 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren...
21 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Brand vid ammunitionsfabrik
Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Räddningsregion Bergslagen, ...
21 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-19

2026-08-18

2026-08-18

2026-08-17

2026-08-17

2026-08-17

2026-08-16

2026-08-15

2026-08-14

2026-08-14

2026-09-02 16:11