Som vi kunde berätta i förra veckan, har Lindesbergs kommun stora problem med ekonomin. Nu måste detta styras upp, kommenterar kommunstyrelsens ordförande, Anders Ceder, och han skyr inte att prata om en eventuell skattehöjning.
Kommunen krisar och åtgärder måste vidtas. I förra veckan kunde vi avslöja att kommunen lever över sina tillgångar, att man inte har egna pengar att betala ut löner med. Det innebär ett underskott vid varje utbetalning och krisen är ett faktum. Det var efter ett budgetmöte för drygt en vecka sedan som kommunchef Peter Bring drog i nödbromsen och påkallade politikernas uppmärksamhet om krissituationen. I en intervju med LindeNytt bekräftade han krisen.
Nu väntar krafttag för att styra upp den blödande ekonomin. Likviditeten måste upp, kommenterar Anders Ceder.
-Det kommer att bli åtstramningar. Exakt vad det kommer att innebära kan jag inte säga i nuläget, det är något vi diskuterar, säger Ceder.
Peter Bring lade själv ett förslag redan på budgetmötet, att det kan vara läge att sälja kommunala fastigheter. Men kommunstyrelsens ordförande pekar på en annan lösning.
-Det kan bli aktuellt att höja skatten, det är en tänkbar åtgärd och absolut inte en sista utväg, menar han.
Andra konsekvenser av krisen är att planerade investeringar kommer att frysas.
-Det finns en lång lista på saker som nu måste stoppas. Vi måste få kontroll över ekonomin först.
Hur Lindesbergs kommun har hamnat i den här krisen, är en fråga som det nu tvistas om mellan nuvarande politiska ledning och den tidigare borgerliga. På sedvanligt manér skyller man på varandra.
Höjd kommunalskatt slår hårt
Vid en eventuell skattehöjning – av kommunalskatten – slår det allra hårdast mot dem som har låg inkomst. Detta har tidigare debatterats av bl a Robert Gidehag, vd för Skattebetalarnas förening.
”-Få politiska beslut har så stor betydelse för hushållens ekonomi. Om man höjer kommunalskatten stiger antalet hushåll med socialbidrag och effekten blir kraftigare i kommuner med låga genomsnittliga inkomster” skriver han i en tidigare publicerad debattartikel i Dagens Industri.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.
INSÄNDARE/DEBATT: På måndagens möte i BUN så röstade majoriteten av ledamöterna för en nedläggning av skolan i Vedevåg. Det jag slås över är politikers brist på vision och vilja! Återigen ser vi hur politiker försöker att hitta flera argument för en nedläggning än själva kärnan, ekonomin. Helt plötsligt pratar många om att skolan i Vedevåg är för dålig, att det saknas resurser och att barnen där inte får samma chans som andra barn i kommunen. Även förvaltningen säger att det är den bästa lösningen för en ”likvärdig skola”. Varför kan man bara inte stå rak i ryggen och säga som det är, vi måste spara pengar och vi väljer att göra det utanför Lindesberg? Det handlar om ekonomi och en övertro på centralisering som först och främst drivs av moderaterna.
De tre unga män i 20-årsåldern hemmahörande i Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, dömdes under fredagen till 6,5 respektive 7 års fängelse vid Örebro Tingsrätt. Männen ska även betala 680 000 kronor i skadestånd till det ena offret samt 490 000 till det andra.