Fågelsången – en biotop vars skönklingande namn ger sken av en vacker och harmonisk plats. Men verkligheten är dessvärre något helt annat. Vissa skämtar och säger att inte ens kråkorna vill vistas i denna snårskog. Och i samband med att Kyrkberget nu skall ses över i sin helhet, så kommer Fågelsången ånyo upp i fokus: Bevara – eller göra något bättre av marken?
Våren 2007 varnade stadsträdgårdsmästare Arne Tschentscher allmänheten för att vistas i skogsdungen Fågelsången med anledning av att träden där var i mycket dåligt skick. Mängder av rekorderligt stora träd hade så omfattande rötangrepp att endast 10 % friskt virke fanns kvar i stammarna, varför de utgjorde stor fara för människor. Den första insatsen handlade om att såga ner de sjukaste träden. Därefter talade man om att eventuellt hägna in hela området så att folk inte kunde vistas där. Nu nöjde man sig dock med att blockera stigarna in med enorma trädstammar.
I år kommer Fågelsångens vara eller inte vara, att komma upp på agendan igen. Detta med anledning av att hela Kyrkbergsområdet skall ses över. Utredningen faller sig naturligt att genomföra i samband med att den nya förskolan skall byggas på bergets södra ände – mittemot Fågelsången.
Bland annat hörs nu ifrågasättande uttalanden om varför vi bevarar något sådant här i centrala Lindesberg. Biotoper i all ära, Lindesberg har varit duktiga på naturbevarande insatser och har således många fina naturreservat. Men från vissa politiska kretsar påtalas Fågelsången som malplacerad, att området inte hör hemma i centrum, speciellt med anledning av farorna som följer med dess förfall. Kyrkbergets trädbestånd och växter torde räcka gott, menar man.
Lekland för barnfamiljer?
Det finns en rad olika förslag på vad marken kan nyttjas för istället. Och från politiskt håll diskuteras i första hand insatser som ger Lindesbergs kommun ett lyft, inte minst för att locka fler att bosätta sig här. Men också för att nuvarande invånare skall trivas bättre.
Bostäder är ett förslag som har ventilerats och i första hand talar man om villatomter. Men det kan också tänkas att ”fågelsången” byts ut mot skrattande barn. Hela detta område skulle kunna bli en enorm lekpark med allsköns knasiga inslag. Något som inte bara lockar barnfamiljer från trakten utan också från grannkommunerna.
Många frågor – få konkreta svar. Fågelsången har alltid varit, och är fortfarande, ett mycket känsligt ämne att tala högt om. Men i takt med dess förfall och kommunens ambition att höja attraktionsvärdet i namnet ”Lindesberg”, så torde Fågelsångens dagar ända vara räknade på ett eller annat sätt: av naturens egna krafter eller genom ett politiskt beslut. 2010 kommer att ge oss svaret.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.