Fågelsången – en biotop vars skönklingande namn ger sken av en vacker och harmonisk plats. Men verkligheten är dessvärre något helt annat. Vissa skämtar och säger att inte ens kråkorna vill vistas i denna snårskog. Och i samband med att Kyrkberget nu skall ses över i sin helhet, så kommer Fågelsången ånyo upp i fokus: Bevara – eller göra något bättre av marken?
Våren 2007 varnade stadsträdgårdsmästare Arne Tschentscher allmänheten för att vistas i skogsdungen Fågelsången med anledning av att träden där var i mycket dåligt skick. Mängder av rekorderligt stora träd hade så omfattande rötangrepp att endast 10 % friskt virke fanns kvar i stammarna, varför de utgjorde stor fara för människor. Den första insatsen handlade om att såga ner de sjukaste träden. Därefter talade man om att eventuellt hägna in hela området så att folk inte kunde vistas där. Nu nöjde man sig dock med att blockera stigarna in med enorma trädstammar.
I år kommer Fågelsångens vara eller inte vara, att komma upp på agendan igen. Detta med anledning av att hela Kyrkbergsområdet skall ses över. Utredningen faller sig naturligt att genomföra i samband med att den nya förskolan skall byggas på bergets södra ände – mittemot Fågelsången.
Bland annat hörs nu ifrågasättande uttalanden om varför vi bevarar något sådant här i centrala Lindesberg. Biotoper i all ära, Lindesberg har varit duktiga på naturbevarande insatser och har således många fina naturreservat. Men från vissa politiska kretsar påtalas Fågelsången som malplacerad, att området inte hör hemma i centrum, speciellt med anledning av farorna som följer med dess förfall. Kyrkbergets trädbestånd och växter torde räcka gott, menar man.
Lekland för barnfamiljer?
Det finns en rad olika förslag på vad marken kan nyttjas för istället. Och från politiskt håll diskuteras i första hand insatser som ger Lindesbergs kommun ett lyft, inte minst för att locka fler att bosätta sig här. Men också för att nuvarande invånare skall trivas bättre.
Bostäder är ett förslag som har ventilerats och i första hand talar man om villatomter. Men det kan också tänkas att ”fågelsången” byts ut mot skrattande barn. Hela detta område skulle kunna bli en enorm lekpark med allsköns knasiga inslag. Något som inte bara lockar barnfamiljer från trakten utan också från grannkommunerna.
Många frågor – få konkreta svar. Fågelsången har alltid varit, och är fortfarande, ett mycket känsligt ämne att tala högt om. Men i takt med dess förfall och kommunens ambition att höja attraktionsvärdet i namnet ”Lindesberg”, så torde Fågelsångens dagar ända vara räknade på ett eller annat sätt: av naturens egna krafter eller genom ett politiskt beslut. 2010 kommer att ge oss svaret.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.