Sätt betyg på politikerna, skrev Göran Gustavsson i denna tidning den 27 augusti i år.
Det har väckts farhågor för att aktörer i Ryssland ska försöka påverka det svenska valet med falska insändare och mail som de gjorde under det senaste presidentvalet i USA. När jag läste Göran Gustavssons debattinlägg i LindeNytt den 27augusti tänkte jag först att han blev det första offret för denna aktivitet. Men jag menar ändå att Göran G har skrivit själv.
Göran, inlägget måste därför granskas utifrån hur du själv har agerat sedan det förra valet 2014. Vid den tiden var du ordförande för Liberalerna i Lindeberg. Eftersom jag då var medlem i partiet och fortfarande är det måste jag få kommentera de tankar du framför. Vid valet stod du överst på listan vid val till kommunfullmäktige. I januari 2015 hade du utifrån din politiska ställning 16 stycken uppdrag i kommun och län. Flera av dessa hade du påtagit dig efter valet. Tidigt under år 2015 meddelade du ditt utträde ur det Liberala partiet. Du anslöt dig i stället till Moderaterna. Men, du behöll, med stöd av gällande lagstiftning, dina uppdrag.
I år står du på elfte plats på Moderaternas lista för val till kommunfullmäktige. På landstingsfullmäktigelistan har du plats nummer åtta. Som du påpekar i din artikel måste årets väljare fråga sig hur du agerat under den gångna valperioden. Har du stått för det valprogram Liberalerna hade 2014 eller har du svikit dina väljare och följt Moderaternas?
I vilket fall som helst så svek du dina dåvarande partikamrater som under perioden före valet arbetat för att just du skulle väljas.
Ingemar Engstrand
2018-08-28
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.