Det gäller att ha en ganska rejäl bil om man vill ta med sig hela alkoholkvoten hem efter utlandssemestern fr o m 2004. Då gäller nämligen EU:s regler för privatinförsel av alkohol och tobaksvaror. Idag får man ta med sig 1 liter sprit eller 3 liter starkvin, 5 liter vin och 15 liter öl samt 300 cigaretter. Fram tills att EU-reglerna införs så kommer kvoten ökas successivt. Redan den 1 juli i år kommer en ökning att ske. Det är främst vinkvoten som ökar, då med 15 liter. Systembolagets butikschef i Lindesberg, Jan Åkerstedt, tror inte att ökningen kommer att påverka handeln i inlandet.
–Jag kan tänka mig att vissa människor nära landgränsen kommer att utnyttja situationen och köpa mer och oftare. Men jag tror inte att supandet i sig kommer att öka för det, säger Jan Åkerstedt. Kvoten fr o m 2004 är: 10 liter sprit, 20 liter starkvin, 90 liter vin och 110 liter öl.
För tobak gäller 800 cigaretter, 400 cigariller, 200 cigarrer och 1 kg röktobak.
”Sänk skatten”
Många menar att en skattesänkning måste till snarast för att tackla problemen med svartsprit och hembränning. Men även för att fler inte ska välja att göra sitt årsinköp av alkohol utomlands, nu när det snart är möjligt.
–Jag har länge förespråkat en skattesänkning. Det måste ske för att folket ska välja laglig sprit före svartspriten. Systembolagets vd Anita Sten är även hon för en skattelättnad och har gått ut i flera av de stora dagstidningarna för att belysa problemet.
Självbetjäning
Systembolaget i Lindesberg kommer under kommande år att få en självbetjäningsbutik om allt går enligt planerna. En typ av service som är självklar menar Åkerstedt. –Det är klart att kunden måste få se varan och välja i lugn o ro innan man bestämmer sig. Som det är idag så kan det lätt bli galet när kunden väl kommer till kassan och det visar sig att just det vinet man bestämt sig för är slut. Då kanske man inte har ett andra val direkt och tvingas gå tillbaka till montrarna för att se ut ett nytt vin. Så ska det inte vara, man ska kunna gå runt och göra sitt val i lugnt tempo och det tycker jag är en service vi måste erbjuda våra kunder, menar Jan Åkerstedt.
Så här ser kvoten ut framöver!
Kommunens initiativ tillsammans med Lindessjöns FVO, där man erbjuder gratis fiske som sommarlovsaktivitet har visat sig vara en succé. Sedan premiären i torsdags har lovlediga ungdomar samlats vid Dalkarshyttan i hopp om att fånga några ädla fiskar. Just denna tisdag var dock inte firrarna på hugget.
– Jag tror det är för varmt idag, men de tycker bara det är roligt att få fiska, säger Viveca som tagit med sig sina systersöner på fisketur.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavägen i centrala Lindesberg.
– Bara för att man inte bor jättecentralt ska man inte berövas möjligheten till smidig hjälp. Hela landsbygden måste kunna leva i Sverige, det kan inte bara vara de tre storstäderna där allt ska fungera effektivt och smidigt, säger butikschef Markus Vikander.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Gångtunneln vid Resecentrum i Lindesberg kommer inte att öppnas vid månadsskiftet som planerat. Detta meddelar Lindesbergs kommun på torsdagen.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Den nu 49-årige mannen dömdes år 2000 för att ha mördat en filipstadsbo och sedan dumpat kroppen i Silvergruvan i Hällefors kommun. Efter 20 år släpptes han på fri fot, men dömdes under måndagen till 16 års fängelse för försök till mord, grovt hot mot tjänsteman, grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor samt försök till allmänfarlig ödeläggelse. De två sista begicks i Gusselby, våren 2023.
Barn- och utbildningsnämnden i Lindesbergs kommun avser att stänga Vedevågs skola helt. Det meddelade nämndens ordförande, Lillemor Bodman (M) på en pressträff under måndagseftermiddagen. Nu ska ärendet via kommunstyrelsen vidare till kommunfullmäktige som sedan ska fatta beslut i frågan.
– Det är så klart inte roligt, men det är nödvändigt. vi måste göra det här av många olika skäl, så det är nödvändigt, säger Bodman.