Det blir mest gym på jobbet för stark trio

När kompistrion Tobias Stridälv, Maria Söderlund och Kalle Söderlund tog över gymmet i Stråssa efter Mats Funck hade det 25 medlemmar som tränade regelbundet. Nu, knappt två år senare, är antalet uppe i över 100, och trots den envisa pandemin ser man positivt på framtiden.

Den 1 september 2014 fick Stråssa äntligen ett eget gym, när den numera bortgångne Mats Funck gjorde verklighet av sin dröm. Under våren 2019 lämnade han över ägarskapet till Maria, Kalle och Tobias, som sedan dess byggt vidare på den grund som Mats lade för några år sedan. Idag går gymmet under namnet m.e.s.t gym, och precis som namnet säger är det mest gym, men även andra sorters träning som man tillhandahåller i den 400 kvadratmeter stora lokalen på Stråssaplan.

– Vi lekte lite med olika namn, och landade i m.e.s.t, som står för muskler, energi, styrka och träning, vilket är ord som vi verkligen står för, berättar Maria.

Sedan trion övertog gymmet för knappt två år sedan har fler och fler medlemmar anslutit sig, och i dagsläget har man runt ett hundratal anslutna, men man siktar högre än så.

– Vi har ett stort upptagningsområde, och vi har medlemmar som åker från både Ställdalen och Lindesberg för att träna hos oss, så runt 150-200 är ingen omöjlighet. De flesta som kommer hit blir positivt överraskade, vi har gott om plats, och det har lockat hit några medlemmar som gärna ville kunna träna lite för sig själva, säger Kalle.

– Jag som inte hade varit här innan blev så glatt överraskad över att det var så stort, och att det finns något för alla. Allt ifrån fria vikter och maskiner för alla muskelgrupper till konditionsträning och golvyta för egna cirkelpass, så det är ju mest gym men lite annat också, skrattar Maria.

Stora ytor gör att det är enkelt att hålla avstånd. Foto: Camilla Lagerman

Trots den envisa coronapandemin som fått många gym runt om i landet att stänga, ser man inga tendenser till ett minskat intresse för träningen, snarare tvärtom.

– Intresset är stort, och antalet medlemmar ökar stadigt, men tyvärr går det inte att genomföra alla former av träning just nu. I våras när pandemin kom hade vi nyss startat upp våra gruppass som blev väldigt populära, men de var vi tyvärr tvungna att lägga på is så länge. Vi provade att köra utomhus ett tag, men vädret var inte på vår sida, och många vågade inte träna i grupp överhuvudtaget, så då var det bättre att ta bort dem och sedan starta upp igen när coronan är borta, säger Kalle.

– Nu har vi infört ett bokningssystem, så att man inte kan vara fler än 10 personer i gymmet samtidigt, och vi jobbar mycket med rengöring och städning, och påminner alla som tränar om det. Men det är sällan vi är fler än 10 personer här samtidigt, så det är inget stort problem, säger Tobias.

Nu när vaccinationerna har dragit igång ser man positivt på framtiden, och visionerna är många för gymmet och dess verksamhet.

– Vi fick en förfrågan från vårdcentralen om att göra något för pensionärer som behöver röra på sig, och de var intresserade av ett samarbete. Mats hade ju cirkelpass för pensionärer och det var väldigt omtyckt, och något som har efterfrågats. Så det vore roligt att kunna göra efter pandemin, säger Maria.

– Sedan utbildar sig Maria till PT och bli klar i mars, säger Kalle och tittar glatt på sin fru.

– Vi hade en del teknikseminarier, kostkvällar och föreläsningar förut, och det vill vi gärna göra mer av, flikar Tobias in.

De cirka 100 medlemmarna är i olika åldrar mellan 15-85 år, och åldersspannet är något man ser som en stor tillgång.

– Det är meningen att alla ska våga komma hit, vi hjälper varandra och de flesta här känner ju igen varandra sedan tidigare, avslutar Maria.

 

Publicerad 29 januari 2021 klockan 13:37

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Årets pristagare och unga företagare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.

25 mars 2026 klockan 16:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”

Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.

13 mars 2026 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen

Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens ...

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”

Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter ...

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan

En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba ...

Planeringen är i full gång inför den tionde upplagan av LindeDagen. Arkivfoto: Camilla Lagerman

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

2 mars 2026 klockan 14:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Niclas Bryngelson och Johanna Reidarsdotter står bakom Lindesbergs nya Solotek. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nu öppnar Lindesbergs nya Solotek: ”En stunds vardagslyx”

På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.

27 februari 2026 klockan 17:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Öppet för ansökan till årets Drömjobb
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfä...
24 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande ...
20 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var v...
13 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson

Jessicas ”Mat på fat” startades i det egna köket

Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.

12 februari 2026 klockan 10:46 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Hanna Christoffersson tillsammans med dagishunden Stella. Foto: Camilla Lagerman

Hos Hanna går vovvarna på dagis medan husse och matte jobbar

I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.

11 februari 2026 klockan 10:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”

Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg ...

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”

Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlä...

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong

En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisö...

Den norska partysuccén Kuselofte gästar Vårfesten i maj. Foto: Pressbild

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.

3 februari 2026 klockan 14:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi

Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat ...

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året

Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ...

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet fö...

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!

Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar...

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ...

Eva Nestell kan nu titulera sig som prisbelönt designer. Foto: Camilla Lagerman

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer

Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.

30 december 2025 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförä...
22 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. ...
19 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-17

2025-12-17

2025-12-15

2025-12-10

2025-12-09

2025-12-04

2025-11-28

2025-11-26

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-24

2025-11-24

2026-03-26 13:44