Storå Bil & Maskin Service AB växte och växte tills kostymen knakade, och då bestämde man sig för att flytta till en betydligt större lokal för att kunna tillgodose den ökade efterfrågan och minska kundernas väntetid. Det blev ingen lång flytt; från Stråssavägen 4 till Stråssavägen nummer 2, men kvadratmetrarna ökade med 1250 stycken. – Vi är breda och vi vill ha det mesta under ett och samma tak, säger delägare Björn Källgren.
Efter tre år i samma lokal för Storå Bil & Maskin Service AB började det bli dags att flytta på sig då trångboddheten gjorde sig ständigt påmind. Så äntligen, efter utdragen väntan, gick i fredags äntligen flyttlasset från Stråssavägen 4 till Stråssavägen 2, till den före detta Eurolubelokalen bredvid R50. Det är stort och rymligt, någon trängsel syns inte till så långt ögat kan nå, och grabbarna är helt klart nöjda med sitt beslut.
– Vi har ökat och fått fler kunder, vi fick inte plats. Vi hade 250 kvadratmeter innan, nu har vi 1500. Vi vill kunna tillgodose den ökade efterfrågan och utöka med fler bildäck, även till traktorer. Vi vill även försöka få ner väntetiderna för kunderna, berättar delägare Björn Källgren.

Storå Bil & Maskin Service AB ägs och drivs av tre stycken glada killar; Björn Källgren, Stefan Danielsson och Niklas Lindström. Robin Karlsson är än så länge den enda anställda, och det är det gänget som varit med sedan starten. Men man hoppas idag på att så småningom kunna utöka och anställa någon mer. Man utför, bland annat, service och reparationer av personbilar, fixar däck och hjulinställningar på både personbil och tyngre fordon. Det säljs reservdelar och man har hydraulik med egen slangtillverkning, samt AC-reparationer. Man har även servat en och annan fyrhjuling och skulle någon dyka upp med en gräsklippare så är man inte sen att erbjuda sin hjälp. Det är mycket att göra och jobb dagarna i ända.
– Vi har inte stått en enda dag utan jobb, Det är kul att det finns så mycket att göra i ett så litet samhälle, säger Björn leende och fortsätter:
– Det är klart att man får offra en hel del fritid, men familj och vänner är väldigt hjälpsamma!
Företaget satsar på bra service åt kunderna och man vill kunna erbjuda ett brett register av tjänster; för att kunden ska slippa åka till olika sorters verkstäder. Björn poängterar:
– Vi är breda och vi vill ha det mesta under ett och samma tak.
Och Stefan Danielsson tillägger:
– Vi kan det vi gör! Vi är breda då vi har både lantbruk, personbil däckverkstad och smide, ja, lite av varje. Det är nästan som ett litet varuhus. Vi har hela tiden nya idéer och vill utvecklas. Jag tycker att det är kul att man kan utvecklas på en sådan liten ort.

Delägarna Björn Källgren (t.v) och Stefan Danielsson (t.h) tillsammans med Niklas Lindström (som saknas på bild).
I dagsläget är Storå Bil & Maskin Service AB på väg att bli en BDS-verkstad, ett samarbete med Linde Bildelar. Och i början av maj ska den nya lokalen invigas med ett öppningsjippo där de olika leverantörerna kommer att vara på plats för att visa upp sina grejer.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.
Frövifors får en ny smakprofil när studenter vid Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan – under ledning av stjärnkocken Paul Svensson – skapar en måltidsupplevelse som speglar platsens själ och historia.
– Du kan servera en mycket mer engagerande och spännande historia på tallriken om maten har förankring i den plats du verkar på, säger Annika Göran Rodell, lärare vid Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan.
Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda patrullhundar till Hemvärnet. Varje år hålls ett antal kurser i landet, bland annat i Lindesberg, där Charlotte Lundell är kurschef tillsammans med sin Pandora som får agera instruktörshund.
– Hon tycker det är jättekul att åka iväg, men får inte göra så mycket, så när hon får vara med och visa blir hon väldigt stolt, skrattar Charlotte.
Lindemarken är tillbaka i centrum för andra året i rad, och denna gången välkomnades både knallar och besökare av ett strålande vackert höstväder med varma vindar. I myllret längs Kungsgatan var det bitvis mycket trångt mellan knallarna, vilket gav en känsla av marknaden som den var förr. LindeNytt gjorde ett besök vid lunchtid för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.