Rygg mot rygg i en klassisk duell nere vid sjön. Men bilden talar sitt tydliga språk, att det bara är en positiv laddning som smäller av mellan duellanterna Sara Lindlöf och Robert Raine när man en gång för alla reder ut ”Vilken är bäst: Hund eller häst?”
Ja, vilken är egentligen bäst? Frågan ställs och besvaras av duon Sara Lindlöf och Robert Raine som i början av december kommer att hålla föreläsningar i Lindesberg Arena för att reda ut begreppen. Sara, som till vardags driver sitt företag Lindesbergs Hundcenter, representerar hundfolket och Robert, som kallats ”mannen som kan tala med hästar”, står på hästägarnas sida i denna duell mellan två stora intresseområden. Man gör det dessutom för en mycket god sak. Intäkterna går oavkortat till Barncancerfonden.
-Tanken är att vi skall kunna ge folk lite nya vinklingar och intressant information om hundar och hästar. Det är ju två mycket populära ”husdjur” som har levt vid människans sida väldigt länge och från början fyllde särskilda syften, som i det moderna samhället många gånger glöms bort, förklarar Sara.
Hon påpekar dock att såväl hund som häst än idag arbetar åt människan på samma sätt som för tusentals år sedan. Det är dock inte lika vanligt längre då modern teknik har tagit över många av deras forna arbetsuppgifter. Både hund och häst har sedan urminnes tider använts som dragdjur, vilket fortfarande är brukligt på många håll i världen .
Föreläsningen arrangeras i Lindesberg Arena fredag 2 december kl. 19:00-21:00. Man kommer att hålla till i rummet som kallas ”Utsikten”, vilket ger utrymme för ca 70 deltagare.
Sara och Robert ger smakprov på intressant fakta:
Visste du att…
…det finns en hund i England som har lärt sig över 1000 ord? Hunden, som är av rasen Border Collie, heter ”Chaser”.
…hästmamman kan kalla in sitt föl i totalt mörker bara genom att höja sin hjärtfrekvens? Metoden fungerar på avstånd upp till 10 meter.
Med bara sju matcher kvar av grundserien så har Guldsmedshytte SK lagt siktet på en av seriens fyra kvalplatser. När tabellsjuan Hallsberg gjorde säsongens sista besök till Råsshallen så fick man ta sig genom en tuff match. Hemmatruppen ångade sig genom motståndet och har bäddat upp för en jämn tabellavslutning i HockeyTvåan.
– Det är sex matcher kvar av grundserien och vi ska vinna resten, säger Oskar Holmstedt.
Förra veckan när jag var på affären och skulle handla så plingade min mobiltelefon. Jag fick en notis om att några personer hade observerat utter i en närliggande sjö. När det kommer notiser om vissa djur och fåglar så blir det nästan så att jag släpper allt och bara åker iväg – och lite så blev det denna gång.
Under tisdagskvällen hölls årets första studentfest på Brasserie All In i Lindesberg, och därmed har startskottet för årets studenter officiellt gått. Det var hög stämning när Lindeskolans avgångselever slog klackarna i taket för att fira att det nu bara är fem månader kvar till den stora dagen. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från festkvällen.
Nu är de nya hyrorna klara för det kommunala fastighetsbolaget, Lindesbergsbostäder (Libo). Hyreshöjningen blir 5 procent, vilket innebär att en tvårummare som tidigare kostat 5912 kronor i månadshyra, nu höjs med 296 kronor i månaden. Detta meddelar Lindesbergsbostäder i ett pressmeddelande på onsdagen.
Tidigt på måndagsmorgonen öppnade den nybyggda förskolan Paletten sina dörrar för första gången. Ivriga och nyfikna fick barnen utforska sin nya förskola, där det fanns mycket spännande att upptäcka.
– Ibland är det svårt att få barnen att släppa sina föräldrar efter helgen, men i morse hade de inte ens tid att säga hej då, säger pedagogen Huda.
Vid 13-tiden på måndagen larmade allmänheten om ett befarat tillbud på Stora Lindessjöns is. En öppen vak hade siktats några hundra meter ut.
– Initialt gick det ut ett drunkningslarm, men vi har precis fått veta att det inte rörde sig om en människa i vaken – utan en livboj, som på något sätt har hamnat där ute, uppger SOS Alarms operatör som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Ljuset är fotografens bästa vän – men ibland kan det bli för mycket av det och då förvandlas ljuset istället till en mindre bra vän för fotografen.
Fellingsbro Konstateljé bjuder nu in till årets första utställning kallad ”Minnen och fantasi”, där två lokala konstnärer ställer ut sina verk. Marita Sjösten och Ulla Rudfjäll, båda medlemmar i målarcirkeln Ullermålarna, visar upp sina alster i olika tekniker, bland annat akvarell och olja.