Imorgon kliver Ebba Glaas ut för sin hittills största tävling i karriären. Frövi Judoklubbs 21-åring går då för medalj vid U23-EM i Tel Aviv. Redan igår kväll landade Ebba i den israeliska staden och för LindeNytt berättar hon om uppladdningen inför mästerskapet.
Ebba Glaas är på plats i Tel Aviv, Israel. 21-åringen flög igår via Wien och Budapest från Stockholm, en flygresa som började med försening och snöfall. Under kvällen kom hon fram till den israeliska kuststaden och det U23-EM som inleds imorgon.
Över 300 atleter från 40 olika länder finns på plats för mästerskapet, där Ebba representerar Sverige som enda tjej. Det var en dryg månad sedan som Frövi Judos talang säkrade sin EM-biljett, via seger på European Cup i Finland. Nu ska allt till avgöras och inför mästerskapet har 21-åringen sina målsättningar klara.
– Mitt mål är egentligen bara att köra så bra jag bara kan. Det känns bra, jag käner mig i form och så. Nu vill jag göra många bra matcher, så får vi se hur långt det går, berättar Ebba.
Uppladdningen inför mästerskapet har varit intensiv, med både tävling och träningsläger i spanska Malaga. Förra torsdagen kom Ebba hem till Lindesberg och där har hon sparrat mot klubbkamraterna i Frövi Judo. Bland annat har landslagssenioren Anna Bernholm bjudit upp till träning, något Ebba uppskattat.
– Nu känner jag mig redo. Eller ja, så redo jag bara kan bli haha.
Laddad och nervös: ”Den största tävlingen jag varit på”
För visst är det en speciell tävling som väntar 21-åringen. Ebba Glaas anlände igår till Tel Aviv och imorgon väntar hennes mästerskapsintåg, i damernas -57 kilo. Med U23-EM en dag bort är det en spänd väntan för Ebbas del.
– Jag är väl lite extra nervös. Det är ju den största tävlingen som jag varit på hittills. Sen är det ju i Israel också, det är spännande bara att få åka hit, berättar hon.
– Så visst är jag lite nervös så klart, men jag är taggad också. Det känns som att det ska gå bra.
Imorgon smäller det alltså och ikväll väger atleterna in sig. Lottningen kommer även den att ske ikväll, där Ebba har ett par namn i viktklassen som hon känner igen. Fram till invägningen gäller det att hålla tävlingsvikten och Ebba vet hur hennes torsdag kommer att se ut.
– Det kommer bara att handla om att fixa vikten och vänta till invägningen ikväll. Efter den ska jag äta och dricka så mycket jag bara kan, ladda upp inför imorgon.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher innebär att det blir slutspelsmöten i Lindehov under både lördagen och söndagen, där den aktuella kvartsfinalen kan få sitt avgörande på söndag. Seger under lördagen blir däremot viktig för båda lagen, där Lindlöven ger goda rapporter.
– Vi kommer med pigga och fräscha spelare med bra energi, säger Lennart Hermansson.
Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i samband med ett häftigt anfallsspel vilket gjorde att drygt 500 personer fick utrymma lokalen.