Imorgon kliver Ebba Glaas ut för sin hittills största tävling i karriären. Frövi Judoklubbs 21-åring går då för medalj vid U23-EM i Tel Aviv. Redan igår kväll landade Ebba i den israeliska staden och för LindeNytt berättar hon om uppladdningen inför mästerskapet.
Ebba Glaas är på plats i Tel Aviv, Israel. 21-åringen flög igår via Wien och Budapest från Stockholm, en flygresa som började med försening och snöfall. Under kvällen kom hon fram till den israeliska kuststaden och det U23-EM som inleds imorgon.
Över 300 atleter från 40 olika länder finns på plats för mästerskapet, där Ebba representerar Sverige som enda tjej. Det var en dryg månad sedan som Frövi Judos talang säkrade sin EM-biljett, via seger på European Cup i Finland. Nu ska allt till avgöras och inför mästerskapet har 21-åringen sina målsättningar klara.
– Mitt mål är egentligen bara att köra så bra jag bara kan. Det känns bra, jag käner mig i form och så. Nu vill jag göra många bra matcher, så får vi se hur långt det går, berättar Ebba.
Uppladdningen inför mästerskapet har varit intensiv, med både tävling och träningsläger i spanska Malaga. Förra torsdagen kom Ebba hem till Lindesberg och där har hon sparrat mot klubbkamraterna i Frövi Judo. Bland annat har landslagssenioren Anna Bernholm bjudit upp till träning, något Ebba uppskattat.
– Nu känner jag mig redo. Eller ja, så redo jag bara kan bli haha.
Laddad och nervös: ”Den största tävlingen jag varit på”
För visst är det en speciell tävling som väntar 21-åringen. Ebba Glaas anlände igår till Tel Aviv och imorgon väntar hennes mästerskapsintåg, i damernas -57 kilo. Med U23-EM en dag bort är det en spänd väntan för Ebbas del.
– Jag är väl lite extra nervös. Det är ju den största tävlingen som jag varit på hittills. Sen är det ju i Israel också, det är spännande bara att få åka hit, berättar hon.
– Så visst är jag lite nervös så klart, men jag är taggad också. Det känns som att det ska gå bra.
Imorgon smäller det alltså och ikväll väger atleterna in sig. Lottningen kommer även den att ske ikväll, där Ebba har ett par namn i viktklassen som hon känner igen. Fram till invägningen gäller det att hålla tävlingsvikten och Ebba vet hur hennes torsdag kommer att se ut.
– Det kommer bara att handla om att fixa vikten och vänta till invägningen ikväll. Efter den ska jag äta och dricka så mycket jag bara kan, ladda upp inför imorgon.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.