Imorgon kliver Ebba Glaas ut för sin hittills största tävling i karriären. Frövi Judoklubbs 21-åring går då för medalj vid U23-EM i Tel Aviv. Redan igår kväll landade Ebba i den israeliska staden och för LindeNytt berättar hon om uppladdningen inför mästerskapet.
Ebba Glaas är på plats i Tel Aviv, Israel. 21-åringen flög igår via Wien och Budapest från Stockholm, en flygresa som började med försening och snöfall. Under kvällen kom hon fram till den israeliska kuststaden och det U23-EM som inleds imorgon.
Över 300 atleter från 40 olika länder finns på plats för mästerskapet, där Ebba representerar Sverige som enda tjej. Det var en dryg månad sedan som Frövi Judos talang säkrade sin EM-biljett, via seger på European Cup i Finland. Nu ska allt till avgöras och inför mästerskapet har 21-åringen sina målsättningar klara.
– Mitt mål är egentligen bara att köra så bra jag bara kan. Det känns bra, jag käner mig i form och så. Nu vill jag göra många bra matcher, så får vi se hur långt det går, berättar Ebba.
Uppladdningen inför mästerskapet har varit intensiv, med både tävling och träningsläger i spanska Malaga. Förra torsdagen kom Ebba hem till Lindesberg och där har hon sparrat mot klubbkamraterna i Frövi Judo. Bland annat har landslagssenioren Anna Bernholm bjudit upp till träning, något Ebba uppskattat.
– Nu känner jag mig redo. Eller ja, så redo jag bara kan bli haha.
Laddad och nervös: ”Den största tävlingen jag varit på”
För visst är det en speciell tävling som väntar 21-åringen. Ebba Glaas anlände igår till Tel Aviv och imorgon väntar hennes mästerskapsintåg, i damernas -57 kilo. Med U23-EM en dag bort är det en spänd väntan för Ebbas del.
– Jag är väl lite extra nervös. Det är ju den största tävlingen som jag varit på hittills. Sen är det ju i Israel också, det är spännande bara att få åka hit, berättar hon.
– Så visst är jag lite nervös så klart, men jag är taggad också. Det känns som att det ska gå bra.
Imorgon smäller det alltså och ikväll väger atleterna in sig. Lottningen kommer även den att ske ikväll, där Ebba har ett par namn i viktklassen som hon känner igen. Fram till invägningen gäller det att hålla tävlingsvikten och Ebba vet hur hennes torsdag kommer att se ut.
– Det kommer bara att handla om att fixa vikten och vänta till invägningen ikväll. Efter den ska jag äta och dricka så mycket jag bara kan, ladda upp inför imorgon.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.
Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsmästerskapet arrangerar man även lag-SM redan i december, där Frövi judos damer har en imponerande vinstsvit på hela åtta år i rad.
– Nu ska vi toppa EM från i år, säger Johan Orrbo glatt.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken