IFK Lindesberg hade under måndagseftermiddagen riktigt fint besök. Tillslagsexperten Eija Feodoroff intog konstgräshallen och tränade klubbens yngsta tjejer i över två timmar. Det blev ett träningspass med många skratt, mycket instruktioner och både låga och höga passningar.
Med erfarenhet från Malmö FF, ÖSK, damlandslaget och mycket annat har Eija Feodoroff skaffat sig ett respektingivande namn i proffsfotbollens kretsar. Därför var det ett stort event när tillslagsexperten gästade Lindesberg på måndagen. Vid 16.30-tiden övertog Eija showen i konstgräshallen, där IFK Lindesbergs tjejer hade samlats.
Totalt var uppemot 25 tjejer från klubbens yngsta tjejlag på plats för att tränas av Eija. De fick dessutom sällskap av ett tiotal ledare från klubben, som alla ville se och lära.
Och nog fick de lära sig både ett och annat. Träningspasset blev en mix av genomgångar och övningar, där Eija på ett lättsamt och roligt sätt instruerade de unga talangerna. Tjejerna såg även ut att tycka om upplägget och de tog verkligen till sig av det som Eija visade upp. När inte ens en halva träningen passerat var dessutom förändringen total.
– Det hon har fått tjejerna att göra på den här halvtimmen har inte vi klarat av på ett år. Det är helt otroligt det här, skrockade F03-lagets tränare Kenneth Hedblad.
– Man ser på dem hur fokuserade de är och de lyssnar till allt hon säger. De tycker att det här är riktigt roligt, det ser man.
Det roliga pågick sedan till klockan 19.00. Allt som allt blev det 150 minuter av tillslagsnötande, träning som tjejerna kommer att ha nytta av för all framtid.
Även för Eija Feodoroffs egen del var besöket mycket lyckat. Inte minst imponerade konstgräshallen på henne. Det öppnade upp för framtida planer, med ett möjligt träningsläger i Lindesberg.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.