Anders Persson, (LPo), Tom Persson, (SD) Ordförande Tillväxtnämnden, Conny Ärlerud (M) 1:e vice ordförande. Foto: Jennie Einarsson

Ekonomiskt mörker tvingar till besparingar: ”Dystra besked”

Under en pressträff på tisdagseftermiddagen meddelade Tillväxtnämnden att man tagit nya beslut för en budget i balans. Med ett beräknat underskott i nämnden på hela 4,1 miljoner har man tvingats ta till tuffa besparingsåtgärder.
– En sådan här pressträff hade jag hoppats att man skulle slippa att kalla till, men så är läget, inledde Tom Persson, (SD), ordförande Tillväxtnämnden.

En ny prognos visar att Lindesbergs kommun beräknas gå back med 82 miljoner kronor vid årets slut. I Tillväxtnämnden är siffran 4,1 miljoner kronor, varför man nu presenterar flera besparingsåtgärder inom det egna ansvarsområdet.

En stor kostnad för nämnden är stigande lokalkostnader, som de senaste två åren har ökat med 17%. Därför har man nu tagit beslut att dra sig ur hyresavtal gällande två av dessa lokaler. Båda lokalerna ägs av det kommunala fastighetsbolaget FALAB. Detta gäller lokalen på Kullgatan 1, även kallad Hillstreet, som för närvarande inhyser Studiefrämjandet med tillhörande ungdomsverksamheter.

– Vi har mycket bra verksamhet i den lokalen och den kommer inte att upphöra på något sätt. Kommunen kommer att gå ur sitt åtagande där, med det finns ett annat hyresavtal med Studiefrämjandet så de kommer att kunna fortsätta med sin verksamhet. Det här är också en rättvisefråga då det är många föreningar som inte får stöd för hyran, menar Tom Persson.

Den andra lokalen är samlingsplatsen Linden vid Norrtullstorget där flera föreningar huserar, däribland PRO.

– Förvaltningen har varit i dialog med de föreningarna som håller till där, och har erbjudit andra lösningar för dessa. Vi har bland annat lediga lokaler i Stadsbiblioteket Grenverket som är anpassade med hiss, förklarar Tom.

Besparingen för dessa lokalkostnaderna beräknas till en halv miljon kronor. Därtill går man ur ytterligare en lokal vid Masugnen som även den ger en halv miljon i besparing.
Andra besparingar kommer göras genom att dra in distansundervisning, byta lokal för det kommunala snickeriet, avstå sommarvikarier på SFI och avstå en vakant tjänst på teknikcollege. Detta ska spara en och en halv miljon kronor.

Dessutom gör man flera mindre åtgärder så som 10% sänkning av kommunalt bidrag till studieförbunden och neddragning på parkunderhåll.

– Sedan finns det flera andra åtgärder som förvaltningschefen redan har gjort som sparar in ytterligare en och en halv miljon kronor, tillägger Tom.

Allt som allt beräknar man att kunna spara totalt 4,3 miljoner kronor. Varför man lägger sig lite högre än det beräknade minusresultatet förklarar Tom med att man behöver tänka på de stigande omkostnaderna som kan förändra prognosen. Men man behöver även ha i åtanke att kommunen på det stora hela beräknas gå med en förlust på 82 miljoner kronor. Därför kommer man fortsätta utreda flera andra kostnadsposter som skulle kunna justeras.

– Totalt kommer vi hamna över de här 4,1 miljonerna, men det är inte så enkelt vi måste vara med och bidra till kommunens ekonomi. Vi ska även se över avgifterna för att hyra ut idrottshallarna, och hur vi kan öka intäkterna för ishallarna. Till 2025 kommer vi även att se över kostnaden för feriearbete och minska budgeten med 300 000, förklarar Tom och avslutar:

– Det var dystra besked jag lämnar idag, men jag hoppas ändå att det inte var så dystert som man kanske kunde ha väntat sig. Jag är ändå glad över att vi har kommit hit utan att kapa mer, säger han.

Publicerad 14 maj 2024 klockan 17:21

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Loggar hoppas kunna ge svar på varför inrymningslarmet utlöstes

En vecka har gått sedan den massiva polisinsatsen ägde rum vid Brotorpsskolan i Lindesberg, efter att skolans inrymningslarm aktiverats. Dagen efter insatsen kunde man konstatera att larmet startades av misstag, och att ingen hotbild fanns. Nu hoppas man att loggar ska bringa klarhet i vad som egentligen hänt.

22 oktober 2025 klockan 16:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: visitlindesberg.se

Fullspäckat läslov väntar barn och unga i kommunen

Det väntar ett spännande och varierande läslov för barn och ungdomar under vecka 44 – fyllt med allt från spökjakter och skattjakter till vattenaktiviteter, högstadiedisco, klättring och pyssel. Tack vare ett samarbete mellan kommun, föreningsliv, studieförbund, bibliotek och badhuset har ett innehållsrikt program tagits fram som passar alla åldrar.
– Föreningslivet gör ett fantastiskt jobb, och vi har också tagit ett omtag kring studieförbunden för att synliggöra deras verksamheter. Alla har verkligen lagt extra krut i år, vilket är jätteroligt, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.

22 oktober 2025 klockan 16:02 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nytt förslag ska främja kommunanställdas hälsa

Minoritetsstyret i Lindesberg lade under tisdagen fram ett förslag till Kommunstyrelsens beredande om att i ...

Tävling: Vinn biljetter till Sten & Stanley

Som en del av Guldsmedshytte SK:s jubileumsfirande bjuds det på dansanta toner! På scenen i Lindeskolans aula...

2G och 3G försvinner – så påverkas du

Sveriges mobilnät står inför en stor förändring. Just nu pågår nedstängningen av 2G- och 3G-näten, vilket kan...

Foto: Fredrik Norman

Tillfälligt stopp för genomfartstrafik

En del av Torphyttevägen i området Brodalen kommer stängas för genomfartstrafik vid tre tillfällen under oktober. Det första tillfället sker redan i morgon, tisdag.

20 oktober 2025 klockan 11:18 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Nya effektavgifter på väg – så påverkas villaägarna i Lindesberg

Senast 1 januari 2027 måste elnätsbolagen införa en effektavgift – efter beslut från Energimarknadsinspektionen. Syftet är att skapa incitament för kunder att sprida ut sin elanvändning över dygnet och på så sätt öka nyttjandegraden i nätet – något som kan påverka elräkningen. Detta var något Villaägarnas Riksförbund ville lyfta och bjöd in bland annat det lokala energibolaget Linde energi för att sprida ljus över vad som är på gång för kunderna i nätet.

20 oktober 2025 klockan 10:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: Mitt möte med världens största uggla
I måndags, när jag var ute i skogarna runt Nora och fotade fåglar, hände något stort. Plötsligt kom ett fågellarm på min mobil! Ett larm som ...
17 oktober 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Ramsbergs hjärta – den obemannade butiken med chans att bli ”Årets kooperativ”
Gemenskap, envishet och ett stort mått av ideellt engagemang – det är receptet bakom Ramsbergs Handel. Den lilla obemannade lanthandeln, som ...
17 oktober 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Hotfullt budskap tros vara trend på sociala medier
Det hotfulla meddelandet som skrevs på en av Lindbackaskolans väggar på tisdagen tros vara en TikTok-trend, det berättar förvaltningschef Michael...
17 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lisa Nilsson och Klara Sahlén hamnade mitt i kaoset när barn flydde till Mejk. Foto: Camilla Lagerman

Lisa och Klara tog hand om ledsna och chockade barn: ”Såg skräcken i deras ögon”

Klockan 12:45 på onsdagseftermiddagen hamnade Lisa Nilsson och Klara Sahlén mitt i ett kaos av gråtande, chockade och skräckslagna barn, som hade sökt skydd hos Mejk. På ren instinkt tog de, och deras kollegor, hand om barnen och gav dem en trygg famn i väntan på deras oroliga föräldrar.
– Jag blev som en robot, jag ville bara få hem barn, förklarar Lisa.

16 oktober 2025 klockan 15:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Tacksamhet mitt i all oro

INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.

16 oktober 2025 klockan 14:26 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Larmet utlöstes av misstag: ”Mänskliga faktorn eller tekniken”

Polisen bekräftar idag att onsdagens larm om inrymning har skett av misstag, något...

Så påverkas öppettiderna när anläggningen renoveras

Badhuset Energikällan genomför nu en omfattande renovering av vattenreningsanläggningen som påverkar...

bildspel Insatsen vid Brotorpsskolan avslutad – detta har hänt

Det som började som en helt vanlig skoldag förvandlades snabbt till ett inferno av beväpnade ...

Yasmine Svartling, rektor på Brotorpsskolan. Foto: Camilla Lagerman

Nu hävs inrymningen – eleverna slussas ut

Polisens insats i Lindesberg pågår fortfarande efter det tidigare inrymningslarmet på Brotorpsskolan. Man väljer dock att häva inrymningen nu och låta samtliga elever gå hem.

15 oktober 2025 klockan 14:15 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Läge grönt”

Brotorpsskolan i Lindesberg undersöks av polis sedan skolans inrymningslarm har gått. ...

Trafikolycka i Storå: ”Klagar på smärtor i nacken”

Två personbilar var inblandade i en trafikolycka i Storå på onsdagsmorgonen. Enligt polisens...

Rektorn dementerar uppgifter om utrymning

Redan på tisdagsmorgonen blev skolledningen varse om hotet som riktats mot Lindbackaskolan, genom ett budskap som ...

Polisen om ”hotet” på skolan: ”Saknar bäring”

Polisen har kommit fram till att den hotbild som tidigare skapat oro på Lindbackaskolan ...

Föräldrar hämtade hem elever efter hotfullt budskap

Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vå...

Pappersbruket blir maträtt – orkestrerat av stjärnkocken Paul Svensson

Frövifors får en ny smakprofil när studenter vid Restaurang- och hotellhö...

Foto: Tamara Kulumbegashvili, IJF

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.

13 oktober 2025 klockan 15:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Hovrätten ger avslag för tortyrmördaren från Aspa
Kjell-Åke Johansson, som i november 2002 dömdes till livstids fängelse vid Lindesbergs Tingsrätt för mordet på tvåbarnsmamman Birgitta Lö...
13 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under s...
12 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Polisen grep misstänkt kvinnomisshandlare
En man i 35-årsåldern greps på lördagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en kvinna han har en nära relation med. - Mannen blev senare ...
12 oktober 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-12

2025-10-11

2025-10-11

2025-10-10

2025-10-10

2025-10-10

2025-10-09

2025-10-09

2025-10-09

2025-10-09

2025-10-09

2025-10-09

2025-10-08

2025-10-08

2025-10-23 03:04