Genrebild. Bilden är tagen i ett annat sammanhang. Foto: Ida Lindkvist

Elevens känslosamma brev till politikerna

Under söndagens stormöte i Ramsberg gällande Ramshyttans skolas omdebatterade framtid, delades ett brev ut till politikerna som närvarade. Brevet är skrivet av en tidigare elev på skolan, som vill framföra sina åsikter om skillnaden mellan en liten och en stor skola. Eleven har valt att vara anonym inför publiceringen, därför har vi tagit bort namnet på brevskrivaren.

Låt skolan vara kvar

Jag heter NN och är 12 år och jag har gått på Ramshyttans skola under hela min skoltid fram till årskurs 6 nu har jag börjat i Storåskolan. Det har varit väldigt bra för mig att gå i ramsberskolan, jag kan hålla med om att det kan vara bra att gå på en större skola med flera möjligheter men fördelarna med dena lilla skolan är fler och större.

Jag har alltid haft svårt att koncentrera mig i skolan men i Ramshyttan fick jag till exempel ett eget arbetsrum där jag kunde få lugn och ro. När jag gick i årskurs 3 hade jag svårt i skolan och låg efter i böckerna specielt matteboken där jag låg ungefär en hel bok efter mina klasskompisar. Mina föräldrar och lärare såg det och blev oroliga att jag inte skulle klara nationalaproven för årskurs 3. Under den perioden fick jag mycket hjälp av min lärare och eftersom vi inte hade olika lärare i alla ämnen som i en stor skola så kunde mina föreldrar och min lärare hjälpa mig i alla ämnen. Jag fick toppresultat på alla delarna på nationelaproven tack vare all specialhjälp jag fick. Eftersom vi var en liten grupp så hade lärarna mycket tid för mig och jag vågade berätta vad som var svårt för mig.

Eftersom jag har haft problen med migrän har jag varit känslig för intryck såsom ljud ljus och rörelser omkring mig. Tack vare att vi va så få i gruppen så blev det inte lika mycket intryck som om jag hade gått på en stor skola med många elever.

Eftersom Ramshyttansskola är en liten skola där alla känner alla så var det en allmän trygghet i gruppen och inte lika mycket drama som på den skolan jag går på nu, i Ramsberg kunde vi ängna oss åt skolarbetet. På den nya skolan som är mycket större, är många otrygga och det går åt mycket energi på konflikter och fejder istället för studierna. Eftersom vi är så många på skolan och i koridorerna ser inte lärarna allt som pågår. Men det gjorde dom alltid i ramsberg.

Det finns barn som bor långt ifrån Ramsberg som får åka skolbuss till skolan varje dag och det är ganska långt tänk om dom skulle gå på tillexempel Hagabacken eller Lindesberg då skulle dom behöva åka ungefär dubelt så långt utan en vuxen som dom känner, det är inte kul om man är fem sex år.

Nu har jag gått sex år på Ramshyttansskola och det är jag väldigt glad för. Jag känner att jag har en bra grund. Jag vill att mina yngre syskon och andra barn ska få samma chans på en bra och trygg grund som jag, så låt skolan vara kvar!

Publicerad 26 november 2018 klockan 15:46

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Timmy Lundegård

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer

För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.

13 februari 2026 klockan 12:08 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Foto: IFK Lindesberg

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.

13 februari 2026 klockan 11:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Hur ska vi göra med vården?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.

Jessicas ”Mat på fat” startades i det egna köket

Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver ...

Hos Hanna går vovvarna på dagis medan husse och matte jobbar

I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i ...

Visa din kärlek – bli fotad av LindeNytt

Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.

10 februari 2026 klockan 19:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”

Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.

10 februari 2026 klockan 13:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi. – Mina v...
10 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Kvinna döms till fängelse för mordbrand
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt d...
9 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i ...
9 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Läsarbild

Busschaufför misstänks för brott efter krock

Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

9 februari 2026 klockan 16:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LIF Lindesberg var överlägsna mot Gimonäs Umeå under söndagen. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon

Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.

8 februari 2026 klockan 16:25 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Med kyrkan i fokus

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong

En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisö...

Arbetsmiljöverket riktar kritik mot Hemtjänsten Kärnan i Lindesberg

I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans ...

Det blev hårda tag genom hela matchen. Domaren fick blåsa av matchen vid 17 tillfällen för utvisningar, vilket gav Lindlöven tre powerplaymål i mittperioden. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.

4 februari 2026 klockan 22:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Eleverna fyller Tant Agatas tallrikar med fantasivärldar och mystiska varelser

Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning...

Hon blir Lindesbergs nya kulturchef: ”En viktig motor i samhällsutvecklingen”

Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första ...

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år ...

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi

Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat ...

Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?

Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram ...

Brand i flerfamiljshus: ”Kontrollerar eventuell spridning”

På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i områ...

Efter fyra raka förluster så var det ett uppväxlat Lindlöven som klev in på isen inför dubbla matcher om mycket viktiga poäng. Till lördagen höll man även säsongens åttonde nolla. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais

Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk

1 februari 2026 klockan 18:32 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Man i 70-årsåldern till sjukhus efter villabrand
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan. - En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans f...
30 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Elevkåren om Hörnbergs pension: ”Lindeskolans hjärta”
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska ...
30 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Gymnasiechefen slutar i sommar – mot sin vilja
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han ...
30 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-30

2026-01-29

2026-01-29

2026-01-29

2026-01-28

2026-01-28

2026-01-28

2026-01-27

2026-01-26

2026-01-26

2026-01-25

2026-01-24

2026-01-23

2026-01-23

2026-02-13 16:34