Elin satsar på bilvård med personlig touch

Det inrutade kontorsjobbet inom kommunen passade bra medan barnen var små, men Elins rastlösa sida fick henne att ta steget att förvandla sin hobby och sitt bilintresse till sitt arbete. För bara några dagar sedan slog hon upp de nyinsatta garageportarna till sin helt egna bilvårdsfirma.
– Andra tjejer kanske gillar diamanter, men jag föredrar en ren bil, skrattar Elin.

Elin Sunners intresse för hästkrafter har funnits ända sedan barnsben, och oavsett om hon sitter på hästryggen eller bakom ratten på sin bil älskar hon fart. Något hon dock älskar ännu mer är att ha rent och snyggt runtomkring sig, och framförallt i bilen.

– Jag är ju perfektionist. Jag gillar att ha rent och snyggt, där var sak har sin plats, det gör mig lugn. Andra tjejer kanske gillar diamanter, men jag föredrar en ren bil, skrattar Elin.

Under hösten 2019 bestämde hon sig för att satsa på sin dröm, ivrigt påhejad av sin man Björn, och tog därefter tjänstledigt i 9 månader från sitt jobb inom kommunen. Sedan påbörjades förvandlingen av det som idag är hennes nya arbetsplats.

För bara några dagar sedan slog Elin upp de nyinsatta garageportarna till sin helt egna bilvårdsfirma.

– Det tog lite längre tid än vad vi hade räknat med, och på grund av coronan blev det inte helt som vi hade tänkt oss, men nu är jag igång!

Elin hann även med att gå en utbildning i Kumla, där hon fick lära sig allt från grunden, trots att hon redan besatt många av kunskaperna sedan innan.

– Min lärare finns fortfarande kvar som en mentor för mig, så det känns jätteskönt. Det sista han sade till mig på kursen var: ”Elin, sluta vara så noggrann.” Men jag är sådan, jag kan gå all-in och hålla på i flera timmar bara för att jag tycker det är roligt. Jag är inte som andra tjejer, när jag fyllde 30 fick jag en Bubbla av min man, och året efter en verktygsvagn. För mig är det bättre än en blombukett, säger hon och skrattar.

I dagsläget har garaget plats för en bil, men inom en snar framtid kommer det att dubblas, då Elin och hennes make som bäst håller på att färdigställa ytterligare ett utrymme.

– Det är framförallt för att jag ska kunna ha en bil på tork, medan jag påbörjar nästa, berättar hon entusiastiskt.

Skylten som skvallrar om vad som döljer sig bakom portarna är handgjord och personlig, precis som allt annat hos Elin. Foto: Camilla Lagerman

Elin är noga med att poängtera att hon vill att hennes kunder ska känna sig som hemma när de kommer med sin bil, och just den personliga delen av arbetet är extra viktig.

– Jag vill kunna ha en dialog med mina kunder innan jag tar hand om deras bil, så att deras förväntningar överensstämmer med mitt resultat. En bil är ju inte bara en sak, den återspeglar vem jag är, och det är viktigt för mig.

Även om hon redan nu har jobb inbokade, och fortfarande arbetar som timvikarie inom hemtjänsten, så råder det ingen brist på framtidsplaner för garaget på Kullgatan.

– Jag vill väldigt gärna lära mig att tona rutor, och på sikt kanske även att foliera bilar, men det blir svårt med kurserna nu med restriktionerna. Men det får ta den tid det tar, jag har inte bråttom, säger Elin och avslutar:
– Min högsta önskan är ju att det här ska gå bra, men även om det går halvbra är jag nöjd. Jag hoppas att folk kan se att även tjejer kan!

 

Elins Bilvård hittar man även HÄR och på Instagram

Publicerad 8 januari 2021 klockan 13:57

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Rosmarie Haapala och Rosa Åkerman öppnar för fjärde året dörrarna till Hälsomässan. Foto: Camilla Lagerman

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året

Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.

29 januari 2026 klockan 15:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Bild: Lindesbergs kommun

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.

27 januari 2026 klockan 12:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!

Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar...

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ...

Eva Nestell kan nu titulera sig som prisbelönt designer. Foto: Camilla Lagerman

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer

Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.

30 december 2025 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.

22 december 2025 klockan 13:14 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. ...
19 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4

Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.

17 december 2025 klockan 14:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Nya avgiftshöjningar väntar – så mycket höjer Linde energi elnätsavgifterna

Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.

15 december 2025 klockan 14:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Grillköket gör det igen – skänker julmat till behövande

För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av ...

Wajih klipper till förmån för Barncancerfonden – igen

På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela ...

Stadsskogsskolan ska säljas – vill se privat aktör ta över

Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har...

Foto: Anna Fryxell

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”

Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).

28 november 2025 klockan 13:37 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar...

Artikel innehåller bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta ...

Artikel innehåller bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade...

Artikel innehåller bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”

På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande ...

Artikel innehåller bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade ...

Björn Persson fick ta emot sin biljett av kommundirektör Henrik Arenvang. Foto: Camilla Lagerman

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.

24 november 2025 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors ...
21 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, ...
20 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll ...
20 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-19

2025-11-17

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-13

2025-11-10

2025-11-05

2025-11-04

2025-11-03

2025-11-01

2025-10-31

2025-10-28

2025-10-27

2025-10-27

2026-02-02 00:29