Om några månader kommer Daniel och Carina Larsson inviga den nya ELON-butiken vid Charlottenlunds Handelsområde. Foto: Jennie Einarsson
ELON växer – och flyttar hit
Etableringarna kring Charlottenlunds Handelsområde duggar tätt – nu ansluter även ELON i Lindesberg med sin butik. Samtidigt gör man en storsatsning och utökar både butiksytan och personalstyrkan.
– Vi vill kunna ge kunderna ännu bättre service och ett ännu större sortiment, säger Daniel Larsson, som driver ELON i Lindesberg och Arboga tillsammans med sin fru Carina Larsson.
Under julhelgen 2020 slog ELON i Lindesberg upp dörrarna för första gången till sin nya lokal på Bandygatan. Nu fem år senare konstaterar man att butiken haft en mycket positiv utvecklig och gör en storsatsning. Genom att flytta butiken ett stenkast ansluter man till gemenskapen vid Charlottenlunds Handelsområde och passar samtidigt på att utöka personalstyrkan och sortimentet.
– Egentligen har vi en bra plats för butiken redan idag, men vi vill gärna vara med i gemenskapen tillsammans med butikerna på den andra sidan. När padelhallen lades ner så fick vi plötsligt en möjlighet att etablera oss på rätt sida av handelsområdet, det gör att vi kan fortsätta vår utveckling av butiken. Vi vill kunna ge kunderna ännu bättre service och ett ännu större sortiment. Våra hyresvärdar Per och Janne har varit väldigt tillmötesgående och hjälpsamma vilket har bidragit till att vi kan göra denna satsning, säger Daniel Larsson.
Den nya, 850 kvadratmeter stora butikslokalen är just nu under uppbyggnad. Foto: Jennie Einarsson
Den nya 850 kvadratmeter stora butikslokalen är belägen i samma byggnad som MEJK och är 150 kvadratmeter större än den gamla, vilket ger plats för att utöka sortimentet.
– Vi kommer att ha en större köksutställning än vi har idag och utöka det övriga befintliga sortimentet, det kommer bli lite mer av allt, förklarar Daniel.
Daniel och Carina planerar för en större köksutställning. Foto: Jennie Einarsson
Än så länge är den nya butikslokalen ett tomt skal. Här ska man resa väggar och bygga upp med en ny butiksinredning. Hur lång tid det kommer ta att färdigställa butikslokalen är ännu oklart.
– Vi vet inte när vi kommer att öppna nya butiken, om det blir före efter sommaren, men där i krokarna ligger det.
Makarna Carina och Daniel Larsson. Foto: Jennie Einarsson
I samband med att man får ny butikslokal har man även utökat personalstyrkan från 5 till 8 personer.
– Det är en storsatsning vi gör i Lindesberg, vi har anställt tre personer, en kökssäljare en butiksäljare och en butikschef för att kunna ge bättre service och för att kunna utöka öppettiderna. Det är inte helt klart än hur öppettiderna kommer att se ut, men det kommer vi gå ut med längre fram, förklarar Daniel.
De nya öppettiderna handlar bland annat om att man även har öppet på söndagar när den nya butiken är öppnad.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Adam och Angelica. Foto: privat. Brunnstorps gård. Arkivbild, LindeNytt. Foto: Ida Lindkvist
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie f...
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.