Om några månader kommer Daniel och Carina Larsson inviga den nya ELON-butiken vid Charlottenlunds Handelsområde. Foto: Jennie Einarsson
ELON växer – och flyttar hit
Etableringarna kring Charlottenlunds Handelsområde duggar tätt – nu ansluter även ELON i Lindesberg med sin butik. Samtidigt gör man en storsatsning och utökar både butiksytan och personalstyrkan.
– Vi vill kunna ge kunderna ännu bättre service och ett ännu större sortiment, säger Daniel Larsson, som driver ELON i Lindesberg och Arboga tillsammans med sin fru Carina Larsson.
Under julhelgen 2020 slog ELON i Lindesberg upp dörrarna för första gången till sin nya lokal på Bandygatan. Nu fem år senare konstaterar man att butiken haft en mycket positiv utvecklig och gör en storsatsning. Genom att flytta butiken ett stenkast ansluter man till gemenskapen vid Charlottenlunds Handelsområde och passar samtidigt på att utöka personalstyrkan och sortimentet.
– Egentligen har vi en bra plats för butiken redan idag, men vi vill gärna vara med i gemenskapen tillsammans med butikerna på den andra sidan. När padelhallen lades ner så fick vi plötsligt en möjlighet att etablera oss på rätt sida av handelsområdet, det gör att vi kan fortsätta vår utveckling av butiken. Vi vill kunna ge kunderna ännu bättre service och ett ännu större sortiment. Våra hyresvärdar Per och Janne har varit väldigt tillmötesgående och hjälpsamma vilket har bidragit till att vi kan göra denna satsning, säger Daniel Larsson.
Den nya, 850 kvadratmeter stora butikslokalen är just nu under uppbyggnad. Foto: Jennie Einarsson
Den nya 850 kvadratmeter stora butikslokalen är belägen i samma byggnad som MEJK och är 150 kvadratmeter större än den gamla, vilket ger plats för att utöka sortimentet.
– Vi kommer att ha en större köksutställning än vi har idag och utöka det övriga befintliga sortimentet, det kommer bli lite mer av allt, förklarar Daniel.
Daniel och Carina planerar för en större köksutställning. Foto: Jennie Einarsson
Än så länge är den nya butikslokalen ett tomt skal. Här ska man resa väggar och bygga upp med en ny butiksinredning. Hur lång tid det kommer ta att färdigställa butikslokalen är ännu oklart.
– Vi vet inte när vi kommer att öppna nya butiken, om det blir före efter sommaren, men där i krokarna ligger det.
Makarna Carina och Daniel Larsson. Foto: Jennie Einarsson
I samband med att man får ny butikslokal har man även utökat personalstyrkan från 5 till 8 personer.
– Det är en storsatsning vi gör i Lindesberg, vi har anställt tre personer, en kökssäljare en butiksäljare och en butikschef för att kunna ge bättre service och för att kunna utöka öppettiderna. Det är inte helt klart än hur öppettiderna kommer att se ut, men det kommer vi gå ut med längre fram, förklarar Daniel.
De nya öppettiderna handlar bland annat om att man även har öppet på söndagar när den nya butiken är öppnad.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Jack Tegelaar och Sigge Mosshagen var taggade. Foto: Camilla Lagerman
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. I år kunde man även presentera det helt nya Industritekniska programmet, som olika företagsrepresentanter stolt visade upp.
Lisa Blomkvist med sonen Eyvind, Gunvor Persson, L-G Persson, Anna-Carin Björkman, Mimmi Lagerman och Mirjam Björkman är några av eldsjälvarna som driver Ramsbergs Handel. Foto: Privat
Gemenskap, envishet och ett stort mått av ideellt engagemang – det är receptet bakom Ramsbergs Handel. Den lilla obemannade lanthandeln, som blivit byns hjärta, är nu en av finalisterna till Årets kooperativ i Sverige 2025.
– För oss är det såklart väldigt uppmuntrande med ett erkännande – till alla här i byn som lägger ner så mycket tid frivilligt och utan lön, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit sitt nya tillhåll. Med tålmodigt arbete och varsam hand har den gamla ladan genomgått en omfattande renovering under ett års tid och förvandlats till en fullfjädrad snickeriverkstad med allt som hör därtill. Här finns även möjlighet att utöka den kursverksamhet som Kenneth har bedrivit under många år. Tillsammans med sin kollega Anders Svensson satsar han nu på en ny kurs i sågverkshantering.
– Anders bidrar med stor erfarenhet, så det här har blivit väldigt lyckat, säger Kenneth Andersson och visar upp två rejäla stockar som väntar på att bli kursmaterial.
Det som började som en lokal byggfirma har vuxit till ett etablerat bolag med uppdrag över hela Mellansverige. Nu har Lindesbergs Bygg landat sitt största projekt hittills: byggnationen av Hitachis nya lagerlokaler i Ludvika – 103 000 kvadratmeter till ett värde av närmare en miljard kronor.
– Det här är utan tvekan det största vi har gjort. Det känns otroligt kul, säger Johan Svensson, grundare och vd för Lindesbergs Bygg.
Arbetslösheten i fokus när S-topp kom på besök
Örebro län har under hösten drabbats hårt av flera stora varsel, vilket nu hotar hundratals arbetstillfällen i länet. Situationen är särskilt ...
Charlotte utbildar hundar till Hemvärnet
Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda patrullhundar till Hemvärnet. Varje...
Lillemor Bodman (M) ordförande barn- och utbildningsnämnden, Dan Johansson vd för Linde Maskiner samt ordförande för Teknikcollege Bergslagen, Erika Alfredsson verksamhetsledare för Teknikcollege i länet, Andreas Blom rektor på Lindeskolan, Staffan Hörnberg gymnasiechef, Marie Andersson Jansson från Guldsmedshyttans Mekaniska, Tom Persson (SD) vice ordförande i kommunstyrelsen, Magnus Storm (C) oppositionsråd och ledamot i barn- och utbildningsnämnden, Tomas Klockars (M) kommunstyrelsens ordförande. Foto: Camilla Lagerman
Under cirka 1,5 år har industribranschen, tillsammans med Lindeskolan och Lindesbergs kommun, arbetat hårt för att kunna återstarta det Industritekniska programmet. Nu står det klart att programmet blir sökbart för årets niondeklassare, och första årskursen startar redan hösten 2026.
– Nu kör vi så det ryker! säger gymnasiechef Staffan Hörnberg glatt.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Lindemarken är tillbaka i centrum för andra året i rad, och denna gången välkomnades både knallar och besökare av ett strålande vackert höstväder med varma vindar. I myllret längs Kungsgatan var det bitvis mycket trångt mellan knallarna, vilket gav en känsla av marknaden som den var förr. LindeNytt gjorde ett besök vid lunchtid för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många tagit sig till Charlottenlunds Handelsområde för att invänta att portarna premiäröppnades. LindeNytt följer invigningen på plats.