En av Lindesbergs mest uppskattade turistattraktioner fyller jämnt. M/S Råsvalen är från i år en pigg hundraåring som under sitt långa liv bytt uppgift från att vara timmerbogserare till att köra turister och Lindesbergare i det vackra sjösystemet mellan Lindessjön och Råsvalen. Nu firar Lindesbergs Turistbåtsförening jubileet under hela denna säsong med utställning och flera olika programpunkter.- I början av juli hälsar vi alla välkomna till en utställning i Lindesbergs biblioteket , säger Agnetha Svensson, ordförande i Lindesbergs Turistbåtförening. Här vill vi berätta historien om båtarna och trafiken i och kring Lindessjön.
I mitten av 1990-talet hittade några båtentusiaster i Lindesberg ett skrov som låg i Sollentuna. Det var en gammal timmerbogserare som sett sina bästa dagar men som kunde byggas om till en passagerarbåt likt dem som en gång fanns i Lindesberg. För i början av 1900-talet var det en livlig trafik av nyttobåtar på och mellan Lindessjön och Råsvalen. Båtarna behövdes för att transportera järn, trä och gods. Men på helgerna nyttjade man transportbåtarna till passagerartrafik. En av dessa båtar-Hilda- står som förebild när M/S Råsvalen byggdes om och sedan sattes i drift 1997.
– Man kan säga att det är 20 år sedan idén om en turistbåt föddes, säger Agnetha Svensson. Och intresset för M/S Råsvalen har inte minskat genom åren.
Föreningen bakom M/S Råsvalen, Lindesbergs Turistbåtförening, vill nu uppmärksamma båtens och traktens sjöfartshistoria och bjuder därför in till en historisk utställning på Lindesbergs bibliotek från den 1 till 11 juli. Föreningens eget båtmuseum kommer också att hålla öppet varje lördag under juli för alla intresserade. Museet ligger vid M/S Råsvalens hemmahamn, vid ån, strax nedanför Lidl i Lindesberg
M/S Råsvalen har under sjutton säsonger skeppat passagerare mellan Lindessjön och Råsvalen. Föreningen, som nu har 140 entusiastiska medlemmar, erbjuder flera olika alternativa turer från en och en halv timme upp till tre timmar. På båten finns också en liten servering.
– Därutöver kommer vi också att erbjuda guidade turer där det ingår mat, liksom att man faktiskt kan chartra båten för slutna sällskap.
Det är många som hjälper till i föreningen för att turverksamheten ska fungera. Agnetha Svensson är glad över att flera ungdomar anslutit som tar hand om exempelvis tryck och hemsida.
– Vi har faktiskt också en handfull ungdomar som nu studerar till skepparexamen, förklarar Agnetha Svensson. De kommer att få sin examen senare i år och kan därmed bli skeppare på vår turistbåt.

Turlistan för 2014 är precis färdig och kommer att läggas ut på hemsidan vilken dag som helst. Turerna, som utgår från Kyrkbryggan i Lindesberg, startar i vecka 26 och fortsätter åtta veckor framåt. Biljetter kan bokas i Turistbyrån eller köpas på båten.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.