I sommar blir det full fart för de barn och ungdomar som vill hitta på roliga saker att göra. Ett fullspäckat program har gått ut i kommunen, och där finns alltifrån sportvecka och kollo till kulturläger och aktiviteter med djur.
För tjejer och killar födda 2001-2009 kommer det under sommarlovet att finnas en uppsjö av gratisaktiviteter i kommunen. Till många ställen har det ordnats skjuts så alla kan ta sig, och man har varit måna om att ha ett varierat utbud som passar olika åldrar och intressen. Det är både dag- och övernattningsläger, och sammanlagt finns det 450 platser fördelat på 20 olika läger. Varje barn eller ungdom kan anmäla sig till två aktiviteter.
Sommarlovsroligheterna börjar redan i juni med ”Kollo i Kloten”, tre olika läger för tre olika åldersgrupper. Fortsätter sedan med Cirkusskola i Frövi, aktiviteter på golfbanan i Lindesberg, och ”lite tuffare och roligare aktiviteter för de äldre” kvällstid.
För de som har planer på att bli regissör anordnas en ”Filmverkstad”, tennisskola för de som vill lära sig att hantera racket och tennisboll. Kulturläger finns också med på listan och kommer att innehålla sporten jugger, dans, spel och musik. Vill man lära sig simma kommer simskola i Frövi att hållas. Och i slutet av juli planerar man för aktivitetsdagar i Fellingsbro.
För de djurintresserade kommer man att kunna delta i travskola ute på Fornaboda, åka till Klockarsgården och umgås med djur under ”Kul med djur”. Linde Ridskola kommer att arrangera ridläger för nybörjare.
HÄR! hittar du hela listan.
Kommunens initiativ tillsammans med Lindessjöns FVO, där man erbjuder gratis fiske som sommarlovsaktivitet har visat sig vara en succé. Sedan premiären i torsdags har lovlediga ungdomar samlats vid Dalkarshyttan i hopp om att fånga några ädla fiskar. Just denna tisdag var dock inte firrarna på hugget.
– Jag tror det är för varmt idag, men de tycker bara det är roligt att få fiska, säger Viveca som tagit med sig sina systersöner på fisketur.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavägen i centrala Lindesberg.
– Bara för att man inte bor jättecentralt ska man inte berövas möjligheten till smidig hjälp. Hela landsbygden måste kunna leva i Sverige, det kan inte bara vara de tre storstäderna där allt ska fungera effektivt och smidigt, säger butikschef Markus Vikander.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Gångtunneln vid Resecentrum i Lindesberg kommer inte att öppnas vid månadsskiftet som planerat. Detta meddelar Lindesbergs kommun på torsdagen.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Den nu 49-årige mannen dömdes år 2000 för att ha mördat en filipstadsbo och sedan dumpat kroppen i Silvergruvan i Hällefors kommun. Efter 20 år släpptes han på fri fot, men dömdes under måndagen till 16 års fängelse för försök till mord, grovt hot mot tjänsteman, grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor samt försök till allmänfarlig ödeläggelse. De två sista begicks i Gusselby, våren 2023.
Barn- och utbildningsnämnden i Lindesbergs kommun avser att stänga Vedevågs skola helt. Det meddelade nämndens ordförande, Lillemor Bodman (M) på en pressträff under måndagseftermiddagen. Nu ska ärendet via kommunstyrelsen vidare till kommunfullmäktige som sedan ska fatta beslut i frågan.
– Det är så klart inte roligt, men det är nödvändigt. vi måste göra det här av många olika skäl, så det är nödvändigt, säger Bodman.