På många platser i kommunen råder just nu mycket svår halka till följd av väderomslaget från kallgrader till mildare väder. På Samhällsbyggnad Bergslagen uppges att halkbekämpningen just nu upptar alla resurser, men att det ändå kommer att ta tid innan man hunnit med alla platser och vägsträckor.
– Vi har vår egen personal ute i centrala delarna, sedan har vi våra entreprenörer som kör i ytterområden. Trots att vi kör för fullt just nu, så kommer det ändå att dröja lite innan vi hunnit med alla platser, kommenterar Michael Kromm, arbetsledare på avdelning Gata, Samhällsbyggnad Bergslagen.
Det gäller att hålla tungan rätt i mun en dag som denna. Detta insåg säkerligen de allra flesta som tidigt begav sig ut på väg till arbete eller skola. Under gårdagskvällen och natten har det tidigare snötäcket polerats till is.
– Det är mycket halt på många platser och vi arbetar sedan i morse med att halkbekämpa centrala Lindesberg samt gång- och cykelvägar. Vi har ett väldigt stort område att täcka, så det är tufft, men vi kämpar på, säger arbetsledaren Michael Kromm på förmiddagen.
Kromm berättar att den egna personalen arbetar parallellt med de entreprenörer man har kontrakt med för snöröjning och halkbekämpning. Platser som är viktiga för allmänheten att kunna ta sig till prioriteras före till exempel gator i ett villaområde.
– Vi har så kallade prioriterade vägar och platser som vi måste ta först. Det handlar till exempel om centrala Lindesberg och vägar som folk måste kunna sig fram på för att komma till jobbet eller skolan. Gång- och cykelvägar är också prioriterade, även om vi just nu ligger lite efter på en del platser, berättar Michael Kromm.
Man har även gått ut med en väghyvel för att försäkra sig om att dagvattenbrunnarna inte är igentäpta av snömos och is.
– Det blir ju väldigt mycket vatten när det blir ett väderomslag så här, så väghyveln går ut och skrapar för att bland annat hålla brunnarna öppna, så vi får undan allt vatten, säger Kromm.
Vid 10-snåret hade man ingen prognos för hur lång tid hela insatsen kommer att ta, för att hinna med att halkbekämpa samtliga platser. För privatpersoner i behov av att halkbekämpa finns som vanligt möjlighet att hämta grus vid kommunens tekniska förrådsanläggningar. Detta gäller på respektive centralort. Max 2 hinkar per hushåll.
En ny utredning ska visa vilka förutsättningar det finns att omstrukturera förskole- och grundskoleverksamheten i den norra kommundelen. Det beslutade Barn- och utbildningsnämnden på måndagen.
– Kanske att vi kan fatta beslut i mars eller april, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
INSÄNDARE/DEBATT: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionsnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus.
Efter ett års uppehåll återupptar IFK Lindesberg nu sin populära gåfotboll för seniorer. Under hösten genomförde kommunen projektet Seniorkraft, som uppmuntrade äldre att prova på olika fysiska och sociala aktiviteter, där gåfotboll visade sig vara en stor succé. För att möta det stora intresset satsar nu IFK Lindesberg på en nystart.
– Deltagarna som var med under hösten tyckte att det var väldigt roligt, så vi har beslutat oss för att ge detta en ny chans, säger Pernilla Eriksson från IFK Lindesberg.
Flertalet fastigheter i Fellingsbro står utan vattenförsörjning under torsdagen. Detta på grund av ett arbete på ledningsnätet. Berörda hushåll uppmanas att tappa upp extra vatten samt hänvisas till ett nödvattensläp som placeras vid varumottagningen vid Fellingsbro Folkhögskola.
Lördagen den 25 januari arrangeras Hälsomässan för tredje året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett 20-tal utställare från stora delar av Mellansverige blir årets upplaga både större och bredare än tidigare.
– Man kan ju vara här en hel dag om man vill, det finns så mycket att upptäcka, det kommer bli jättemysigt, säger Rosa Åkerman.
Folkhälsomyndigheten rekommenderar nu att alla upp till 26 års ålder vaccinerar sig mot humant papillomvirus för att minska risken för HPV-relaterad cancer. Som ett resultat av detta har Region Örebro län beslutat att erbjuda vaccinering för alla inom denna målgrupp som ännu inte blivit vaccinerade. Vaccineringen kommer att vara tillgänglig på vaccinationsmottagningarna i Örebro och Karlskoga.
I december hölls audition på kulturkvarteret i Örebro för att utse den trupp som ska representera Sverige under världsmästerskapet i Hip Hop 2026. Nu står det klart att en av de 11 eftertraktade platserna i truppen går till ingen mindre än Emma Nyberg från Lindesberg.
– Det är en dröm att få vara med! Det är en otrolig möjlighet, säger Emma glatt till LindeNytt.
Den 1 januari 2025 trädde den nya lagen i kraft som innebär att det nu är förbjudet att slänga textilavfall i soporna. Detta gäller allt från dina gamla slitna strumpor och underkläder till lakan, hattar och din uttvättade t-shirt. Emma Karlsson, AvfallsPlanerare på Samhällsbyggnadsförvaltningen, menar att man är väl förberedd vid återvinningscentralerna för att informera om de nya reglerna.
– Vi har personal som kommer att arbeta aktivt med att informera på centralerna om var man ska lämna sitt textilavfall, säger Emma Karlsson.