Vi ser dem på torget, i parkerna – varje dag. Men sällan tänker vi på hur de egentligen har det eller varför de lever som de gör. De är bostadslösa, och ofta psykiskt sjuka eller missbrukare av narkotika eller alkohol. Det är människor vi alla möter någon gång, men tyvärr accepterar vi det som en del i vardagen. Socialnämnden har nu i uppdrag att försöka hjälpa dessa människor till ett bättre liv.
Sedan den 8 januari i år har Lindesberg haft ett nytt härbärge för de bostadslösa som behöver tak över huvudet eller ett mål mat. Men antalet besök har varit väldigt få. Och tyvärr beror det inte på att antalet bostadslösa minskat i Lindesberg, som annars hade varit ett positivt besked för de uteblivna besöken. Socialnämnden ordförande Irja Gustavsson tror att det låga antalet besökare beror på flera andra faktorer. Härbärget är ganska nytt och det behövs mer information ut till de som har behov av hjälp. I Lindesberg finns idag mellan 10-15 personer som är hemlösa.
-Jag tror att orsaken till att så få har kommit till härbärget beror på att budskapet inte nått ut till de som behöver hjälp ännu. Det ska vi arbeta mer på. Sedan finns det vissa som rakt ut talat om för oss att de inte vill bo på ett härbärge, de vill helt enkelt ha en egen bostad eller inget. Det händer tyvärr att de tvingas sova i en trappuppgång, säger Irja Gustavsson.
För en tid sedan hittades ett källarförråd i en fastighet på Kristinavägen som inretts som ett hem av en hemlös.
På härbärget i gamla Å-gården har bara en person någon natt i veckan övernattat. Det oroar eftersom det i längden inte är ekonomiskt motiverat att bistå med ett härbärge som inte används till sin rätt. Socialnämnden kommer först att försöka nå ut med budskapet till de bostadslösa, sedan ska en utvärdering av verksamheten göras för att se hur man ska gå vidare i framtiden.
Även om antalet bostadslösa inte är fler nu än för några år sedan ser man en oroväckande utveckling i samhället. Alltfler unga människor hamnar i denna svåra situation tidigt i livet. Vad som ligger bakom utvecklingen kan socialnämnden bara spekulera i idag.
-Vi tror att drogerna har accepterats bland unga och att det är en trolig orsak till att det ser ut som det gör idag. De använder så kallade partydroger och får det att låta som om det vore helt OK. Det är fruktansvärt. I vissa fall kan man säkert se deras livssituation med missbruk och hemlöshet som ett resultat av droganvändandet i ung ålder, säger Irja Gustavsson.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.
INSÄNDARE/DEBATT: På måndagens möte i BUN så röstade majoriteten av ledamöterna för en nedläggning av skolan i Vedevåg. Det jag slås över är politikers brist på vision och vilja! Återigen ser vi hur politiker försöker att hitta flera argument för en nedläggning än själva kärnan, ekonomin. Helt plötsligt pratar många om att skolan i Vedevåg är för dålig, att det saknas resurser och att barnen där inte får samma chans som andra barn i kommunen. Även förvaltningen säger att det är den bästa lösningen för en ”likvärdig skola”. Varför kan man bara inte stå rak i ryggen och säga som det är, vi måste spara pengar och vi väljer att göra det utanför Lindesberg? Det handlar om ekonomi och en övertro på centralisering som först och främst drivs av moderaterna.
De tre unga män i 20-årsåldern hemmahörande i Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, dömdes under fredagen till 6,5 respektive 7 års fängelse vid Örebro Tingsrätt. Männen ska även betala 680 000 kronor i skadestånd till det ena offret samt 490 000 till det andra.