Många är de bilister som hört ett förfärligt skrapljud under bilen då de passerat nya korsningen Hermanstorpsvägen/Kristinavägen. Bilarna slår helt enkelt i med underredet mot själva upphöjningen i gatan. Problemet ligger i att själva farthindret, eller upphöjningen, blev högre än vad som var tänkt. En miss helt enkelt. Kommunens gatuchef Tommy Karlqvist bekräftar att det gjorts en miss, men om felet ligger hos entreprenörerna eller kommunen kan man inte säga idag. –Upphöjningen är ett par centimeter för hög, vilket gör att vissa bilar skrapar i när de kör över. En justering gjordes snabbt efter att det blev känt, men det är fortfarande någon eller några centimeter högre än tänkt och en slutjustering kommer att göras i vår, säger Tommy Karlqvist.
En orsak till felet tros vara att kylan gjorde det svårt med sten- och asfaltläggningen i arbetets slutskede. Farthindret ska enligt ritningen vara helt plant ovantill, men istället har det blivit en båge. Asfalten har rest sig.
–Arbetarna fick värma tjälen varje dag för att klara av att slutföra arbetet innan vintern. Jag misstänker att omständigheterna med vädret bidrog till att det blev så här, berättar Tommy Karlqvist.
Den kraftiga villabrand som utbröt under söndagskvällen i Storå ser nu ut att vara under kontroll. Enligt SOS Alarm har man släckt det mesta och arbetar sig nu igenom fastigheten för att släcka glödbränder.
Strax efter klockan halv åtta på söndagskvällen larmades räddningstjänsten till en adress i Storå, där en villa stod i lågor. Enligt uppgift från SOS Alarm finns det indikationer på att byggnaden är helt övertänd.
– Styrkor från flera stationer är på plats och förstärkning är på väg från Kopparberg, uppger larmoperatör vid SOS Alarm.
I augusti förra året påbörjades gjutningen av bottenplattan till Lindesbergs nya Rustavaruhus. Nu, lite drygt ett år senare, är varuhuset färdigt och fylls just nu på med varor inför den kommande premiäröppningen 10 september.
– Kunderna kommer få ett fint varuhus, kanske Sveriges finaste Rusta-butik. Vi tror att lindeborna är redo för Rusta, säger varuhuschef Anna Du.
SMHI varnar nu för att fredagens väder kan komma att ställa till problem med lokalt upp till 40 mm regn på kort tid. Varningen utfärdades klockan 13.57 på torsdagen och gäller mellan klockan 10-21 kommande dygn.
Gång- och cykeltunneln under Bergslagsvägen i norra delen av Lindesberg, kommer att vara avstängd under perioden 8-12 september. Anledningen är ett planerat underhållsarbete, meddelar Lindesbergs kommun.
Efter en turbulent tid för Lindesbergs vårdcentral med förändringar och stor omsättning av personal meddelar Region Örebro län att man inom kort kommer att få förstärkning av fem nya läkare. Under hösten kliver en allmännspecialist, tre ST-läkare och en underläkare in för att förstärka bemanningen.
– Som patient kommer man att märka det i form av bättre kontinuitet och kvalitet, säger vårdcentralschef Maria Gunnarsson i ett pressmeddelande.
REPLIK: Socialdemokraterna i Lindesberg verkar vara oförmögna att samordna sina åsikter och därför skriver de två svar på samma debattartikel. Vi väljer att svara på dem båda samtidigt.
Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.