Det pågående arbetet med att förlänga Järnvägsgatan fortskrider enligt planen. Några större käppar i hjulen har inte dykt upp under arbetets gång och allt följer enligt tidsplanen. Och fortsätter det bara i samma takt så kommer trafiken släppas fram på nya Järnvägsgatan före jul, meddelar Jan Gustavsson.
Ja, sakta men säkert har rivningen skapat ett helt nytt kvarter. Samtidigt har många haft funderingar och åsikter om den byggnad som står kvar efter rivningen. Betonggrå och full av klotter. Är det detta bemötande trafikanterna ska få när de kör in i centrum?
Svaret är naturligtvis nej, meddelar Jan Gustavsson.
-Fasaden kommer att snyggas till, som det är nu är det bara betong och så kallad graffiti. Det ska naturligtvis fixas, säger han.
Busstationen kommer även den fixas till under arbetet med nya vägen. Kommunen har i samarbete med Länstrafiken tagit fram ett förslag på hur busstationen nu ska anpassas till den nya trafikleden. Men några radikala ombyggnationer är det inte fråga om.
-Några av väderskydden ska flyttas en aning och sedan justeras det så att bussarnas framkomlighet förbättras. Det är bara mindre justeringar som kommer att krävas alltså, säger Jan Gustavsson.
Att busstationen anpassas till nya Järnvägsgatan är inget som ska påverka busstrafiken under det pågående arbetet.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.