LIF Lindesberg får fortsätta att vänta på Fatlum Ahmeti. Mittsexan, som slet sönder korsbandet i premiären ifjol, har fått nya svar på sin rehabilitering. Läkarnas senaste besked är att det dröjer uppemot sex veckor innan en comeback är aktuell.
Elva månader har snart passerat sedan Fatlum Ahmeti skadade sig i LIF:s seriepremiär hemma mot Varberg. Mittsexan slet då av korsbandet och opererades senare i oktober, något som blev början på en lång skadefrånvaro. Igår var Fatlum tillbaka på sjukhuset i Stockholm för att följa upp rehabiliteringen med läkarna. Hans förhoppningar var att få ett positivt besked.
– Det gick väl sådär, de sa att det fattas några procent innan jag kan spela… Jag har fem-sex veckor kvar i alla fall, sen ska jag försöka kolla upp knäet igen lite tidigare. Men det ta fem-sex veckor innan jag får upp de där sista procenten, berättar Fatlum nedstämt.
Läkarnas dom är alltså ytterligare uppemot sex veckor utan moment som kan belasta knäet. Det innebär att Fatlum riskerar att gå miste om LIF:s samtliga träningsmatcher, samt lagets Allsvenska premiär som spelas lördagen den 19:e september. 25-åringen tar dock nyheten med ro och stressar inte upp sig.
– Nej nej, jag vill inte stressa mig tillbaka och speciellt inte ta några risker nu. Det är väl ändå bra att jag vet hur mycket styrka som saknas. När jag kommer tillbaka vill jag att allt ska vara hundra, resonerar Fatlum och utvecklar sig.
– Jag har väntat jävligt länge redan nu. Det har gått tio månader, så då kan jag vänta fem veckor till om det är så.
”Är spelsugen hela tiden”
Gårdagens besked gör att Fatlums comeback i den orangea matchtröjan dröjer ännu någon månad. Men trots det blir det en hel del handboll för mittsexan. Sedan en tid tillbaka tränar han med laget, samtidigt som han drillats hårt av fystränaren Micael Nelson. Formen är det därför inget fel på.
– Jag måste säga att formen är rätt bra. Jag har fått en bra hjälp och varit med och kört mycket med laget. Det jag inte kunnat köra är matchspel, men nu på slutet har jag kunnat vara med på nästan hela träningarna, förklarar Fatlum.
I söndags satt du på läktaren och såg matchen mot Guif. Kliade det i benen, ville du ut och köra?
– Ja, det är klart att man vill ut och köra. Men det ville jag redan förra året när jag satt på läktaren. Man är jävligt spelsugen hela tiden.
Vad händer när du får ditt godkännande från läkarna då?
– Jag vet inte hur mycket spel det blir i början. Men när jag får ett godkännande är det full fart direkt, det finns inget att spara på.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.