Daniel Israelsson, butikschef för Granngården i Lindesberg hälsade kunderna välkomna åter.
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Karin, Louie och Molly från Ingelshyttan brukar handla mat till hunden, katten, hönorna och fåren på Granngården. Denna dag var man mycket nyfikna på den nya butiken. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Feststämning när Granngården öppnade igen efter branden
Daniel Israelsson, butikschef för Granngården i Lindesberg hälsade kunderna välkomna åter.
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Karin, Louie och Molly från Ingelshyttan brukar handla mat till hunden, katten, hönorna och fåren på Granngården. Denna dag var man mycket nyfikna på den nya butiken. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Feststämning när Granngården öppnade igen efter branden
Det rådde feststämning när Granngården i Lindesberg på måndagen äntligen kunde slå upp dörrarna på nytt efter fyra månader med sanering och renovering. Redan innan klockan hade slagit nio på förmiddagen hade en skara ivriga kunder samlats utanför butiken inför nyöppningen. Väl innanför dörrarna togs man emot av glada butiksmedarbetare klädda i guldfluga som bjöd kunderna på fika.
– Det var en liten ansamling här utanför vilket är jätteroligt, de var väldigt glada över att vi öppnar igen idag, säger Daniel Israelsson, butikschef för Granngården i Lindesberg.
Natten mellan den första och andra september utbröt en brand i en lagerlokal i anslutning till Granngården i Lindesberg. Trots att man lyckades hindra branden från att sprida sig, orsakade den så pass omfattande rökskador att butiken tvingades hålla stängt för sanering och återuppbyggnad. Nu nästan fyra månader senare kunde man äntligen slå upp dörrarna igen för ivriga kunder som väntat på att få handla foder och mycket annat på hemmaplan.
– Vi har fått en helt ny butik. Det är ny inredning, nya stallage, ett helt nytt varuupplägg och vi har dessutom fått ett utökat sortiment som exempelvis innebär mer växter, berättar Daniel Israelsson, som konstaterar att det tråkiga som inträffat ändå fört något gott med sig.
Maria Sundh och Anna Fagrell bjöd kunderna på gott fika under dagen. – Det är väldigt roligt att det är färdigt och få vara tillbaks i egen butik. Vi är supernöjda, det är så fint, säger Maria och Anna. Foto: Jennie Einarsson
För fyra månader sedan var allt i butiken täckt med sot och rök – något som man idag aldrig skulle kunnat ana. En del av produkterna gick lyckligtvis att rädda och har sålts genom ett företag som tar hand om rökskadade produkter. Fodret fick dessvärre kasseras helt, då man inte kunde säkerställa att det inte skulle kunna innebära någon fara för djuren.
– Det har varit helt tomt här inne, varenda pinal packades ihop och skickades iväg. Efter renoveringen så har vi sedan plockat upp allt igen, så det har funnits att göra, berättar Daniel.
Som första Granngårdenbutik i Sverige har man även fått en ny navigation, vilket innebär stora tydliga skyltar uppe vid taket som gör det tydligare för kunderna vart man kan hitta saker i butiken. Dessutom har man vid återuppbyggnaden sett till att optimera butiksytan på bästa sätt för att skapat ett luftigt butikslandskap.
– Vi har jättemycket plats, här kan man kan gå förbi varandra utan att krocka. De har gjort ett fantastiskt jobb på etableringen när de har skapat det här och det är så kul att vi får det så fint här i Lindesberg. Det är roligt också när man ser hur glada personalen blev, vi är verkligen jättenöjda, konstaterar Daniel som även passar på att rikta ett stort tack till sina medhjälpare.
– Jag är så glad att jag har den personalen jag har, de har gjort 95% av jobbet. Det är ett superbra gäng som har kört på från dag ett, avslutar han.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Mirjam Björkman, Agneta Segerfelt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel mottog priset för Årets kooperativ i Sverige 2025. Foto: Privat
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
Gymnasiemässan lockade framtidens elever
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig ...
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.
Örebro län har under hösten drabbats hårt av flera stora varsel, vilket nu hotar hundratals arbetstillfällen i länet. Situationen är särskilt oroande på mindre orter som exempelvis Guldsmedshyttan, där en nedläggning påverkar hela lokalsamhället. Tisdagen den 7 oktober besökte Ardalan Shekarabi, Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson, företagsledningen på Baettr, för att lyssna till de lokala rösterna som nu står mitt i krisen.
– Det är människor med vanliga inkomster som får betala priset när regeringen saknar en plan för fler jobb och starkare tillväxt, säger han i ett pressmeddelande.
Onsdagen den 1 oktober premiäröppnar Lindehörnan i Kebabhusets gamla lokaler på Kristinavägen i Lindesberg. Ägarna Serven Cicek och Jenny Stenberg lovar dock att detta inte är ”ännu en pizzeria” utan något mer nytänkande.
– För oss handlar det om kärleken till maten, att skapa en samlingspunkt i vårt område, en plats där alla kan känna sig välkomna, säger Serven.
Solig Lindemarken blev välbesökt
Lindemarken är tillbaka i centrum för andra året i rad, och denna gången välkomnades både knallar och besökare av ett strålande vackert höstv...
Deras frukostcafé rullar in i Lindesberg
Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala ...