Feststämning när Granngården öppnade igen efter branden

Det rådde feststämning när Granngården i Lindesberg på måndagen äntligen kunde slå upp dörrarna på nytt efter fyra månader med sanering och renovering. Redan innan klockan hade slagit nio på förmiddagen hade en skara ivriga kunder samlats utanför butiken inför nyöppningen. Väl innanför dörrarna togs man emot av glada butiksmedarbetare klädda i guldfluga som bjöd kunderna på fika.
– Det var en liten ansamling här utanför vilket är jätteroligt, de var väldigt glada över att vi öppnar igen idag, säger Daniel Israelsson, butikschef för Granngården i Lindesberg.

Natten mellan den första och andra september utbröt en brand i en lagerlokal i anslutning till Granngården i Lindesberg. Trots att man lyckades hindra branden från att sprida sig, orsakade den så pass omfattande rökskador att butiken tvingades hålla stängt för sanering och återuppbyggnad. Nu nästan fyra månader senare kunde man äntligen slå upp dörrarna igen för ivriga kunder som väntat på att få handla foder och mycket annat på hemmaplan.

– Vi har fått en helt ny butik. Det är ny inredning, nya stallage, ett helt nytt varuupplägg och vi har dessutom fått ett utökat sortiment som exempelvis innebär mer växter, berättar Daniel Israelsson, som konstaterar att det tråkiga som inträffat ändå fört något gott med sig.

Maria Sundh och Anna Fagrell bjöd kunderna på gott fika under dagen. – Det är väldigt roligt att det är färdigt och få vara tillbaks i egen butik. Vi är supernöjda, det är så fint, säger Maria och Anna. Foto: Jennie Einarsson

För fyra månader sedan var allt i butiken täckt med sot och rök – något som man idag aldrig skulle kunnat ana. En del av produkterna gick lyckligtvis att rädda och har sålts genom ett företag som tar hand om rökskadade produkter. Fodret fick dessvärre kasseras helt, då man inte kunde säkerställa att det inte skulle kunna innebära någon fara för djuren.

– Det har varit helt tomt här inne, varenda pinal packades ihop och skickades iväg. Efter renoveringen så har vi sedan plockat upp allt igen, så det har funnits att göra, berättar Daniel.

Som första Granngårdenbutik i Sverige har man även fått en ny navigation, vilket innebär stora tydliga skyltar uppe vid taket som gör det tydligare för kunderna vart man kan hitta saker i butiken. Dessutom har man vid återuppbyggnaden sett till att optimera butiksytan på bästa sätt för att skapat ett luftigt butikslandskap.

– Vi har jättemycket plats, här kan man kan gå förbi varandra utan att krocka. De har gjort ett fantastiskt jobb på etableringen när de har skapat det här och det är så kul att vi får det så fint här i Lindesberg. Det är roligt också när man ser hur glada personalen blev, vi är verkligen jättenöjda, konstaterar Daniel som även passar på att rikta ett stort tack till sina medhjälpare.

– Jag är så glad att jag har den personalen jag har, de har gjort 95% av jobbet. Det är ett superbra gäng som har kört på från dag ett, avslutar han.

Publicerad 19 december 2023 klockan 08:40

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Jesper Johansson och Eddy Fransson står bakom nya Main Event som inom kort öppnar i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.

16 september 2025 klockan 15:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Det blev en festlig invigning när Rusta öppnade i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Rustas premiär lockade hundratals

Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.

10 september 2025 klockan 12:29 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

JUST NU: Enormt tryck när Rusta öppnade idag

På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många ...

bildspel Rustar för köpfest – häng med in i nya varuhuset

I augusti förra året påbörjades gjutningen av bottenplattan till Lindesbergs nya Rustavaruhus. Nu, ...

Arkivbild. Foto: Jennie Einarsson

Risk att kompetens och invånare lämnar kommunen efter nedläggningen av bruket

I oktober avbryter Baettr produktionen vid Guldsmedshytte Bruk, och därmed varslas samtliga anställda. Över 120 personer står nu till arbetsmarknadens förfogande, och flera företag har redan hört av sig för att rekrytera.
– Det känns väldigt positivt att företag ser kompetensen de anställda har, säger VD Torbjörn Lantz.

2 september 2025 klockan 16:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för tredje året i rad

För två år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det igen, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det handlar inte om att vi ska tjäna pengar eller få mer kunder, utan vi vill hjälpa barnen, förklarar Walat Dino.

1 september 2025 klockan 16:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Linde energi analyserar konsekvenserna av Baettrs nedläggning i Guldsmedshyttan
Under torsdagen förra veckan meddelade Baettr att man kommer att avveckla sin verksamhet i Guldsmedshyttan i oktober. Det kommunala elbolaget Linde ...
1 september 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Fjärrvärmekunder kommer inte att påverkas när spillvärmen från bruket upphör
Under torsdagseftermiddagen kom beskedet att Baettr lägger ner sin verksamhet i Guldsmedshyttan. Med anledning av detta meddelar Linde energi att ...
29 augusti 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Premiär för Elon i ny kostym: ”Lite mer av allt”
På torsdagsmorgonen slog Elon för första gången upp dörrarna till sin nya butik - i större kostym. Den här gången flyttade man dock inte så l...
29 augusti 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars (M). Akrivfoto: Camilla Lagerman/Jennie Einarsson

Klockars om nedläggningen av Guldsmedshytte Bruk: ”Stor chock”

När nyheten kom under torsdagseftermiddagen, att Guldsmedshytte Bruk avvecklar sin verksamhet, var det många som chockades av beskedet. Kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars (M), som själv har en anställning i företaget, fick ta del av informationen via media.
– Det var en stor chock, jag visste ingenting, utan såg det i media, berättar han för LindeNytt.

28 augusti 2025 klockan 18:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Jennie Einarsson

Hårt slag mot Guldsmedshyttan – bruket läggs ner: ”Mycket svårt beslut”

Baettr i Guldsmedshyttan skall avveckla sin verksamhet på orten. Detta meddelades på torsdagen.
– Det här är ett mycket svårt beslut, särskilt med tanke på det starka engagemang och den unika kompetens som finns i Guldsmedshyttan, säger fabrikschef Torbjörn Lantz i ett pressmeddelade.

28 augusti 2025 klockan 15:21 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Maja tar sikte på att klippa till igen – denna gång i Yrkes-EM

Efter att ha kammat hem guldmedaljen i yrket frisör vid Yrkes-SM, och en "Medallion for ...

bildspel Drömmen om en egen gårdsbutik blev verklighet

Efter många års funderande startade Monica Karlsson upp sin efterlängtade gårdsbutik Kvarna no113 i Grimsö. ...

Truckercafé öppnar på industriområdet i Lindesberg

Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i ...

Charlotte Lundell och Lisa Alvbåge framför det som blir Kotten & Co nya lokal. Foto: Camilla Lagerman

De flyttar till handelsområdet – öppnar lagom till julhandeln

I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.

13 augusti 2025 klockan 12:26 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Jättekö när Bokhandelns konkursutförsäljning startade

På tisdagsmorgonen gick startskottet för konkursutförsäljningen vid Blombergska Bokhandeln i ...

bildspel Gruvstrejken i Stripa väcks till liv 100 år senare – med hjälp av Spektakelteatern

100 år efter att gruvstrejken i Stripa bröt ut, sätter Bergslagens...

Bokhandeln begärs i konkurs: ”Vi är otroligt ledsna”

Blombergska Bokhandeln i Lindesberg har i närmare 170 år varit en inslag i det lokala nä...

Här får Hagaberg sin första pizzeria – premiär på torsdag

När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, på...

Sommarsuccén Martin på sjön tillbaka i augusti

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett fjärde år. Datumet är satt ...

Jerry Ragnarsson är 82 år, och har varit verksam som guldsmed sedan han var 14 år gammal. Foto: Camilla Lagerman

Efter ett guldkantat yrkesliv har Jerrys passion för hantverk fortsatt hemma i villan

Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.

30 juni 2025 klockan 16:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Internationella träkonstnärer ställer ut hos Tormek
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind ...
30 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Mobilbutik i Marieberg Galleria öppnar filial i Lindesberg
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavä...
28 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får ...
27 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-06-27

2025-06-26

2025-06-24

2025-06-03

2025-05-30

2025-05-28

2025-05-23

2025-05-23

2025-05-20

2025-05-20

2025-05-19

2025-05-13

2025-05-11

2025-05-11

2025-09-16 19:38