Daniel Israelsson, butikschef för Granngården i Lindesberg hälsade kunderna välkomna åter.
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Karin, Louie och Molly från Ingelshyttan brukar handla mat till hunden, katten, hönorna och fåren på Granngården. Denna dag var man mycket nyfikna på den nya butiken. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Feststämning när Granngården öppnade igen efter branden
Daniel Israelsson, butikschef för Granngården i Lindesberg hälsade kunderna välkomna åter.
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Karin, Louie och Molly från Ingelshyttan brukar handla mat till hunden, katten, hönorna och fåren på Granngården. Denna dag var man mycket nyfikna på den nya butiken. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Feststämning när Granngården öppnade igen efter branden
Det rådde feststämning när Granngården i Lindesberg på måndagen äntligen kunde slå upp dörrarna på nytt efter fyra månader med sanering och renovering. Redan innan klockan hade slagit nio på förmiddagen hade en skara ivriga kunder samlats utanför butiken inför nyöppningen. Väl innanför dörrarna togs man emot av glada butiksmedarbetare klädda i guldfluga som bjöd kunderna på fika.
– Det var en liten ansamling här utanför vilket är jätteroligt, de var väldigt glada över att vi öppnar igen idag, säger Daniel Israelsson, butikschef för Granngården i Lindesberg.
Natten mellan den första och andra september utbröt en brand i en lagerlokal i anslutning till Granngården i Lindesberg. Trots att man lyckades hindra branden från att sprida sig, orsakade den så pass omfattande rökskador att butiken tvingades hålla stängt för sanering och återuppbyggnad. Nu nästan fyra månader senare kunde man äntligen slå upp dörrarna igen för ivriga kunder som väntat på att få handla foder och mycket annat på hemmaplan.
– Vi har fått en helt ny butik. Det är ny inredning, nya stallage, ett helt nytt varuupplägg och vi har dessutom fått ett utökat sortiment som exempelvis innebär mer växter, berättar Daniel Israelsson, som konstaterar att det tråkiga som inträffat ändå fört något gott med sig.
Maria Sundh och Anna Fagrell bjöd kunderna på gott fika under dagen. – Det är väldigt roligt att det är färdigt och få vara tillbaks i egen butik. Vi är supernöjda, det är så fint, säger Maria och Anna. Foto: Jennie Einarsson
För fyra månader sedan var allt i butiken täckt med sot och rök – något som man idag aldrig skulle kunnat ana. En del av produkterna gick lyckligtvis att rädda och har sålts genom ett företag som tar hand om rökskadade produkter. Fodret fick dessvärre kasseras helt, då man inte kunde säkerställa att det inte skulle kunna innebära någon fara för djuren.
– Det har varit helt tomt här inne, varenda pinal packades ihop och skickades iväg. Efter renoveringen så har vi sedan plockat upp allt igen, så det har funnits att göra, berättar Daniel.
Som första Granngårdenbutik i Sverige har man även fått en ny navigation, vilket innebär stora tydliga skyltar uppe vid taket som gör det tydligare för kunderna vart man kan hitta saker i butiken. Dessutom har man vid återuppbyggnaden sett till att optimera butiksytan på bästa sätt för att skapat ett luftigt butikslandskap.
– Vi har jättemycket plats, här kan man kan gå förbi varandra utan att krocka. De har gjort ett fantastiskt jobb på etableringen när de har skapat det här och det är så kul att vi får det så fint här i Lindesberg. Det är roligt också när man ser hur glada personalen blev, vi är verkligen jättenöjda, konstaterar Daniel som även passar på att rikta ett stort tack till sina medhjälpare.
– Jag är så glad att jag har den personalen jag har, de har gjort 95% av jobbet. Det är ett superbra gäng som har kört på från dag ett, avslutar han.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Charlotte Lundell på Kotten & Co. Foto: Camilla Lagerman
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main ...