Det är idag den sista arbetsdagen för många innan semestern börjar. Det innebär också att det är sista chansen för kommunalråd Anders Larsson att klara av sin utmaning, att lyckas lösa tre viktiga frågor: bad, bryggor och förbud.
Det var i slutet av februari som Anders Larsson antog utmaningen att de tre frågorna skulle lösas snarast möjligt. Så lät det då, men hur låter det idag? Är det skamvrån eller vinnarpodiet som gäller för Larsson? Idag stämde vi träff med honom nere vid Lindesjön för att ta oss en titt och avgöra om det blev ett misslyckande eller en fullträff. Men först, så här såg utmaningen ut i detalj:
Badplats: Det måste finnas en badplats i sjön och gärna komplettera med ”spontanbad” längs med Strandpromenaden. Spontanbaden skulle anordnas genom att slå ut sand och skapa mindre badstränder mellan kyrkan i norr och Strandskolan i söder.
Bryggor: Båtbryggorna såg bedrövliga ut och skulle inte bara behöva bytas ut, utan också flyttas till en mer central plats, t ex nedanför Oscarsparken.
Förbudsskylten: Ett för Herr Larsson skrattretande inslag. Förbud mot vindsurfing ser onekligen väldigt galet ut. Skylten visar också att det råder förbud mot vattenskidåkning, vilket är missvisande då förbudet endast gäller inom 50 meter från Strandpromenaden. Ute i sjön råder alltså inget förbud mot vattenskidor.
Badet – godkänt
Vi möter Anders Larsson vid Loppholmarna. Denna badplats har inget hänt med sedan sist, men det ingick inte heller i utmaningen. Loppholmarna har hög prioritet, men innan man vidtar åtgärder här skulle vattenkvaliteten få sig en grundlig undersökning.
-Därför satsades det på Pälsärmen i år och det är ju en kommunal badplats numera med bryggor som hör till. Den badplatsen kan naturligtvis göras ännu bättre, bland annat bör man ut med mer sand på stranden och sedan kan det tänkas att man planterar lite buskar också, säger Anders.
De så kallade spontanbaden uteblev dock.
Bryggor – godkänt
En helt ny klappbrygga samt ett 20-tal båt- och badbryggor har placerats ut på olika platser i sjön. Det innebär att även denna punkt i utmaningen klarades av.
Förbudsskylten – underkänt
Dessvärre blev det inte full pott för Anders Larsson. Förbudsskylten sitter kvar och det retar kommunalrådet.
Är du besviken?
-Ja, inte är jag nöjd direkt. Dessvärre kan jag inte svara på varför den fortfarande sitter där eftersom det här såg ut att vara en relativt enkel sak att lösa, kommenterar han.
Anders tog själv kontakt med Länsstyrelsen i våras för att få svar på hur förbudet kunde hävas och skylten därmed plockas bort.
-En skrivelse var allt som krävdes. Varför arbetsgruppen i projektet Lindesjön inte har genomfört detta är en gåta. Men jag tar på mig det här och får se den frågan som ett misslyckande.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda Solvold föll pladask för hantverket. Nu har hon startat sin egen blombinderiverksamhet – Manoli Blomster – online med en tillhörande liten studio i Frövi stationshus.
– Det som är så fint med blommor är att man kan skänka andra glädje eller visa omtanke i svåra stunder med en bukett, förklarar Linda.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
INSÄNDARE/DEBATT: Hållplatsen Snickartorp i Vedevåg har en busskur i riktning mot Lindesberg, men inte åt andra hållet. I riktningen mot Frövi står det bara en skylt vid sidan av vägen. Detta kan ses som rimligt om man utgår från att all trafik i Vedevåg går mot Lindesberg då Regionen brukar prioritera busskurer för hållplatser där många väntar på morgonen samtidigt som avhoppstationer endast behöver en skylt.
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig in i butiken genom att krossa ett fönster.
– I nuläget finns det ingen misstänkt, vi har varit på plats och genomfört en teknisk undersökning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa lite fågelbilder som jag har fotograferat under de senaste veckorna. Det har blivit mycket småfågel då mitt intresse för just småfåglar har blivit större med tiden. Tidigare har jag mest fokuserat på rovfåglar, men det är väldigt kul att släppa in de små fåglarna då de är så många. Alla fåglar har sin charm och är fina på sitt vis. Bilderna som jag visar denna vecka är tagna i Nora med omnejd.
På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.