En person bröt fingret, en annan svimmade efter en spark i huvudet och en tredje fick sy ihop underläppen efter att ha slagits på käften. Det gick hårt till på Stadshotellet den gångna helgen.
Närpolisen summerar helgens festligheter på hotellet som oerhört stökigt. Flera anmälningar har skrivits till följd av händelserna.
Sammanlagt misshandlades tre personer varav en grovt. Denne överfölls av 4-5 okända killar inne på dansgolvet och sparkades hårt i huvudet så han svimmade. Mannen, som är i 25-årsåldern, fördes till USÖ för vård. Hans tillstånd betecknas ej som allvarligt. Enligt polisen skall han även ha hotats till livet.
-Gärningsmännen hotade att skjuta huvudet av honom, uppger Anders Nohlgren.
Då misshandeln inträffade på dansgolvet torde flera hundra vittnen finnas till det hela.
Den drabbade själv har uppgett från sjukhuset att han ej kände igen killarna.
Polisen hoppas därför att vittnen till denna grova misshandel inte blundar för händelsen och verkligen hjälper till att klara upp saken. Tipstelefon finns längst ner i artikeln.
Nästa misshandel inträffade knappt 10 minuter senare. En person hemmahörande i Nora överfölls utan förvarning och fick ett hårt slag i ansiktet. Smällen trasade sönder hans underläpp och blödande såg han sig omkring och kunde snart identifiera den man som just flugit på honom.
-Den misstänkte hade satt sig ner en bit därifrån. Nu hör till saken att denne man även han gjort en anmälan om misshandel. Han ringde in senare och uppgav att en person överföll och slog omkull honom. Han säger att han försökt att försvara sig, och troligtvis har han då tagit fel på person och slagit den helt oskyldige Norabon som stod och pratade i telefon intill, kommenterar Nohlgren.
Tips till polisen
Närpolischef Magnus Luhr: 875 30
Biträdande närpolischef Thomas Jäderqvist: 875 21
Anders Nohlgren: 875 42
Växel: 875 00
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.