På Långfredagen arrangeras en sex timmar lång konsert på musikhuset ”Hillstreet” i Lindesberg. Hillstreetprofilerna Christer Pilblad och Josefin Axelsson berättar att syftet med spelningen är att ungdomarna skall ha något kul att göra samtidigt som våra lokala musiker får chansen att lira mer inför publik och arbeta på sina scenshower.
Under sex timmar skall lika många band avverka en lång rad låtar ur sina repertoarer för publiken att avnjuta. På Långfredagen understryker musikhuset Hillstreet på Kullgatan att denna fredag skall upplevas som långlivad. Klockan 18 går det första bandet upp på scenen.
-Det går upp ett nytt band på scenen varje heltimme hela kvällen lång, så det blir en hel del musik för publiken att lyssna på, förklarar Christer Pilblad.
Hillstreet har klart med fem av sex band just nu (onsdag morgon). Det sjätte som man samtalar med just nu är Nevermind. Klara för ”Påskgiget”, som är konsertens officiella titel, är följande: BBPO, Clean Attic, Escort the Princess, Kvote, Tyrotoxism.
-Det innebär att vi har ganska brett vad gäller genres, från BBPOs egna fordonspunk till metal från gänget i Escort the Princess, som faktiskt är kvällens enda band vi hämtat utanför kommungränsen, berättar Pilblad.
Escort the Princess kommer från Nora och gick tidigare under namnet ”Limited Defeat” och har bland annat spelat i Lindesberg tidigare, bland annat på Novemberfestivalen.
Påskgigets startfält är relativt starkt trots att det innehåller många nya själar. Ett av de band som förväntas dra mycket folk är BBPO, som senast i fredags hade en riktigt vass spelning på punkklubben Bullerbyn.
-Det var nog deras bästa gig hittills, de bjöd på en bra show och har repat ihop sig riktigt bra. Det är ett ganska roligt gäng också med sin alldeles egna nisch, något de kallar fordonspunk och innebär att man har mycket fordonsrelaterat i sina texter. Det är en bra genre, skrattar Pilblad.
Eftersom konserten är riktad till ungdomar, har man valt att sätta en rimlig nivå på entréavgiften. För 20 kronor (eller strax över 3 kr per band) får man en helkväll, poängterar arrangören.
Snöstorm på lördag!
De ungdomar som inte eftersträvar livemusik på fredag, finns ett annat alternativ bara ett stenkast bort. På Folkan #13 arrangeras nämligen Påsklovsdisco från 16 år och upp. På Påskafton följer man sedan upp med att gästas av Göteborgsbandet Snowstorm, med sin odödliga hit ”Sommarnatt”.
Kommunens initiativ tillsammans med Lindessjöns FVO, där man erbjuder gratis fiske som sommarlovsaktivitet har visat sig vara en succé. Sedan premiären i torsdags har lovlediga ungdomar samlats vid Dalkarshyttan i hopp om att fånga några ädla fiskar. Just denna tisdag var dock inte firrarna på hugget.
– Jag tror det är för varmt idag, men de tycker bara det är roligt att få fiska, säger Viveca som tagit med sig sina systersöner på fisketur.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavägen i centrala Lindesberg.
– Bara för att man inte bor jättecentralt ska man inte berövas möjligheten till smidig hjälp. Hela landsbygden måste kunna leva i Sverige, det kan inte bara vara de tre storstäderna där allt ska fungera effektivt och smidigt, säger butikschef Markus Vikander.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Gångtunneln vid Resecentrum i Lindesberg kommer inte att öppnas vid månadsskiftet som planerat. Detta meddelar Lindesbergs kommun på torsdagen.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Den nu 49-årige mannen dömdes år 2000 för att ha mördat en filipstadsbo och sedan dumpat kroppen i Silvergruvan i Hällefors kommun. Efter 20 år släpptes han på fri fot, men dömdes under måndagen till 16 års fängelse för försök till mord, grovt hot mot tjänsteman, grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor samt försök till allmänfarlig ödeläggelse. De två sista begicks i Gusselby, våren 2023.
Barn- och utbildningsnämnden i Lindesbergs kommun avser att stänga Vedevågs skola helt. Det meddelade nämndens ordförande, Lillemor Bodman (M) på en pressträff under måndagseftermiddagen. Nu ska ärendet via kommunstyrelsen vidare till kommunfullmäktige som sedan ska fatta beslut i frågan.
– Det är så klart inte roligt, men det är nödvändigt. vi måste göra det här av många olika skäl, så det är nödvändigt, säger Bodman.