Efter seger mot VästeråsIrsta och SM-mästarna Ystad, så blev LIF Lindesberg klara för slutspel i Svenska Cupen. Hammarby blev motståndet i åttondelsfinalen, där ”Bajen” åkte hem med den första av två åttondelsmatcher. Även om förlusten blev ett faktum för LIF Lindesberg, så känns det ändå positivt inför nästa månads seriespel.
Det är åttondelsfinal i Svenska Cupen! Även om det blev förlust mot Redbergslid så lyckades LIF Lindesberg att ta sig till slutspel i den rikstäckande cupen, efter seger mot VästeråsIrsta och SM-vinnarna Ystad.
Hammarby blev motståndet inför söndagens match, ett lag som även de spelade i Allsvenskan under fjolårssäsongen. Till skillnad från LIF som gick ner från Allsvenskan, så gick ”Bajen” uppåt på serietrappan och kommer i oktober att återfinnas i Elitserien.
Precis som mot tidigare Elitserielag så fick LIF sex shoot-outs innan matchstart, vilket gav hemmalaget en tidig ledning med 5-0.
LIF Lindesberg började matchen bra mot ett Hammarby som tog sin tid att komma in i matchen. Ställningen gick från 5-0 till 9-3 efter matchens första fem minuter, men med hemmalagets första utvisning i den sjätte minuten så tog ”Bajen” tag i spelet.
Med några slarvade bollar från LIF var Hammarby snabba att kunna kvittera, där ställningen skrevs till 11-11 efter femton minuter. Även om bortalaget höll ett högt spel genom matchen som hör hemma i de högre serierna, så var LIF aldrig ute ur matchen.
Hemmalaget höll ett pricksäkert anfallsspel, samtidigt som försvaret höll sig uppe. Oflytet kom främst i början av den andra halvleken, där Hammarby fick med sig fyra raka mål inom halvlekens första tre minuter. Fyra mål som blev matchavgörande.
Tolv minuter av målbyte avslutade matchen, där båda lagen höll sig jämna i spelet. Stor heder gavs även till målvakten Simon Ongeri fick en del oflyt med domsluten under den andra halvleken, när de stora räddningarna kom så blåstes de av.
Förlusten blev ett faktum och på torsdag är det returmatch för de båda lagen. Oavsett resultat så känns LIF Lindesberg på förhand positivt inför seriestarten som börjar i oktober. Som läget är idag så spelar Lindelaget jämnt mot några av landets högre rankade lag, medan man går ner två klasser i motstånd när Division 1 drar igång.
Resultat LIF Lindesberg – Hammarby IF HF (Svenska Cupen, åttondelsfinal)
Slutresultat: 32-36 (20-21)
Publik: 604 personer
Matchvärd: Tormek
Målgörare: Thomas Einarsson (9), Tobias Varvne (5), Emil Pettersson (5), Herman Bosson (4), Joel Karlström (3), Asso Eliassi (2), Erik Persson (2), Hampus Högberg (1), Fredrik Karlsson (1)
Matchens Lirare: Thomas Einarsson
Returmatch: Torsdag 8:e september vs Hammarby IF HF i Eriksdalshallen med matchstart kl. 19.00.
Den 15 februari är det dags för Örebro läns första idrottsgala att gå av stapeln i Conventum kongress. Här ska idrottsutövare, ledare och klubbar som presterat något extra under året prisas. Bland kvällens nominerade kandidater finns ingen mindre än den 19-åriga supertalangen Anna Sandberg från Lindesberg som är nominerad till Årets genombrott efter att hon fullkomligt exploderat i sin karriär som som fotbollsspelare under de senaste åren.
– Det finns otroligt många duktiga idrottare i Örebro län så att bli nominerad är såklart skitkul, säger hon till LindeNytt.
På fredagen uppmärksammas Förintelsens minnesdag i Lindesberg med en föreläsning av Bertil Oppenheimer och musik av ingen mindre än gitarristen Janne Schaffer. I en tidigare intervju med LindeNytt, uttryckte Schaffer att det för honom känns hedersamt att få göra en musikalisk betraktelse på detta historiska datum, 27 januari – då fångarna i koncentrationslägret i Auschwitz befriades år 1945.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium, Föreningsledarstipendium samt Resestipendium för ungdomar under 20 år, nominering och ansökan är öppen för vem som helst.
En förskola i Frövi håller stängt på tisdagen på grund av ett inbrott som upptäcktes vid sextiden på morgonen. Enligt polisen skall det förutom konstaterat tillgrepp ha blivit rejält tillrört i lokalerna. Gärningsmännen har dessutom skadat en elcentral så att elen har slagits ut.
Fjorton matcher, noll förluster. LIF Lindesberg fortsätter sitt långa segertåg där en elvamålsseger mot Norrköping blev nästa destination. Precis som i tidigare segrar så blev det en tidig ledning som utökades till en storslagen seger. Denna gång med en potentiell framtida utmanare i skytteligan som visade framfötterna.
För sjätte gången sätter Kulturskolan Garnalia i Lindesberg upp sin årligen återkommande musikal. Det kreativa arbetet med att utveckla en handling och forma karaktärer har pågått under hela hösten och på lördagseftermiddagen var det äntligen dags för hela ensemblen att för första gången repetera ”De Vilsegångna” tillsammans.
– Det har varit ett väldigt roligt arbete, det är kul att vi kan kan samarbeta tillsammans i olika åldrar och att vi får möjlighet att lära oss av varandra, berättar garnaliaeleven Emelie Stenfelt som bidrar med sång i årets föreställning.
Efter många år som anställd konsumentvägledare för Lindesbergs kommun kände Rosmarie Haapala att det var dags att göra något annat. Hennes intresse för välmående fick henne att till slut ta steget fullt ut och satsa på det hon brinner för – kroppslig och andlig hälsa.
– Jag är bland annat livscoach, eller medmänniska som jag brukar kalla det, då vi kan sitta ner och samtala om saker man undrar över i livet, säger hon.
Hushåll på Bondskogsvägen, Vendevägen och Östermalmsvägen i bostadsområdet Bondskogen, har på måndagen drabbats av en vattenläcka, informerarar Samhällsbyggnad Bergslagen.