Förlust i viktig hemmamatch

Trots en stark inledning för LIF Lindesberg så kunde man inte gå segrande ur söndagens Allsvenska match mot Anderstorp. Väl använda time-outer för Jönköpingslaget gjorde stor skada för det orangea hemmalaget, som vid ännu en ny förlust, lägger sig allt närmre en placering under det nedersta strecket.

De tidigare skadeproblemen gäckar ännu det orangeklädda laget, som ännu saknar sina starka skyttar.

Anderstorp gästade Arenan under söndagskvällen där ett bekant ansikte visade sig i form av den tidigare LIF-spelaren Filip Ottosson, som senare blev prisad som Matchens Lirare i bortalaget.

Båda lagen höll sig jämna där Anderstorp hade den stora skillnaden i att få upp ett nytt spel när time-out-korten lades på bordet. Anfallsspelet förändrades helt vid båda tillfällena som laget begärde att stanna klockan, vilket senare visade sig bli matchavgörande.

När matchen tog sin början såg det positivt ut för LIF Lindesberg, som redan under de första tjugo spelade minuterna såg ut att kunna få med sig två oerhört viktiga poäng till tabellen.

Anderstorp kände det samma och vände matchen rejält till sin fördel med en väl använd time-out. Denna förbrukades väl där bortalaget, med ett förbättrat anfallsspel vände det tidiga 11-9 till 11-15. En ledning som LIF tog ikapp under den avslutande halvleken, där Anderstorp med ännu en begärd time-out kunde utöka från 20-21 till 20-25.

– Det var en tung förlust. Främst för att det är ett lag som ligger på samma nivå som oss i tabellen och just därför känner vi att vi borde vinna över dem här hemma, berättar åttamålsskytten Max Broman efter matchen.

Trots förlusten blev Max Broman matchens bästa målskytt med 8 inspelade bollar, medan hemmalagets straffskytt Axel Magnusson fick med sig, nästintill ett straffmål i minuten under den andra perioden.

Segrarna börjar bli viktiga för LIF Lindesberg som enbart spelat in 10 poäng till tabellen, med 9 matcher kvar att spela innan säsongen tar sitt slut.

Matchreferat: ”Lyckades att spela in sex raka mål”
Hemmalaget LIF Lindesberg inledde starkt men trots att Daniel Björk spelade in matchens första mål, tog det i sin tur hela fyra minuter innan nästa mål gjordes genom Max Broman.

Med 2-0 till sin fördel fick Anderstorp med sig en straff bara två minuter därefter. Målvakten Robert Mjörnander räddade skottet men kvitteringen kom istället senare genom den tidigare LIF-spelaren Filip Ottosson.

Trots detta hade hemmalaget kontroll över matchen men efter dubbla mål från Anderstorp samt en utvisning på Joakim Bååk, såg det svårt ut för LIF Lindesberg.

Man kom däremot tillbaka starkt och även om bortalaget höll en liten ledning, vände hemmalaget ställningen till sin fördel där 6-7 blev 11-9 på åtta minuter.

Plötsligt såg det ljust ut på nytt där Anderstorp begärde en time-out efter att LIF börjat gå undan med målen. Bortalaget fick ny energi och med nytt anfall så lyckades man spela in hela sex raka mål, även om man fick med sig en utvisning.

För LIFs del tog det exakt sex minuter innan lagets tolfte mål kunde spelas in som ändrade ställningen till 12-15. Skadan var stor.
Även LIF tog en time-out med minuten kvar och lyckades att spela in ett avslutande mål, innan halvlekens slutsignal ljöd.

Robert Mjörnander Foto: Hasse Persson

När den andra halvleken tog sin början var Anderstorp starka och inledde direkt med två raka mål. Med mål från både Max Broman och Daniel Björk tog man tillbaka den utökade ledningen, som nu var tillbaka till en tremålsledning.

En ny utvisning på Joakim Bååk gör att Anderstorp får chans till straff, vilket bortalaget sätter. En tidig time-out kommer från LIF Lindesberg som direkt därefter får tre straffar inom loppet av fyra minuter.
Hemmalagets straffskytt Axel Magnusson sätter samtliga, även om Anderstorp även bytte målvakt inför den sista straffen.

De tre straffarna gjorde gott för LIF Lindesberg som nu gick från 16-20 till 19-21. Max Broman spelade även in sitt sjätte mål för matchen och jämnade ut matchen till 20-21 med närmare tio minuter kvar.

En ny time-out kom från Anderstorp som direkt ledde till fyra raka mål, varav tre gjordes av Filip Ottosson. Hemmalaget försökte att ta sig tillbaka och fick även med sig två raka mål av Fatlum Ahmeti, men hade trots detta för mycket att hämta in.

– Vi får vissa träffar bakåt i början samtidigt som vi spelar ett ganska lugnt anfallsspel, berättar Max Broman om matchens inledning.

Den andra halvleken inleddes dock tungt för LIF som i sin tur bjöd på en stark upphämtning där man gick från 13-18, för att en kvart därefter spelat sig till 20-21.

– Jag tycker faktiskt att vi ska leda vid det tillfället. Vi gjorde för få mål samtidigt som vi brände för mycket och även om det är en bra återhämtning, så tycker jag att vi ska hålla i ledningen där för att kunna gå vinnande ur det hela, avslutar Max Broman.

Resultat LIF Lindesberg-Anderstorps SK
Slutresultat: 25-30 (13-16)
Matchvärd: V.S.O.P

Målgörare: Max Broman (8), Axel Magnusson (3), Joakim Bååk (3), Fatlum Ahmeti (3), Joel Karlström (2), Daniel Björk (2), Algot Hane (2), Fabian Lindholm (1), Thomas Einarsson (1).

Matchens Lirare: Max Broman

Läget i tabellen: AIK bjöd på en storskräll under gårdagen när de utklassade Kärra på hemmaplan med 34-21 och fick därmed med sig sin första seger för säsongen. Med den segern fick inte Kärra med sig några poäng vilket gör att LIF Lindesberg turligt nog, behåller sin plats ovanför det lägsta strecket, men enbart på målskillnad.
LIF ligger just nu på omkvalsplacering och har fyra poäng upp för att ta sig till säkrare mark.

Nästa match: Lördagen den 30:e januari vs Vinslöv med matchstart kl. 16.00

Publicerad 24 januari 2021 klockan 19:49

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: 12 timmar sittande i kamouflage gav utdelning

För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.

4 juli 2025 klockan 14:30 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons



Foto: Jennie Einarsson

Inför kräftfisket: Kolla om Du är en vinnare!

Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.

3 juli 2025 klockan 12:03 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken...

Sommarlovslediga ungdomar nappade på gratis ädelfiske

Kommunens initiativ tillsammans med Lindessjöns FVO, där man erbjuder gratis fiske som ...

Jerry Ragnarsson är 82 år, och har varit verksam som guldsmed sedan han var 14 år gammal. Foto: Camilla Lagerman

Efter ett guldkantat yrkesliv har Jerrys passion för hantverk fortsatt hemma i villan

Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.

30 juni 2025 klockan 16:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Leo Larsson, Theodor Warvelin, Felicia Falk och Malte Nilsson är fyra av ungdomarna som tagit initiativ till festivalen Solsting. Foto: Jennie Einarsson

Hillstreets ungdomar startar ny musikfestival

Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.

30 juni 2025 klockan 13:22 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Internationella träkonstnärer ställer ut hos Tormek
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind ...
30 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Uppskattat traktormuller drog stor publik
Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något galen idé och lite människor ...
29 juni 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Mobilbutik i Marieberg Galleria öppnar filial i Lindesberg
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavä...
28 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ingela Björkman, HR-chef på Sparbanken Bergslagen och Jonathan Rudman från StartCentrum tillsammans med årets Drömjobbare. Dlin Hasso saknades dessvärre vid fototillfället. Foto: Privat

Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar

För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.

27 juni 2025 klockan 14:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Midsommar i Värmland bland vilda djur

Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.

27 juni 2025 klockan 14:40 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens ...

Arenarestaurangen begärs i konkurs: ”Med stor sorg”

Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke ...

Stängd tunnel förblir stängd längre än planerat

Gångtunneln vid Resecentrum i Lindesberg kommer inte att öppnas vid månadsskiftet som planerat. Detta ...

Bilden är tagen i ett annat sammanhang. Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Ädla firrar på menyn när sommarlovsaktiviteter ordnas i Dalkarlshyttan

För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.

25 juni 2025 klockan 12:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Nu skall potthålen åtgärdas

Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är ...

Gåvoboden utan lokal – öppnar tillfälligt i en trädgård

Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu ...

Mer fokus på näringslivsklimatet och rankingen

INSÄNDARE/DEBATT: Moderaterna Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna valde idag (17 juni) att stödja ...

Tidigare livstidsdömd mördare döms för rörbomberna i Gusselby

Den nu 49-årige mannen dömdes år 2000 för att ha mördat en filipstadsbo och sedan dumpat ...

Till alla politiker i Lindesbergs kommun!

INSÄNDARE/DEBATT: På måndagens möte i BUN så röstade majoriteten av ledamöterna för en nedläggning av skolan i...

Fortsatt granskning av FALAB/LIBOs affärer

INSÄNDARE/DEBATT: Då det fortfarande spekuleras i FALAB/LIBOS affärer och den granskningen vi gjorde inte bedöms ...

Knott till förbannelse. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Knottbiten i jakten på en sällsynt amerikansk gäst i svenska skogar

Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.

20 juni 2025 klockan 12:33 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lista: Här firas midsommar
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden p...
19 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Villa som brann i vintras brann igen
En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut till samma adress igen - d...
18 juni 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Osman ger nytt liv till klassiska restaurangen: ”Jalla Jalla is back in town”
I november 2004 startade krögaren Osman Agrali pizzerian och restaurangen Jalla Jalla på Kristinavägen i Lindesberg. Osmans satsning blev snabbt ...
17 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-06-16

2025-06-16

2025-06-16

2025-06-14

2025-06-13

2025-06-13

2025-06-12

2025-06-12

2025-06-12

2025-06-11

2025-06-11

2025-06-10

2025-06-09

2025-06-07

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-07-06 02:41