En av mässans arrangörer, Rose-Marie Åkerman, behandlade kunder med ljudterapi. Foto: Camilla Lagerman
Peter Andersson erbjöd finsk massage, något som lockade många besökare. Foto: Camilla Lagerman
Anette Nyström på Sofielunds praktik behandlade med healing under lördagen. Foto: Camilla Lagerman
Pia Gyllby och hennes Måbrakällaren fanns på plats för att visa sitt utbud. Foto: Camilla Lagerman
Maria Hellsten driver företaget NPF-tolken, där hon erbjuder föreläsningar och utbildningar om kommunikation och bemötande. Hon föreläste även om hur man kommunicerar med arga barn. Foto: Camilla Lagerman
Kristalina Smårs är PT, massör och friluftsguide. Under mässan erbjöd hon massage, men föreläste även om träning. Foto: Camilla Lagerman
Första hälsomässan blev riktig succé: ”Bara början”
En av mässans arrangörer, Rose-Marie Åkerman, behandlade kunder med ljudterapi. Foto: Camilla Lagerman
Peter Andersson erbjöd finsk massage, något som lockade många besökare. Foto: Camilla Lagerman
Anette Nyström på Sofielunds praktik behandlade med healing under lördagen. Foto: Camilla Lagerman
Pia Gyllby och hennes Måbrakällaren fanns på plats för att visa sitt utbud. Foto: Camilla Lagerman
Maria Hellsten driver företaget NPF-tolken, där hon erbjuder föreläsningar och utbildningar om kommunikation och bemötande. Hon föreläste även om hur man kommunicerar med arga barn. Foto: Camilla Lagerman
Kristalina Smårs är PT, massör och friluftsguide. Under mässan erbjöd hon massage, men föreläste även om träning. Foto: Camilla Lagerman
Första hälsomässan blev riktig succé: ”Bara början”
Lindesbergs första hälsomässa blev en riktig publiksuccé när den anordnades under lördagen. En rad olika behandlingsformer för hälsa och välmående presenterades för besökarna, och många tog tillfället i akt att prova på.
– Det har varit fullt ända sedan vi öppnade dörrarna, det är så roligt! berättar Rosmarie Haapala som är en av arrangörerna.
Det fullkomligen myllrade av besökare under Lindesbergs första hälsomässa som arrangerades på Lindesbergs Stadshotell under lördagen. Totalt 15 utställare inom området hälsa visade upp sina verksamheter, där allt ifrån traditionella behandlingsformer som massage och träning till mer alternativa lösningar som healing och ljudterapi erbjöds under mässdagen.
Mattias Nonnen har varit verksam i Lindesberg i 2,5 år. Foto: Camilla Lagerman
Mattias Nonnen arbetar med medicinsk laser, och behandlar en kund med ond nacke under mässan.
– Det här är medicinsk laser som hjälper mot smärta och värk, men som också är inflammationshämmande. Lasern är bra, för det är en smärtfri behandling och har inga bieffekter, så det är en trygg behandling, berättar han.
Angelica Andersson höll även en föreläsning under lördagens mässa. Foto: Camilla Lagerman
Angelica Andersson är coach inom personlig utveckling och hälsa, där hon erbjuder onlinecoachning och näringsrådgivning till sina kunder.
– Det är jätteroligt att få vara med här och visa mitt företag. Jag arbetar normalt sett som lärare, men har pausat det för att kunna satsa på min verksamhet, berättar hon.
Rosmarie Haapala behandlade flitigt under mässan. Foto: Camilla Lagerman
Arrangörerna, Rosmarie Haapala och Rose-Marie Åkerman, ställde själva ut med sina företag under dagen, och det var två mycket nöjda kvinnor som kunde konstatera att det blir fler mässor framöver.
– Det har varit fullt ända sedan vi öppnade dörrarna, det är så roligt! säger Rosemarie Haapala.
– Nu har vi skapat ett community där vi kan rekommendera varandra till kunder, det känns jätteroligt med det här kontaktnätet. Det här är bara början, det kommer bli lite spännande saker framöver, säger Rose-Marie Åkerman hemlighetsfullt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.