En av mässans arrangörer, Rose-Marie Åkerman, behandlade kunder med ljudterapi. Foto: Camilla Lagerman
Peter Andersson erbjöd finsk massage, något som lockade många besökare. Foto: Camilla Lagerman
Anette Nyström på Sofielunds praktik behandlade med healing under lördagen. Foto: Camilla Lagerman
Pia Gyllby och hennes Måbrakällaren fanns på plats för att visa sitt utbud. Foto: Camilla Lagerman
Maria Hellsten driver företaget NPF-tolken, där hon erbjuder föreläsningar och utbildningar om kommunikation och bemötande. Hon föreläste även om hur man kommunicerar med arga barn. Foto: Camilla Lagerman
Kristalina Smårs är PT, massör och friluftsguide. Under mässan erbjöd hon massage, men föreläste även om träning. Foto: Camilla Lagerman
Första hälsomässan blev riktig succé: ”Bara början”
En av mässans arrangörer, Rose-Marie Åkerman, behandlade kunder med ljudterapi. Foto: Camilla Lagerman
Peter Andersson erbjöd finsk massage, något som lockade många besökare. Foto: Camilla Lagerman
Anette Nyström på Sofielunds praktik behandlade med healing under lördagen. Foto: Camilla Lagerman
Pia Gyllby och hennes Måbrakällaren fanns på plats för att visa sitt utbud. Foto: Camilla Lagerman
Maria Hellsten driver företaget NPF-tolken, där hon erbjuder föreläsningar och utbildningar om kommunikation och bemötande. Hon föreläste även om hur man kommunicerar med arga barn. Foto: Camilla Lagerman
Kristalina Smårs är PT, massör och friluftsguide. Under mässan erbjöd hon massage, men föreläste även om träning. Foto: Camilla Lagerman
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Första hälsomässan blev riktig succé: ”Bara början”
Lindesbergs första hälsomässa blev en riktig publiksuccé när den anordnades under lördagen. En rad olika behandlingsformer för hälsa och välmående presenterades för besökarna, och många tog tillfället i akt att prova på.
– Det har varit fullt ända sedan vi öppnade dörrarna, det är så roligt! berättar Rosmarie Haapala som är en av arrangörerna.
Annons
Det fullkomligen myllrade av besökare under Lindesbergs första hälsomässa som arrangerades på Lindesbergs Stadshotell under lördagen. Totalt 15 utställare inom området hälsa visade upp sina verksamheter, där allt ifrån traditionella behandlingsformer som massage och träning till mer alternativa lösningar som healing och ljudterapi erbjöds under mässdagen.
Mattias Nonnen har varit verksam i Lindesberg i 2,5 år. Foto: Camilla Lagerman
Mattias Nonnen arbetar med medicinsk laser, och behandlar en kund med ond nacke under mässan.
– Det här är medicinsk laser som hjälper mot smärta och värk, men som också är inflammationshämmande. Lasern är bra, för det är en smärtfri behandling och har inga bieffekter, så det är en trygg behandling, berättar han.
Angelica Andersson höll även en föreläsning under lördagens mässa. Foto: Camilla Lagerman
Angelica Andersson är coach inom personlig utveckling och hälsa, där hon erbjuder onlinecoachning och näringsrådgivning till sina kunder.
– Det är jätteroligt att få vara med här och visa mitt företag. Jag arbetar normalt sett som lärare, men har pausat det för att kunna satsa på min verksamhet, berättar hon.
Rosmarie Haapala behandlade flitigt under mässan. Foto: Camilla Lagerman
Arrangörerna, Rosmarie Haapala och Rose-Marie Åkerman, ställde själva ut med sina företag under dagen, och det var två mycket nöjda kvinnor som kunde konstatera att det blir fler mässor framöver.
– Det har varit fullt ända sedan vi öppnade dörrarna, det är så roligt! säger Rosemarie Haapala.
– Nu har vi skapat ett community där vi kan rekommendera varandra till kunder, det känns jätteroligt med det här kontaktnätet. Det här är bara början, det kommer bli lite spännande saker framöver, säger Rose-Marie Åkerman hemlighetsfullt.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen f...
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.