Gunilla Hedström, som har varit försvunnen sedan den 20:e november, har hittats död. Kroppen hittades vid Stripa gruva i eftermiddags, uppger polis vars tekniker har kallats till platsen. Omständigheterna är fortfarande oklara varför man inte kan kommentera fallet närmare just nu.
I onsdags publicerades namn och bild på försvunna Gunilla Hedström från Guldsmedshyttan för att få allmänhetens hjälp om att finna henne. I samband med det fick polisen in ett tips som bedömdes vara så starkt att man agerade utifrån detta. Tipset riktade intresset mot Stripa gruva. Idag klockan 13 gick polis, med hundförare, in i området och Gunillas kropp hittades en stund senare. Omständigheterna kring hennes försvinnande och död är just nu oklara. Med anledning av att en utredning nu inleds, vill polisen inte kommentera fallet ytterligare förrän man vet med säkerhet vad som hänt Gunilla Hedström.
Gunillas anhöriga har underrättats.
Under söndagen var det åter dags för ett dubbelarrangemang i arenan. Både LIF-damerna och herrarna fick visa upp sig från den ljusa sidan och lämnade all dramatik utanför. För damerna slutade det med en tolvmålsseger medan herrarna segrade med det dubbla.
Lindlövens andra norrlandsturné för serien bjöd på en dyster repris. Trots att det redan under båda matcherna såg ljust ut efter två perioder, så kunde man inte försvara sig inom matchernas sista tjugo minuter. Istället blev det en lång resa hem, där segernollan kvarstår för AllEttans nästjumbo.
För tolfte året i rad erbjuder Bergslagens Sparbank traktens unga entreprenörer ett riktigt drömjobb under sommarlovet. Syftet är att skapa förutsättningar för ungdomar att utveckla både sig själva och sina affärsidéer, samtidigt som man får ett startkapital av banken.
Melloaktuella Axel Schylström tar med sig vännen och grundaren av organisationen Aldrig Ensam, Charlie Eriksson, på en tabubrytande turné. Vårens första stopp blir i Lindesberg, där duon sätter upp showen Aldrig Ensam, som handlar om psykisk ohälsa.
– Det är tyvärr ganska sällsynt att killar pratar om det här, berättar Axel för LindeNytt.
Lindesbergs första hälsomässa blev en riktig publiksuccé när den anordnades under lördagen. En rad olika behandlingsformer för hälsa och välmående presenterades för besökarna, och många tog tillfället i akt att prova på.
– Det har varit fullt ända sedan vi öppnade dörrarna, det är så roligt! berättar Rosmarie Haapala som är en av arrangörerna.
Under den senaste tiden har det rapporterats om höga vattenflöden i sjöar och vattendrag i vårt område, men nu kommer äntligen glädjande besked från det lokala energibolaget. I ett pressmeddelande skriver Linde Energi att ”kulmen är nådd” och riktar ett stort tack till såväl boende i området som egen personal som bidragit till att det inte uppstått några större incidenter.
– Läget är under kontroll, nivåer och flöden har kulminerat i Lindessjön och Väringen hälsar Peter Ström, chef Elproduktion på Linde energi.
Mobbing, skadegörelse och gangsterkultur är några av svårigheterna som Lindbackaskolan dragits med under året. Som ny ordförande för barn- och utbildningsnämnden blir det nu Lillemor Bodmans uppgift att försöka få bukt med problematiken.
– Det här är en fråga som är prio ett just nu, och det har den varit ett tag, säger Bodman (M).
De mycket höga flödena i sjöar och vattendrag runt om i kommunen har på sina håll orsakat stora besvär. På Prästryggens camping, som ligger intill sjön Väringens kant, ligger för tillfället hela 24 platser helt under vatten, och nivåerna fortsätter att stiga.
– Det stiger en meter varje natt ungefär, berättar Lasse Karlsson som driver campingen.